dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Cestovatelé vyrážejí do Mongolska ojetým bavorákem, který jim vybrali lidé na Facebooku
Posádka ve složení Richard Nemeth, Stanislav Gálik, Stefan Stefanov (zleva).

Cestovatelé vyrážejí do Mongolska ojetým bavorákem, který jim vybrali lidé na Facebooku

Jednadvacet dní pojede do 24 000 kilometrů vzdáleného Mongolska trojice mladých cestovatelů autem, které jim vybrali lidé hlasováním na sociálních sítích. Mongolsko je jednou z nejvzdálenějších zemí, kam se dá autem po souši dojet, cesta bude pro cestovatele poměrně náročná. 

Posádka ve složení Stanislav Gálik, Richard Nemeth, Stefan Stefanov nejsou v cestování žádnými nováčky – Richard a Stefan mají za sebou cestu Felicií do Iránu a Octavií do Dakaru. Standa zase cestoval kolem světa stopem.

Teď se všichni tři společně vydávají na cestu Praha – Ulánbátar a zpět. „Našim cílem je ukázat, že jakékoliv ojeté auto dokáže dojet kamkoliv na světě. Hlavní město Mongolska jsme si vybrali jako náročný a hodně zajímavý cíl cesty po tom, co Dakar v Senegalu jsme již pokořili. Průjezd Pamirem je náročný i pro offroady, jsme sami zvědaví, jak přežije obyčejný kombík,“ říká Richard Nemeth.

Lidé mohli na Facebooku hlasovat pro jakýkoliv ojetý vůz z nabídky autobazaru do 100 tisíc korun. Ze všech návrhů byla vybrána tři finální auta, mezi kterými probíhalo veřejné hlasování,“ vysvětluje Stanislav Gálik.

Nakonec tedy cestovatelé stráví včetně zpáteční cesty 7 týdnů v kabině 20letého BMW 5 v provedení kombi.  Auto má najeto 200 000 km, rok výroby 1997 a nemá žádné speciální terénní úpravy.

Cesta z Prahy do Ulánbátaru bude pravděpodobně trvat 21 dnů. Noci budou cestovatelé trávit v autě nebo pod stanem a každý bude jíst, co si doma nabalí. „Dalších 14 dnů pak pojedeme zpátky. Cesta tam je delší, protože jedeme i přes státy střední Asie a po Pamir Highway,“ doplňuje Richard.

Cestovat budou tři dobrodruzi jen s tím nejnutnějším. Většinu místa v autě zaberou stany, spacáky, vařič, plynová bomba a další důležité vybavení. „My si bereme pár triček a jedny žabky. Standa má zakázané si vzít více než dva kufry oblečení. Vypadá to, že nebude mít místo ani pro fén na vlasy,“ komentují Gálikovi spolucestovatelé. 

Celkový rozpočet na cestu by neměl přesáhnout 150 tisíc korun. Větší část peněz zainvestují do pohonných hmot, zbytek na víza a další cestovní poplatky. „Nejdůležitější jsou víza. Ty potřebujeme do Ruska, Uzbekistánu, Tadžikistánu a Mongolska. Pak už jenom očkování a pořádně se rozloučit s rodinou, protože člověk nikdy neví, kdy se vrátí,“ uzavírá Gálik.

Fanoušci mohou cestovatele nepřetržitě sledovat prostřednictvím sociálních sítí, konkrétně FB – Skoda Simply Never (https://www.facebook.com/skodasimplynever/) a na Instagramu @skodasimplynever a na Instagramu @richhike

Fakta:

Cesta ČR (Praha) – Mongolsko (Ulánbátar)

Výprava vyráží v úterý 1. srpna v 10 hodin z adresy Dopraváků 874/15, Praha 8.

Doba na cestě: 7 týdnů (zhruba 21 dní tam, 19 zpátky)

Počet ujetých kilometrů: 24 000 km

Navštívených států: 13

Počet lidí ve voze: 3

Rozpočet na cestu: 150 000 korun

Trasa cesty: ČR – SR – Maďarsko – Rumunsko – Moldavsko – Ukrajina – Rusko – Kazachstán – Uzbekistán – Tadžikistán – Kyrgyzstán – Kazachstán – Rusko – Mongolsko a pak zpátky přes Rusko domů.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru