Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Císař: Zvýšení vlivu levice v Praze nepředpokládám
Čestmír Císař oslavil nedávno 93. narozeniny. Foto: Jan Puci

Císař: Zvýšení vlivu levice v Praze nepředpokládám

I když Čestmír Císař na začátku letošního roku oslavil 93. narozeniny, tento významný politik Pražského jara stále neztratil zájem o politické dění. Čtenářům Pražského patriota sdělil svůj postoj k pražské politické reprezentaci, směřování metropole, či k ochraně památek. Prozradil také, jaká místa má v hlavním městě nejraději.

PhDr. Čestmír Císař 

Narodil se 2. 1. 1920 v Hostomicích nad Bílinou.

Žije v Praze 8.

V šedesátých letech byl ministrem školství a kultury, velvyslancem v Rumunsku, předsedou České národní rady.

Podílel se na obrodném procesu v době Pražského jara.

V roce 1970 vyloučen z KSČ.

Na konci šedesátých a začátku devadesátých letech se o něm uvažovalo jako o možném prezidentovi.

Sledujete dění na pražském magistrátu?
Dění v hlavním městě je pro mě, a možná i pro ostatní, poměrně mlhavé a neprůhledné, provázané nejasným směřováním ku prospěchu obyvatel Prahy. Není zcela srozumitelné přijímání častých rozhodnutí o změnách, například v městské dopravě, v plánech rozvoje územní zástavby, v bytové politice vydané všanc neúnosnému zdražování, v podpoře sítě škol a kulturních zařízení a podobně. Zde se projevuje spoléhání na „neviditelnou ruku trhu“ cestou věčné privatizace všeho společensky významného a lidem potřebného.

Jak s odstupem času hodnotíte, že ODS, dlouholetý vládce Prahy, uzavřela po v roce 2010 po volbách koalici s ČSSD, aby z ní po roce vystoupila a začala vládnout s TOP 09?
Ve vedení města díky značnému podílu lépe placeného úřednictva a dalších kategorií obyvatel převládá pravicová ODS, jejíž koaliční potenciál je zatím natolik převažující, že si může k vládnutí na radnici přizvat partnera podle svých představ. Její spojení s ČSSD neodpovídalo paralele složení vlády a jejího politického zaměření, což koalice s TOP 09 „napravuje“. Nelze pominout levicovější vyhranění ČSSD v současném období, než tomu bylo po jistou dobu v minulosti.

Průzkumy veřejného mínění už dlouho na celostátní úrovni favorizují levici. Myslíte, že příští rok bude znamenat konec pravicových stran ve vedení metropole?
Z toho, co bylo řečeno, vyplývá, že naděje na zvýšení vlivu levice v hlavním městě je sporná a spíše nepravděpodobná, byť nelze předvídat vliv možného vzestupu levice v celostátním měřítku. Poměry v hlavním městě jsou určovány už po léta samou strukturou městských institucí, navzájem propojených, fungujících podle ustálených norem, na jejichž soustavu má politická reprezentace na radnici jen omezený vliv. A tak nezáleží příliš na tom, kdo radnice v obvodech a magistrát obsadí. Nejzávažnější v činnosti městské správy je ovšem její rozpočet, jehož zaměření může pravice směřovat jinam než levice, podle důrazu na konkrétní témata a problémy, od investic až po dotace na různé činnosti.

Jaký je vztah k metropoli? Cítíte se být pražským patriotem?
Praha je má velká láska od samého mládí. Pocházím z Podkrušnohoří, ale již jako školák jsem jezdil s otcem na kolech do Prahy. Procházky od Národního muzea, na Pražský Hrad, Vyšehrad, nebo i do Vysočan, kde bydlely otcovy sestry, pro mne byly putováním našimi dějinami, jak jsem je poznával ve škole a otcových knižních svazků autorů Rezek – Dolenský – Kosina. Když přišel Mnichov a náš kraj propadl Hitlerovi, uchýlila se celá naše rodina do Prahy. Od osmnácti let až do současnosti tak žiji v metropoli. Stal jsem se pražským patriotem, přestože rád vzpomínám i na své mládí v rodných Hostomicích, nebo na nedaleký Duchcov, ve kterém jsem chodil do reálného gymnasia. V obou místech jsem česným občanem.

Která místa máte v Praze nejraději?
Mám rád Prahu jako historický celek a nejvíce si cením památných míst s nádhernými slohovými kreacemi celé série slavných stavitelů a architektů. Město oplývá gotikou, barokem, ale i novodobými objekty vzniklými od 18. do 20. století. Vzácných klenotů je zde bezpočet. Mám rád Karlovu univerzitu, která mi poskytla historicko – sociologické vzdělání a také, dovolte mi osobní vzpomínku, zámeček Belveder, kde jsem se náhodně seznámil i se svou budoucí manželkou.

Jak hodnotíte ochranu významných historických památek na území Prahy?
Nejsem nadšen zrušením instituce Hlavního architekta Prahy a současnou nedokonalou ochranou jejího soudobého vývoje.

Co vám na tomto vývoji nejvíce vadí?
Překotné zaplňování účelovými provozními budovami až po mrakodrapy, které by se hodili spíše do případné nové čtvrti za hranicemi města. Bohužel se to děje i v historických částech Prahy. Je ovšem starostí pražského magistrátu, nakolik bude rozšiřovat milovanou Prahu, požívající úcty nejen jejích občanů, ale celého národa.

VZPOMÍNKY ČESTMÍRA CÍSAŘE NA OBDOBÍ PRAŽSKÉHO JARA SI BUDETE MOCI NA SERVERU WWW.PRAZSKYPATRIOT.CZ PŘEČÍST JIŽ PŘÍŠTÍ PÁTEK 8. 2.


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru