dnes
Čtvrtek - oblacno
12°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - zatazeno
16°C
Čestnými občany Prahy 8 se stali lékař, kytarový virtuóz, trenér boxu i pamětník barikád
Čestní občané Prahy 8 (na snímku s oceněními v ruce) zleva: M. Zelenka, Z. Bašný, R. Osička, J. Pešata. Zcela vlevo stojí radní pro kulturu Michal Švarc, zcela vpravo starosta Ondřej Gros. Foto: Vladimír Slabý / P8

Čestnými občany Prahy 8 se stali lékař, kytarový virtuóz, trenér boxu i pamětník barikád

Obřadní síň Libeňského zámku zažila v pátek výjimečnou událost – udílení Čestných občanství Prahy 8. Slavnostní udílení proběhlo v Praze 8 již popáté. Čestnými občany se stali dlouholetý ředitel psychiatrické léčebny (dnes nemocnice) v Bohnicích Zdeněk Bašný, kytarový virtuóz Milan Zelenka, účastník pražského povstání Josef Pešata a reprezentant Československa v boxu Rostislav Osička.

„Udílením čestných občanství chceme oceňovat osobnosti, které se zvlášť významným způsobem zasloužily jak o celospolečenský přínos, tak o rozvoj, prospěch a dobré jméno osmé městské části. Jde o projev úcty za celoživotní dílo,“ řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) s tím, že ho těší, že tato tradice se v osmé městské části ujala.

Prvním Čestným občanem Prahy 8 se stal už v roce 2005 lékař z Nemocnice Na Bulovce Josef Hercz. Poté nastala mnohaletá pauza a na udílení se navázalo až v roce 2016. Od té doby se jedná o každoroční ocenění.

Čestné občanství uděluje zastupitelstvo osmé městské části  jako projev úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony.

Medailonky oceněných Čestných občanů Prahy 8 za rok 2019:

MUDr. Zdeněk Bašný (18.9.1955)
Celoživotní přínos v oblasti psychiatrie a rozvoji Psychiatrické nemocnice Bohnice. Již během studia medicíny začal pracovat v PL Bohnice. Od června 1990 do května 2005 byl ve funkci ředitele PL Bohnice. Za jeho působení se uskutečnil v říjnu 1992 první ročník festivalu Mezi ploty. Ten vznikl jako divadelní odnož festivalu, který otevřel brány psychiatrické léčebny veřejnosti.

Prof. Milan Zelenka (*4.6.1939)
Celoživotní dílo a mimořádný přínos pro vývoj kytarové hry u nás, kytarový virtuóz a pedagog. Po absolutních vítězstvích v mezinárodních soutěžích (Moskva, Vídeň) se stal prvním českým umělcem, který uvedl klasickou kytaru na velká koncertní pódia. Své výjimečné umění předvedl nejen v Evropě a Asii, ale i v Japonsku a USA. Jako profesor HAMU vychoval celou řadu mladých kytaristů, vede i mistrovské kurzy v zahraničí a je zván do porot velkých světových kytarových soutěží.

Josef Pešata ( 5.12.1927)
Celý život statečně bojoval proti totalitě a za demokracii. Narodil se v Kobylisích, vyrůstal v bytě, ve kterém dodnes bydlí. Za pražského povstání bojoval v Kobylisích na barikádách. Angažoval se velmi i v Salesiánském centru. Býval jedním z prvních oratoriánů, spoluzakládal v Kobylisích Skaut, stal se volejbalovým trenérem. Kvůli tomu, že se nevzdal své katolické víry, nemohl studovat lesnictví. Nastoupil do libeňských loděnic, kde pracoval až do odchodu do důchodu.

Rostislav Osička (*15.10.1956)
Trvalý přínos v oblasti sportu a trenérsko-výchovné péče o mládež. Československý reprezentant v boxu, získal 3. místo na ME (1979), je mnohonásobným mistrem Československa ve střední váze. Po skončení aktivní kariéry se stal trenérem. Mezi jeho velké koníčky patří malování. Své obrazy úspěšně vystavuje a jeho díla si získávají četné příznivce. Zároveň se věnuje básnické tvorbě.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru