Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Čestnými občany Prahy 6 se stali biochemik Hostomský či sochař Gebauer
Sochař Kurt Gebauer. Foto: archiv

Čestnými občany Prahy 6 se stali biochemik Hostomský či sochař Gebauer

Praha 6 udělila jako projev úcty a ocenění čestné občanství biochemikovi Zdeňku Hostomskému, historičce Kateřině Bečkové, výtvarníkovi Kurtu Gebauerovi a in memoriam i kardinálovi Josefu Beranovi. Cenu městské části získal tým Arcidiecézní charity Praha, zakladatelé Hanspaulské ligy a in memoriam rovněž pracovnice úřadu Prahy 6 Monika Sára Lindová. Ve čtvrtek to jednomyslně schválilo zastupitelstvo Prahy 6.

„Pracovní komise letos vybírala z 26 navržených kandidátů. Předkládané návrhy jsou velmi kvalitní a osobnosti, které jsou navrhovány, jsou zcela nezpochybnitelné," řekl starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Výběr oceněných ocenili také místostarosta Jan Lacina (STAN) a opoziční zastupitel Ondřej Chrást (Piráti).

Hostomský čestné občanství městské části získal za významný vědecký přínos v oblasti chemie a biochemie. Nynější ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se ve své vědecké práci zabýval mimo jiné konstrukcí syntetických genů či problematice opravy DNA s možným uplatněním při léčbě rakovinných onemocnění.

Bečková, která je kurátorkou Muzea hlavního města Prahy, ocenění od Prahy 6 získala za svůj přínos v oblasti historie a péče o památky. Historička byla rovněž v letech 2000 až 2021 předsedkyní klubu Za starou Prahu a nyní je jeho místopředsedkyní. Od roku 1990 provozuje nakladatelství Schola ludus Pragensia, které vydává publikace o Praze.

Sochaři Gebauerovi bylo čestné občanství uděleno za přínos v oblasti výtvarného umění. Výtvarník je autorem soch s motivem hlavy, sochy nahého Mozarta na Zelném trhu v Brně či desetimetrové Housenky raného kapitalismu. Ta je k vidění na pražském Vítězném náměstí.

Čestným občanem Prahy 6 se stal také katolický duchovní a teolog Josef Jaroslav Beran. Ten byl v letech 1946 až 1969 pražským arcibiskupem a českým primasem a od roku 1965 do své smrti v roce 1969 kardinálem. Praha 6 Berana, který byl politickým vězněm nacismu i komunismu, vyznamenala za jeho celoživotní postoj vůči totalitám.

Čestné občanství udělují radnice osobám, které se zasloužily o rozvoj městské části. Čestný občan má podle zákona právo se vyjadřovat na zasedání zastupitelstva.

Ceny městské části obdržel za pomoc ukrajinským uprchlíkům kolektiv Arcidiecézní charity Praha a za přínos v oblasti amatérského sportu zakladatelé Hanspaulské ligy. In memoriam cenu získala bezpečnostní ředitelka a vedoucí oddělení krizového řízení Prahy 6 Monika Sára Lindová.

Zastupitelé ocenili její obětavou práci a pomoc při řešení krizových situací na území Prahy 6. Radnice ceny může podle zákona udělovat za umělecká, vědecká a další díla, která mají vztah k městské části.

V minulých letech byli oceněni mimo jiné bývalá loutkoherečka a ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, český kubistický malíř a sochař Emil Filla, profesionální handicapovaný cyklista Jiří Ježek či gymnastka Věra Čáslavská.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru