dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Cestovatelé vyrážejí do Mongolska ojetým bavorákem, který jim vybrali lidé na Facebooku
Posádka ve složení Richard Nemeth, Stanislav Gálik, Stefan Stefanov (zleva).

Cestovatelé vyrážejí do Mongolska ojetým bavorákem, který jim vybrali lidé na Facebooku

Jednadvacet dní pojede do 24 000 kilometrů vzdáleného Mongolska trojice mladých cestovatelů autem, které jim vybrali lidé hlasováním na sociálních sítích. Mongolsko je jednou z nejvzdálenějších zemí, kam se dá autem po souši dojet, cesta bude pro cestovatele poměrně náročná. 

Posádka ve složení Stanislav Gálik, Richard Nemeth, Stefan Stefanov nejsou v cestování žádnými nováčky – Richard a Stefan mají za sebou cestu Felicií do Iránu a Octavií do Dakaru. Standa zase cestoval kolem světa stopem.

Teď se všichni tři společně vydávají na cestu Praha – Ulánbátar a zpět. „Našim cílem je ukázat, že jakékoliv ojeté auto dokáže dojet kamkoliv na světě. Hlavní město Mongolska jsme si vybrali jako náročný a hodně zajímavý cíl cesty po tom, co Dakar v Senegalu jsme již pokořili. Průjezd Pamirem je náročný i pro offroady, jsme sami zvědaví, jak přežije obyčejný kombík,“ říká Richard Nemeth.

Lidé mohli na Facebooku hlasovat pro jakýkoliv ojetý vůz z nabídky autobazaru do 100 tisíc korun. Ze všech návrhů byla vybrána tři finální auta, mezi kterými probíhalo veřejné hlasování,“ vysvětluje Stanislav Gálik.

Nakonec tedy cestovatelé stráví včetně zpáteční cesty 7 týdnů v kabině 20letého BMW 5 v provedení kombi.  Auto má najeto 200 000 km, rok výroby 1997 a nemá žádné speciální terénní úpravy.

Cesta z Prahy do Ulánbátaru bude pravděpodobně trvat 21 dnů. Noci budou cestovatelé trávit v autě nebo pod stanem a každý bude jíst, co si doma nabalí. „Dalších 14 dnů pak pojedeme zpátky. Cesta tam je delší, protože jedeme i přes státy střední Asie a po Pamir Highway,“ doplňuje Richard.

Cestovat budou tři dobrodruzi jen s tím nejnutnějším. Většinu místa v autě zaberou stany, spacáky, vařič, plynová bomba a další důležité vybavení. „My si bereme pár triček a jedny žabky. Standa má zakázané si vzít více než dva kufry oblečení. Vypadá to, že nebude mít místo ani pro fén na vlasy,“ komentují Gálikovi spolucestovatelé. 

Celkový rozpočet na cestu by neměl přesáhnout 150 tisíc korun. Větší část peněz zainvestují do pohonných hmot, zbytek na víza a další cestovní poplatky. „Nejdůležitější jsou víza. Ty potřebujeme do Ruska, Uzbekistánu, Tadžikistánu a Mongolska. Pak už jenom očkování a pořádně se rozloučit s rodinou, protože člověk nikdy neví, kdy se vrátí,“ uzavírá Gálik.

Fanoušci mohou cestovatele nepřetržitě sledovat prostřednictvím sociálních sítí, konkrétně FB – Skoda Simply Never (https://www.facebook.com/skodasimplynever/) a na Instagramu @skodasimplynever a na Instagramu @richhike

Fakta:

Cesta ČR (Praha) – Mongolsko (Ulánbátar)

Výprava vyráží v úterý 1. srpna v 10 hodin z adresy Dopraváků 874/15, Praha 8.

Doba na cestě: 7 týdnů (zhruba 21 dní tam, 19 zpátky)

Počet ujetých kilometrů: 24 000 km

Navštívených států: 13

Počet lidí ve voze: 3

Rozpočet na cestu: 150 000 korun

Trasa cesty: ČR – SR – Maďarsko – Rumunsko – Moldavsko – Ukrajina – Rusko – Kazachstán – Uzbekistán – Tadžikistán – Kyrgyzstán – Kazachstán – Rusko – Mongolsko a pak zpátky přes Rusko domů.


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru