Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Čestnými občany Prahy 8 se staly tři osobnosti
Libeňská radnice Prahy 8. Foto: archiv

Čestnými občany Prahy 8 se staly tři osobnosti

Čestnými občany Prahy 8 pro rok 2024 se stali Jiří Pavel Kafka, Martin Hof a Jan Švadlenka. Zastupitelé městské části to schválili tento týden ve středu. Slavnostní akt udílení ocenění proběhne tradičně v září v obřadní síni Libeňského zámku.

Udílením čestných občanství chce Praha 8 oceňovat osobnosti, které se zvlášť významným způsobem zasloužily jak o celospolečenský přínos, tak o rozvoj, prospěch a dobré jméno osmé městské části.

Prvním Čestným občanem Prahy 8 se stal lékař z Nemocnice Na Bulovce Josef Hercz už v roce 2005. Poté nastala mnohaletá pauza a na udílení se navázalo až v roce 2016. Od té doby se jedná o každoroční ocenění.

Medailonky Čestných občanů Prahy 8 pro rok 2024:

Jiří Pavel Kafka  (* 2.5.1924)

Podplukovník v.v. Jiří Pavel Kafka je český válečný veterán z druhé světové války, poslední žijící letec RAF. Narodil do židovské rodiny 2. května 1924, letos se tedy dožívá 100 let. Na konci června 1939 se spolu se sourozenci dostal dětským transportem Nicholase Wintona do Anglie, kde o tři roky později vstoupil ve svých 18 letech do Československé armády. Následně byl vybrán do Royal Air Force, kde sloužil jako palubní střelec a radista u 311. československé bombardovací perutě. Po válce žil v Československu (1945–1947), Anglii (1947–1960; 1968–1990) a Izraeli (1960–1968). Po sametové revoluci se přestěhoval zpět do Prahy.

V roce 2023 obdržel od českého prezidenta Petra Pavla medaili Za hrdinství.

Martin Hof  (* 21.9.1962)

Profesor Martina Hof je dlouholetým ředitelem Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského na Ládví, je zároveň občanem Prahy 8, v níž bydlí od 90. let. Martin Hof získal za své vědecké úspěchy různá ocenění, např. Cenu Akademie věd či cenu Praemium Academiae, ale také např. Ioannes Marcus Marci medaili za úspěchy ve fluorescenční spektroskopii či medaili Emila Votočka za významný příspěvek k rozvoji vědy a vzdělanosti. Narodil se v německém Friedbergu, má české a německé občanství.

Jan Švadlenka  (* 29.12.1963)

Jan Švadlenka je bývalý ligový fotbalista SK Slavia Praha, dnes sochař, básník, hudební skladatel.  Ve své době byl považován za nejtvrdšího hráče Slavie. Celý život žije na Praze 8 u Ďáblického háje. Po skončení fotbalové kariéry (ze zdravotních důvodů) se zabýval tvorbou kožených koláží v kombinaci s různými materiály. Postupně přešel k sochám. Je převážně autodidakt, přesto je v současné době je uznávaným sochařem. Jeho sochy vlastní mj. režisér Juraj Jakubisko, který sochu „Zasněná“ umístil do svého filmu Post coitum a jeho metrové šachy použil ve svém filmu Bathory. Je i autorem dvou básnických sbírek a textařem vlastních romanticky laděných písní a zároveň i jejich interpretem.

Zdroj: MČ Praha 8


Autor: red

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Včera v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru