Dnes Čtvrtek - skorojasno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 6°C
Čtvrtek 5. 12. 2024
Svátek má Jitka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Čestné občanství Prahy 1 získala in memoriam Marie Schmolková, městská část jí zvažuje vybudovat pomník
Oceněný herec Jan Potměšil přijímá gratulace od místostarosty Prahy 1 Petra Hejmy. Foto: P1

Čestné občanství Prahy 1 získala in memoriam Marie Schmolková, městská část jí zvažuje vybudovat pomník

Během slavnostního setkání v Divadle Archa obdrželi včera čestná občanství disidentka a pedagožka Jiřina Šiklová, herec Jan Potměšil, in memoriam spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský a humanitární pracovnice Marie Schmolková. Ceremonií k předání čestných občanství těmto osobnostem oslavila Praha 1 s předstihem výročí sametové revoluce a pádu komunismu.  
cizinsky-cestni-obcane

Slavnostní večer uváděl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský

Návštěvníci akce s názvem Praha 1 Svobodná u příležitosti 30. výročí sametové revoluce vidělé v Divadle Archa komponovaný večer spojený s předáváním čestných občanství čtyřem osobnostem.

„Jak vyjádřit náš vztah k tomu, co se odehrálo tenkrát před třiceti lety a co se odehrávalo po následujících třicet let? My jsme se rozhodli slavit tím, že se podíváme na čtyři konkrétní osoby, na životy dvou žen a dvou mužů, které symbolizují hodnoty, jež si se sametovou revolucí spojujeme,“ uvedl na začátku večera starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Osobně si převzala ocenění pouze socioložka a bývalá disidentka Jiřina Šiklová, které cenu předával místostarosta Pavel Nazarský. „Maminka vždy říkala: můžou Prahu rozbombardovat, ale ne celou, tak proč bychom zrovna my nemohli přežít. Toto pojetí se mi velice líbilo a s tímto přístupem jsem přežila všechny možné režimy,“ prohlásila s typickým humorem Šiklová.

Herec Jan Potměšil dorazil na slavnostní večer až po předání ocenění. Hrál totiž mimo Prahu v divadelní hře Václava Havla Audience. Čestné občanství tak za něj převzala z rukou místostarosty Petra Hejmy manželka, která přítomným přečetla děkovný dopis. „Jak cenné je vyznamenání od městské části, která je srdcem v srdci srdce,“ poděkoval herec narážkou na zeměpisnou polohu naší země a městské části.

„Jsem rád za to, že byly oceněny tyto osobnosti, které jsou svým životem příkladem demokratů a bojovníků za svobodu," uvedl k novým čestným občanům Prahy 1 Hejma.

Za spisovatele a politického vězně Jiřího Stránského převzal čestné občanství z rukou starosty Čižinského syn Martin, který ve skautském šátku zavzpomínal na mnohá místa na Praze 1, kde jeho předkové žili nebo jeho otec pracoval, mimo jiné v čele českého PEN klubu.

Kromě mimořádného literárního díla se Stránský významně zasadil o šíření osvěty o praktikách komunistického režimu mladším generacím tím, že v posledních letech objížděl základní a střední školy, kde žákům vyprávěl svůj životní příběh.

Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách, ve své řeči připomněl, že díky Stránského podpoře projektu Příběhy bezpráví bylo osloveno 340 000 žáků základních a středních škol po celé republice. „Jiří Stránský byl statečný a silný člověk, na kterého by byl hrdý každý národ,“ sdělil místostarosta Hejma.

In memoriam získala čestné občanství rovněž dosud nepříliš známá hrdinka pomoci uprchlíkům před nacismem Marie Schmolková, která většinu života prožila v Kamzíkové ulici na Starém Městě. Ocenění převzal historik a zakládající člen Společnosti Marie Schmolkové z. s., Martin Šmok.

„Doufám, že tímto slavnostním večerem ten zájem o Marii Schmolkovou nekončí. Na jejím pohřbu Jan Masaryk veřejně slíbil, že na ní a na její pomoc uprchlíkům Československo nikdy nezapomene. Na tento slib i na Marii se pak na dlouho zapomnělo, až do dneška. To co se zde děje, je velká věc,“ uvedl mimo jiné Šmok v projevu, v němž zmínil nespravedlivé opomíjení ženských postav v záchraně židovských dětí sirem Nicholasem Wintonem. Právě Schmolková totiž spolu se svou kolegyní sympatického Angličana do Prahy přivedla.

Praha 1 nyní zvažuje nejvhodnější poctu Marii Schmolkové ve veřejném prostoru, formou vybudování pomníku nebo pojmenování vhodné lokality po této zapomenuté české hrdince.


Autor: TZ, red

Praha 9: Hledá se architekt*ka veřejného prostoru

Dnes v 07:40

Zajímáte se o kvalitní rozvoj městské části, architekturu a urbanismus? Chcete se podílet na tvorbě koncepce veřejných prostranství a koordinaci staveb v návaznosti na veřejný prostor?

Štvanická lávka získala ocenění Víta Brandy

Včera v 10:43

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Celkem 55 projektů z celé České republiky se přihlásilo do soutěžní přehlídky Cena Víta Brandy 2024. Hlavní cenu za nejlepší dopravní stavbu a proměny ve veřejném prostoru získala Štvanická lávka propojující Karlín a Holešovice. Cena Víta Brandy každoročně vyzdvihuje projekty, které...

Odběrové místo v Poliklinice Palackého budě nově provozovat Nemocnice Na Františku

3. prosince 2024 v 19:55

Praha 1 otevřela odběrové místo v Poliklinice Palackého, které bude provozovat Nemocnice Na Františku. Ta nahradí dosavadního soukromého nájemce, společnost EUC Laboratoře s.r.o., která obdržela výpověď.

Muchovo muzeum zůstává v Panské ulici

3. prosince 2024 v 17:42

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v centru Prahy se otevřelo veřejnosti v únoru 1998. Od letošního podzimu vystavuje novou expozici. Její základ tvoří soubor děl, které pochází z původní sbírky Ivana Lendla.

Další články
Nahoru