dnes
Pátek - jasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Pražská kultura

Čeští a slovenští skladatelé v exilu

Duo du Rêve  – Jana Jarkovská (flétna) a Bohumír Stehlík (klavír). Koncert z cyklu Hudba bez hranic 2017 s podtitulem Čeští a slovenští skladatelé v exilu uslyšíte 21. června v 18 hodin.

Duo mladých vynikajících umělců má řadu zkušeností, které získali na pražské HAMU, ale především na zahraničních hudebních univerzitách (Itálie a Švédsko). Jak Jana Jarkovská, tak Bohumír Stehlík jsou laureáty řady interpretačních soutěží a mají na svém kontě mnohá mezinárodní ocenění jako sólisté i jako duo.

V minulosti vystoupili také jako sólisté, například se souborem Martinů Strings Prague na slovenském a maďarském turné. V aktuálním programu se zaměřují na posluchačsky velmi přitažlivé skladby českých a slovenských autorů, kteří byli nuceni žít a tvořit v exilu, mimo vlast, nebo byli perzekuováni.

Program bude doplněn krátkými videorozhovory, které mladí umělci natočili se svými vzory, autory, jichž si hluboce váží, a jejichž díla v programu zazní.

Ve svém cyklu Idoly zpracovali mj. rozhovor se slovenským skladatelem Pavolem Šimaiem a českým Lubošem Slukou. Pavol Šimai po invazi 1968 emigroval do Švédska, kde je dnes uznávaným skladatelem. Luboš Sluka je jedním z nejhranějších současných autorů u nás. Žije v Praze, ale i jeho kariéra byla hluboce poznamenána dřívějším režimem.

Bohuslav Martinů, další skladatel, jehož hudba zazní, se nejprve kvůli nacistům a později kvůli komunistům nemohl vrátit do vlasti. Od roku 1938 až do své smrti v roce 1959 proto žil a tvořil v nedobrovolném exilu, přestože rodnou zem velmi postrádal. Pro kontrast a doplnění v programu zazní i líbezná skladba Beethovenova současníka Antonína Rejchy, který rovněž prožil život daleko od své vlasti, v Bonnu, Hamburku a Paříži, kde se zapsal do světových dějin hudby.

21. června, 18 hodin, Slovenský dom, Soukenická 3, Praha 1.


Iva Bittová s Čikori zahraje ve Stromovce

Včera v 08:12

Královna české avantgardy, která boří hranice mezi jednotlivými žánry, Iva Bittová a Čikori nahráli jedno z nejlepších alb české alternativně-jazzové scény. V Tiskárně na Vzduchu vám ho zahrají naživo ve středu 29. srpna od 19:30 hodin. Lístky je možné koupit v předprodeji...

Národní památník na Vítkově otevírá dvě nové výstavy k výročí okupace

Včera v 07:10

Naše země v letošním roce slaví hned několik významných výročí. Jedním z nich je i výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna roku 1968. Události z této doby se rozhodlo Národní muzeum připomenout dvěma novými výstavami v Národním památníku na Vítkově s názvem Neznámá hrdinka od rozhlasu a...

Jiří Kolář: Úšklebek století

15. srpna 2018 v 09:57

Výstava Jiřího Koláře Úšklebek století se zaměřuje na takový výběr Kolářových prací, který v propojení s jeho básnickým dílem naznačuje, jak neortodoxně dovedl Kolář umělecky formulovat svůj účastný komentář ke světu.

Výstava v Galerii 1 ještě deset dní

15. srpna 2018 v 07:14

Do 25. srpna můžete v Galerii 1 zhlédnout výstavu „Léto Kamila Lhotáka“, kterou pro milovníky díla tohoto jedinečného malíře a kreslíře připravily městská část Praha 1 a Spolek přátel Kamila Lhotáka.

Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

14. srpna 2018 v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Praha 6 zve na vernisáž výstavy k 50. výročí okupace Československa 1968

14. srpna 2018 v 07:45

Výstavu, která bude rozmístěna po celé Dejvické třídě od Vítězného náměstí až k metru Hradčanská, vytvořila Praha 6 společně s Post Bellum o. p. s. Vernisáž bude věnována také druhé výstavě, kterou pořádá radnice souběžně ve spolupráci s Národní...

Koncert v Centrálním parku

12. srpna 2018 v 07:27

Akce pro celou rodinu pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se koná v Praze 13 v neděli 2. září již po sedmnácté.

Precedens s Ivou Marešovou na Střeleckém ostrově. Hosté Jan Sahara Hedl a Petr Kolář

10. srpna 2018 ve 12:46

V nynější, výrazně omlazené kapele, hrají vynikající muzikanti v čele se zpěvačkou Ivou Marešovou a během večera vystoupí i hosté – Petr Kolář, který léta s kapelou nahrával a koncertoval – Jsi můj anděl, Berlínská zeď, La, la, lá, a Jan Sahara Hedl – Tisíc jmen, Vlci, Co nám zbejvá, který...

Starosta zval do kina, lidé si vybírali

8. srpna 2018 v 10:46

Kinobus bude v srpnu devětkrát na Devítce. Starosta deváté městské části Jan Jarolím, který jej letos organizoval, vyzval příznivce filmů, aby si vybírali filmy i místa, kde je uvidí. Z výsledků hlasování na facebooku vznikl program, na který se můžete podívat.

Další články
Nahoru