Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 6°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Čestnou občankou Prahy se stane Dagmar Hazdrová, „hlas" pražské MHD
Dagmar Hazdrová. Foto: Martin Hošna / MČ Praha 3

Čestnou občankou Prahy se stane Dagmar Hazdrová, „hlas" pražské MHD

Rozhlasová hlasatelka Dagmar Hazdrová (88), „hlas" pražské MHD, se stane čestnou občankou hlavního města. Ocenění dostane za mimořádné činy spojené s obdobím srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968, kdy v Československém rozhlase pravdivě informovala o tehdejším dění. Rozhodli o tom včera pražští radní. Udělení čestného občanství ještě musí schválit pražští zastupitelé. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Radní hlavního města včera souhlasili s udělením čestného občanství hlavního města Prahy hlasatelce Dagmar Hazdrové. Jedná se ze strany metropole o projev úcty za mimořádné činy spojené s obdobím srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968, kdy pravdivě informovala o dění v tehdejším Československu. Za její činy byla později propuštěna a dopady za její jednání se nevyhnuly ani rodině.

Praha udělí české hlasatelce a hlasu pražské MHD Dagmar Hazdrové čestné občanství jako zvláštní projev úcty za mimořádné činy v období srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968.

„V roce 1968 vysílala bez přestávky 52 hodin v rozhlase, dokud ji Rusové nevynesli ze studia i se židlí. A posledních skoro třicet let je také hlasem pražských tramvají a autobusů. Ocenění si rozhodně zaslouží. Kolegové z dopravního podniku potvrzují, že mají s paní Hazdrovou po celou dobu skvělé pracovní zkušenosti. Celkově je v síti Pražské integrované dopravy přes čtyři tisíce zastávek. Nahrávky se musí stále doplňovat. Hlášení vznikají postupně podle potřeby. Slouží všem cestujícím včetně nevidomých. Mají informovat, ale i uklidňovat, aby cestující provázel nějaký příjemný, uklidňující hlas. To paní Hazdrová zvládá bravurně,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Život Dagmar Hazdrové je velmi úzce spjat s Prahou, kdy zde působila jako hlasatelka Československého rozhlasu. Ačkoli bylo v srpnu 1968 vysílání pražského rozhlasu brzy po zahájení okupace vojsky Varšavské smlouvy přerušeno, důležitou roli v celostátním vysílání sehrály regionální redakce včetně té hradecké, kde Hazdrová v té době působila. Královehradeckému rozhlasu poskytla své vysílací frekvence mnichovská Svobodná Evropa a Hazdrová tak byla slyšet jako hlas protiokupačního odporu po celém světě.

V Rudém právu byla následně s dalšími účastníky vysílání označena za příslušnici podvratného komanda Zelené barety s centrálou v Mnichově. Po kádrových prověrkách musela z rozhlasu na jaře roku 1970 odejít a bylo jí zamezeno pracovat v jakémkoli rozhlase.

Oficiální důvod vyhození z rozhlasu byl: „Do svého projevu vnášela tolik emocí, že to vzbuzovalo veřejné pohoršení.“ Na následujících dvacet let se musela s rozhlasem rozloučit. Její činy navíc měly dopad i na její rodinu, kdy například starší dcera nebyla přijata na gymnázium v Hradci Králové s odůvodněním, že je třeba zamezit infiltraci pravicových elementů do krajského města.

Po revoluci se do Československého rozhlasu Dagmar Hazdrová vrátila a působila především na stanici Vltava. Její hlas je navíc slyšet při hlášeních zastávek a dalších informací v pražských tramvajích a autobusech, a to již více než 20 let. Projednat čestné občanství musí ještě pražské zastupitelstvo.

Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby. Nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem je čestné občanství.

Od roku 1990 ho metropole udělila mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi.


Autor: Jan Puci

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru