Cestování po Evropě: Nezapomeňte na cestovní pojištění online
15. července 2024 06:22
Láká vás rybaření ve Skandinávii? Těšíte se na túry v Alpách? Nemůžete se dočkat středomořského sluníčka? Evropa je možná druhým nejmenším světadílem, ale krás ukrývá, jako by snad byla tím úplně největším. Všechny navíc leží takřka nadosah a doslova prosí o to, abyste je objevili. Vždyť cestování je obohacující vášní.
Jenže takové cestování se také může proměnit v noční můru, pokud vyrazíte úplně lehkomyslně. Jakmile přijde úraz nebo vážnější nemoc, když se stane obětí krádeže, nebo když naopak něco způsobíte vy. V cizí zemi, kde se mluví cizím jazykem a platí zde přece jen trochu jiná pravidla a normy, nic příjemného. To, co rozhodne, zda půjde jen o nepříjemnost, nebo o opravdu vážný problém, je cestovní pojištění.
Nevěřte tomu, že ho v Evropě nepotřebujete. I když se může zdát, že v rámci Evropské unie máme díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění přístup k základní zdravotní péči, existuje řada důvodů, proč je cestovní pojištění nezbytné. Stojí přitom obvykle jen pár stokorun a ani nebudete muset do pojišťovny. V dnešní době se totiž uzavírá i cestovní pojištění online.
Pokud máte uzavřeno pojištění do zahraničí, můžete být v klidu, i když budete potřebovat nestandardní vyšetření či ošetření. Evropský průkaz zdravotního pojištění pokrývá ta základní. Nadstandardní služby pak kryje právě cestovní pojištění. Nemusíte si přitom bát ani toho, že zůstanete v cizí zemi připoutáni na lůžko v nemocnici, kde nebudete nikomu rozumět. Cestovní pojištění řeší i náklady na repatriaci.
Cestovní pojištění je ale mnohem komplexnější a jeho uzavřením si pomůžete nejen v otázce vlastního zdraví. Chrání vás také, pokud někomu neúmyslně způsobíte škodu, pokrývá náklady spojené se ztrátou nebo krádeží zavazadel, cenností a osobních věcí. Pomoci vám může i v případě, kdy v zahraničí potřebujete právní pomoc. A to bývají hodně ožehavé situace.
A ještě jeden tip skoro na závěr: Když jedete například na týdenní dovolenou k Balatonu, v něčem na výběr nemáte. Nejlevnější maďarská dálniční známka má platnost 10 dní. Tři dny navíc jsou pro vás zbytečné. S cestovním pojištěním je to ale jinak. Spousta lidí si cestovní pojištění uzavírá pouze na dobu své zahraniční dovolené. Může se ale stát, že se den před odjezdem zraníte nebo onemocníte. Pokud máte uzavřené pojištění, můžete získat kompenzaci za zrušení cesty a krytí nákladů na léčbu, i když k problému došlo doma.
Komplikovaný pak může být i návrat z dovolené. Zpožděné lety, stávky nebo jiné neočekávané události. Den pojištění navíc nestojí mnoho a za tu jistotu určitě stojí. Pokud tedy uzavřete cestovní pojištění o málo delší, ujistíte se, že jste opravdu pojištěni už od začátku až do konce cesty. To znamená, že jste chráněni i během cesty na letiště nebo nádraží a zpět domů.