Dnes Úterý - obcasny-dest 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Čestnými občany Prahy budou zpěvačka Kubišová a houslista Hudeček
Marta Kubišová v minulosti pokřtila publikaci 100 let Divadla Rokoko. Foto: Luxor

Čestnými občany Prahy budou zpěvačka Kubišová a houslista Hudeček

Zpěvačka Marta Kubišová se stane čestnou občankou Prahy. Ocenění dostane za umělecký přínos české kultuře a zároveň za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v období invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a v období normalizace. Spolu s devětasedmdesátiletou Kubišovou se stane čestným občanem také houslista Václav Hudeček (1952) a stříbrnou medaili hlavního města dostane lékařka Milena Černá (1942). Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Přidělení čestného občanství musí ještě schválit zastupitelé, kteří se sejdou příští týden ve čtvrtek.

Hlavní město Praha rozšíří seznam svých čestných občanů o zpěvačku Martu Kubišovou a houslistu Václava Hudečka. Doktorka Milena Černá bude in memoriam oceněna stříbrnou medaili hlavního města Prahy.

„V naší metropoli je mnoho mimořádně nadaných, ale také statečných a obětavých lidí. Příkladem jsou právě Marta Kubišová, Václav Hudeček nebo Milena Černá, jejichž přínos společnosti chceme ocenit udělením čestného občanství Prahy nebo stříbrnou medailí, a to na základě žádostí zastupitelů Martina Ardena, Jana Wolfa a Evy Horákové,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Marta Kubišová obdrží čestné občanství hlavního města Prahy jako zvláštní projev úcty za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v období srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968 i v době normalizace a jako ocenění uměleckého přínosu a zásluh v oblasti hudby.

Její píseň Modlitba pro Martu se stala symbolem národního odporu proti okupantům v roce 1968 a také symbolem sametové revoluce v roce 1989. Od roku 1970 nesměla vystupovat a čelila tlaku normalizačního režimu. V roce 1977 Marta Kubišová podepsala Chartu 77 a stala se jednou z mluvčích iniciativy.

Houslovému virtuosovi Václavu Hudečkovi jsou připisovány zásluhy o šíření českého hudebního umění a věhlasu hlavního města ve světě. Vystupoval na předních světových pódiích a spolupracoval s nejprestižnějšími zahraničními orchestry.

Za nahrávku Vivaldiho Čtyř ročních období obdržel v roce 1997 platinovou desku. Založil také festival Svátky hudby v Praze, který je jedním z nejdelších festivalů komorní hudby na území hlavního města. Hudeček také výrazně podporuje mladou nastupující generaci houslistů.

Stříbrnou medailí ocení hlavní město lékařku Milenu Černou in memoriam za mimořádné zásluhy v sociální a zdravotní oblasti. Stala se lékařkou signatářů Charty 77, což v důsledku vedlo k ztrátě jejího zaměstnání. Po roce 1989 pracovala na Ministerstvu školství a působila v Zastupitelstvu hlavního města Prahy jako předsedkyně sociálního výboru.

V roce 1993 se stala ředitelkou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a takto pracovala více než 20 let. Pomohla založit mnoho dalších organizací občanské společnosti. S velkým úsilím se zasazovala o důstojný život a zlepšení podmínek lidí se zdravotním postižením, opuštěných dětí a nemocných a starších občanů.

Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby. Nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem je čestné občanství.

Od roku 1990 ho metropole udělila mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi.


Autor: Jan Puci

Prsteny pro hokejbalisty

Včera ve 20:17

Radnice Prahy 13 přivítala v obřadní síni hokejbalisty HC Kert Park Praha, vítěze hokejbalové extraligy 2022. Prsteny pro vítěze předali starosta David Vodrážka, spolu s místostarostkou Marcelou Plesníkovou.

S vysvědčením na kluziště zdarma

Včera ve 14:39

Na kluzišti Střížkov se koná zítra, 31. ledna, Dětský den. Od 12:30 hodin je vstup pro děti s vysvědčením zdarma. 

V Praze 4 se poběží o pohár starosty

Včera ve 14:17

Běžecký závod pro děti a dospělé na oslavu desátého ročníku Běžecké školy Prahy 4 ve čtvrtek 20. dubna v 17 až 19 hodin. Startovné je zdarma.

Za vysvědčení na brusle

Včera v 10:05

Kdo přinese v úterý 31. ledna od 14 do 16 hodin vysvědčení, může na Podviňáku v Praze 9 bruslit zdarma.

Zaostřete na sportovní zážitky

23. ledna 2023 ve 20:42

Také máte zimu spojenou s carvingovými obloučky, jízdou po spádnici nebo neodmyslitelným relaxem v apres ski baru? Pokud milujete pohled na zasněžené hory stejně jako zimní sporty – ať už jsou jakékoliv – máme pro vás tip, jak si tento zážitek užít na maximum. Zkrátka tak, abyste na něj dobře...

Na brusle pod žižkovskou věž

23. ledna 2023 ve 13:23

Kluziště v zahradě pod věží má 400 m2 plochy a k bruslení je může využít i veřejnost. Otevřeno je od pondělí do pátku od 15 do 20 hodin, o víkendech od 8 do 20 hodin.

V Dolních Chabrech se v létě uskuteční fotbalový kemp Vladimíra Šmicera

17. ledna 2023 v 05:18

Fotbalový kemp Vladimíra Šmicera se uskuteční​ ve dnech 24. až 28. července 2023 v Praze, ve sportovním areálu SK Dolní Chabry. Program pro mladé fotbalisty bude připraven každý den od 8 do 16 hod. Zázemí je pro Vladimír Šmicera domácím prostředí, jelikož zde působí jako předseda místního...

Na brusle na Pankrác

10. ledna 2023 v 07:16

Venkovní kluziště o velikosti 600 metrů čtverečních najdete před obchodním centrem Arkády Pankrác.

Na stadionu Bronzová se bruslí i v lednu

6. ledna 2023 v 07:36

Školní zimní stadion Bronzová v Praze 13 zahájil provoz v listopadu loňského roku. Bruslit se bude i v lednu.

Další články
Nahoru