dnes
Neděle - polojasno
7°C
zítra
Pondělí - skorojasno
12°C
pozítří
Úterý - zatazeno
13°C
Pražská kultura

Čeští a slovenští skladatelé v exilu

Duo du Rêve  – Jana Jarkovská (flétna) a Bohumír Stehlík (klavír). Koncert z cyklu Hudba bez hranic 2017 s podtitulem Čeští a slovenští skladatelé v exilu uslyšíte 21. června v 18 hodin.

Duo mladých vynikajících umělců má řadu zkušeností, které získali na pražské HAMU, ale především na zahraničních hudebních univerzitách (Itálie a Švédsko). Jak Jana Jarkovská, tak Bohumír Stehlík jsou laureáty řady interpretačních soutěží a mají na svém kontě mnohá mezinárodní ocenění jako sólisté i jako duo.

V minulosti vystoupili také jako sólisté, například se souborem Martinů Strings Prague na slovenském a maďarském turné. V aktuálním programu se zaměřují na posluchačsky velmi přitažlivé skladby českých a slovenských autorů, kteří byli nuceni žít a tvořit v exilu, mimo vlast, nebo byli perzekuováni.

Program bude doplněn krátkými videorozhovory, které mladí umělci natočili se svými vzory, autory, jichž si hluboce váží, a jejichž díla v programu zazní.

Ve svém cyklu Idoly zpracovali mj. rozhovor se slovenským skladatelem Pavolem Šimaiem a českým Lubošem Slukou. Pavol Šimai po invazi 1968 emigroval do Švédska, kde je dnes uznávaným skladatelem. Luboš Sluka je jedním z nejhranějších současných autorů u nás. Žije v Praze, ale i jeho kariéra byla hluboce poznamenána dřívějším režimem.

Bohuslav Martinů, další skladatel, jehož hudba zazní, se nejprve kvůli nacistům a později kvůli komunistům nemohl vrátit do vlasti. Od roku 1938 až do své smrti v roce 1959 proto žil a tvořil v nedobrovolném exilu, přestože rodnou zem velmi postrádal. Pro kontrast a doplnění v programu zazní i líbezná skladba Beethovenova současníka Antonína Rejchy, který rovněž prožil život daleko od své vlasti, v Bonnu, Hamburku a Paříži, kde se zapsal do světových dějin hudby.

21. června, 18 hodin, Slovenský dom, Soukenická 3, Praha 1.


V Náprstkově muzeu se představí nová kniha o antropologii

21. února 2019 v 15:26

V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se uskuteční ve čtvrtek 28. února od 17:30 hodin uvedení knihy Martina Soukupa Antropologie: teorie, koncepty a osobnosti. 

Adrienne Bensonová: Pod rozpáleným sluncem

21. února 2019 v 08:16

Ponořte se do silného příběhu z exotické Keni. Kniha sleduje spletité, vzájemně se protínající osudy tří žen. Leona, osamělá americká antropoložka, žije na africkém venkově poblíž Naroku. Poté, co neplánovaně otěhotní, porodí v odlehlé masajské vesnici holčičku, ke které necítí žádnou...

Božský čtvrtek na Benátské! přinese Zlaté slavíky i punk-rockový večírek!

21. února 2019 v 08:01

I když se hudební festival Benátská! s Impulsem koná v libereckém areálu Vesec až za pět měsíců, organizátoři už nyní lákají na zajímavá jména a vybízejí k včasnému nákupu vstupenek za výhodnější cenu.

Jan Čmejla vystoupí na radnici

20. února 2019 v 09:35

Mladý klavírní génius, laureát mnoha soutěží Jan Čmejla, vystoupí v hlavním sálu historické Nuselské radnice ve středu 6. března od 17 hodin.

V Galerii 9 najdete výstavu Martina Frinda

19. února 2019 ve 13:15

Martin Frind – Zrcadlení II. Výstava do 7. března v přízemí vysočanské radnice. Z Frindových obrazů je zřejmá snaha o co nejsugestivnější obsahovou i tvaroslovnou výpověď o situacích, jež se udály ve starší i nedávné minulosti, ale i o dějích, které se odehrávají tady a teď. Frind vypráví...

Na Retro Disco zve Praha 8

19. února 2019 ve 12:19

Praha 8 vás zve na Retro Disco Odra aneb vzpomínka na Disko Odra. V pátek 1. března si můžete připomenout diskotéku na Odře, kam se sjížděla celá Praha.

Vernisáž výstavy: Poválečná tvorba exlibris (1945–1990)

19. února 2019 v 10:54

Expozice drobných grafik jako součást dlouhé historie české knižní značky. Výběr zahrnuje vývojovou etapu od konce 2. světové války do roku 1990. Vernisáž se koná ve čtvrtek 21. února v 17 hodin ve Skleněném Paláci v Praze 6.

Praha 6 zve na Koncerty na kopci

18. února 2019 v 09:11

Jarní cyklus Koncertů na kopci začne 20. února. Již tradiční pásmo koncertů podporuje radnice šesté městské části a díky tomu jsou koncerty nabízeny s dobrovolným vstupným. Zájemci uslyší flétnu napříč žánry, harfový koncert nebo Hořické pašie.

Další články
Nahoru