Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Čestnými občany Prahy budou zpěvačka Kubišová a houslista Hudeček
Marta Kubišová v minulosti pokřtila publikaci 100 let Divadla Rokoko. Foto: Luxor

Čestnými občany Prahy budou zpěvačka Kubišová a houslista Hudeček

Zpěvačka Marta Kubišová se stane čestnou občankou Prahy. Ocenění dostane za umělecký přínos české kultuře a zároveň za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v období invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a v období normalizace. Spolu s devětasedmdesátiletou Kubišovou se stane čestným občanem také houslista Václav Hudeček (1952) a stříbrnou medaili hlavního města dostane lékařka Milena Černá (1942). Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Přidělení čestného občanství musí ještě schválit zastupitelé, kteří se sejdou příští týden ve čtvrtek.

Hlavní město Praha rozšíří seznam svých čestných občanů o zpěvačku Martu Kubišovou a houslistu Václava Hudečka. Doktorka Milena Černá bude in memoriam oceněna stříbrnou medaili hlavního města Prahy.

„V naší metropoli je mnoho mimořádně nadaných, ale také statečných a obětavých lidí. Příkladem jsou právě Marta Kubišová, Václav Hudeček nebo Milena Černá, jejichž přínos společnosti chceme ocenit udělením čestného občanství Prahy nebo stříbrnou medailí, a to na základě žádostí zastupitelů Martina Ardena, Jana Wolfa a Evy Horákové,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Marta Kubišová obdrží čestné občanství hlavního města Prahy jako zvláštní projev úcty za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v období srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968 i v době normalizace a jako ocenění uměleckého přínosu a zásluh v oblasti hudby.

Její píseň Modlitba pro Martu se stala symbolem národního odporu proti okupantům v roce 1968 a také symbolem sametové revoluce v roce 1989. Od roku 1970 nesměla vystupovat a čelila tlaku normalizačního režimu. V roce 1977 Marta Kubišová podepsala Chartu 77 a stala se jednou z mluvčích iniciativy.

Houslovému virtuosovi Václavu Hudečkovi jsou připisovány zásluhy o šíření českého hudebního umění a věhlasu hlavního města ve světě. Vystupoval na předních světových pódiích a spolupracoval s nejprestižnějšími zahraničními orchestry.

Za nahrávku Vivaldiho Čtyř ročních období obdržel v roce 1997 platinovou desku. Založil také festival Svátky hudby v Praze, který je jedním z nejdelších festivalů komorní hudby na území hlavního města. Hudeček také výrazně podporuje mladou nastupující generaci houslistů.

Stříbrnou medailí ocení hlavní město lékařku Milenu Černou in memoriam za mimořádné zásluhy v sociální a zdravotní oblasti. Stala se lékařkou signatářů Charty 77, což v důsledku vedlo k ztrátě jejího zaměstnání. Po roce 1989 pracovala na Ministerstvu školství a působila v Zastupitelstvu hlavního města Prahy jako předsedkyně sociálního výboru.

V roce 1993 se stala ředitelkou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a takto pracovala více než 20 let. Pomohla založit mnoho dalších organizací občanské společnosti. S velkým úsilím se zasazovala o důstojný život a zlepšení podmínek lidí se zdravotním postižením, opuštěných dětí a nemocných a starších občanů.

Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby. Nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem je čestné občanství.

Od roku 1990 ho metropole udělila mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi.


Autor: Jan Puci

Souboje firem, záchranářů či bankéřů. UniCredit Pražská štafeta se po třech letech vrací

22. června 2022 v 17:00

Unikátní týmový závod UniCredit Pražská štafeta je po třech letech zpět. Oblíbený běh, v němž si přátelé či kolegové mohou na čtyřech pětikilometrových úsecích v parku Stromovka změřit síly s ostatními, odstartuje ve čtvrtek 23. června od 18 hodin na Výstavišti...

Praha 4 vymění povrchy ve volnočasovém areálu v Podolské, sportoviště budou uzavřena

10. června 2022 v 07:50

Praha 4 zahájí od pondělí 13. června kompletní výměnu sportovních povrchů ve volnočasovém areálu v Podolské ulici. Oprava se dotkne obou sportovišť, jak fotbalového hřiště, tak i multifunkčního tartanového hřiště. Po celou dobu prací budou obě herní plochy...

Seminář o bezpečnosti sportu s trenéry a vedením klubů. Zváni jsou i rodiče

7. června 2022 v 07:19

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) pořádá společně s Unií českých fotbalových trenérů veřejně přístupný seminář Bezpečnost sportu a týmová dynamika. Uskuteční se ve středu 22. června od 9 do 17 hodin v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře v Praze.

Volejbalový turnaj za lepší svět se uskuteční v areálu Hostivařské přehrady

6. června 2022 v 16:25

Na dvě desítky smíšených týmů mužů i žen z byznysu i neziskového sektoru v Česku se zapojí do hry za globální cíle od OSN. O titul šampiona turnaje v amatérském plážovém volejbale SDGs Beach Volleyball Cup 2022 se utkají již v pátek 10. června. Jedním ze soutěžních týmů jsou i Uprchlíci &...

V Lysolajích se bude běhat

3. června 2022 ve 13:25

  Čtrnáctý ročník Lysolajského běhu se koná ve čtvrtek 9. června.  

Sportovní den Prahy 2

1. června 2022 v 06:13

Sportovní den Prahy 2 Urban Challenge Kids s Komwagem se koná v pátek 10. června od 14 do 19 hodin.

Světová cyklojízda projede Prahou a oslaví Den kola

25. května 2022 v 10:47

Podpořit městskou cyklistiku, vzájemný respekt v ulicích i důležitost udržitelné dopravy má Světová cyklojízda, která se koná v neděli 5. června.

Turnaj v nohejbalu o pohár starosty

25. května 2022 v 05:52

Tradiční turnaj pořádá radnice Prahy 1 v sobotu 28. května.

Běželo se pro Paměť národa

24. května 2022 v 10:20

O víkendu 21. a 22. května se uskutečnily hlavní závody Běhu pro Paměť národa. V Praze, Brně a na dalších devíti místech po celé republice se běželo za všechny, kteří se nevzdali. Akce se zúčastnilo přes 1500 běžců, z toho 800 běželo v pražské oboře...

V Braníku budou bojovat malí hasiči

19. května 2022 v 08:15

SDH Praha – Braník a TFA tým Praha zvou na 2. závod Dětské ligy TFA Praha 2022 do pražského Braníku.

Hokejový šampionát ve Žlutých lázních

17. května 2022 ve 14:45

Areál Žluté lázně v Praze 4 – Podolí se opět proměňuje v hokejovou fanouškovskou základnu. Od středy 18. května mohou všichni milovníci hokeje přijít a užít si zápasy společně u jídla a pití. Mistrovství světa v hokeji ve Finsku je možné sledovat na plátně ve stanu za...

Další články
Nahoru