dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - skorojasno
15°C
Pražská kultura

Čeští a slovenští skladatelé v exilu

Duo du Rêve  – Jana Jarkovská (flétna) a Bohumír Stehlík (klavír). Koncert z cyklu Hudba bez hranic 2017 s podtitulem Čeští a slovenští skladatelé v exilu uslyšíte 21. června v 18 hodin.

Duo mladých vynikajících umělců má řadu zkušeností, které získali na pražské HAMU, ale především na zahraničních hudebních univerzitách (Itálie a Švédsko). Jak Jana Jarkovská, tak Bohumír Stehlík jsou laureáty řady interpretačních soutěží a mají na svém kontě mnohá mezinárodní ocenění jako sólisté i jako duo.

V minulosti vystoupili také jako sólisté, například se souborem Martinů Strings Prague na slovenském a maďarském turné. V aktuálním programu se zaměřují na posluchačsky velmi přitažlivé skladby českých a slovenských autorů, kteří byli nuceni žít a tvořit v exilu, mimo vlast, nebo byli perzekuováni.

Program bude doplněn krátkými videorozhovory, které mladí umělci natočili se svými vzory, autory, jichž si hluboce váží, a jejichž díla v programu zazní.

Ve svém cyklu Idoly zpracovali mj. rozhovor se slovenským skladatelem Pavolem Šimaiem a českým Lubošem Slukou. Pavol Šimai po invazi 1968 emigroval do Švédska, kde je dnes uznávaným skladatelem. Luboš Sluka je jedním z nejhranějších současných autorů u nás. Žije v Praze, ale i jeho kariéra byla hluboce poznamenána dřívějším režimem.

Bohuslav Martinů, další skladatel, jehož hudba zazní, se nejprve kvůli nacistům a později kvůli komunistům nemohl vrátit do vlasti. Od roku 1938 až do své smrti v roce 1959 proto žil a tvořil v nedobrovolném exilu, přestože rodnou zem velmi postrádal. Pro kontrast a doplnění v programu zazní i líbezná skladba Beethovenova současníka Antonína Rejchy, který rovněž prožil život daleko od své vlasti, v Bonnu, Hamburku a Paříži, kde se zapsal do světových dějin hudby.

21. června, 18 hodin, Slovenský dom, Soukenická 3, Praha 1.


Program národních oslav 100 let republiky – Oslavme společné století v Praze

Dnes v 09:57

V centru Prahy vyvrcholí o víkendu 27. – 28. října národní oslavy k příležitosti sto let vzniku republiky. Pražany a návštěvníky z celé republiky a zahraničí čeká bohatý program, který dnes na tiskové konferenci představili zástupci hl. m. Prahy, agentury Czech Tourism, Českého rozhlasu, Českých...

Zuzana Stirská: Jen já a klavír

Dnes v 07:45

Zuzana Stirská je po mnoho let spojována se souborem Fine Gospel Time. Teď přichází s komorním představením, ve kterém se Zuzana blýskne širokou škálou svých pěveckých schopností. Je stejně dobrá zpěvačka spirituálů, gospelů, ale i šansonů, muzikálů a dokonce i jazzových...

Múzy dětem v galerii Portheimka

Dnes v 07:20

Praha 5 zve na benefiční výstavu výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR – Múzy dětem, do galerie Portheimka. Výstava se koná do 25. listopadu.

Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

Včera ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Praha 5: Výstava Inka v Altánu Klamovka

Včera ve 14:55

Výstavy Barbory Čápové „Inka” v galerii Altánu Klamovka byla zahájena v úterý 16. října a potrvá do 10. listopadu.

Koncert komorní hudby v Galerii 14

Včera v 08:10

Ve středu 24. října se v Galerii 14 koná koncert komorní hudby. Na programu jsou skladby Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsterina, Michael Nymana. Začátek je v 18:30 hodin.

Výstava Zachraňte naše děti na radnici pokračuje

Včera v 07:03

Na radnici Prahy 15 stále pokračuje výstava, kterou zrealizovaly Historická rada Svazu Čechů v RCH a NVI Jednota v roce 2016 k 25. výročí válečných událostí na Daruvarsku. Do České republiky ji přivezl v roce 2017 starosta Milan Wenzl, který zajistil její putování. Najdete zde fotografie reportéra...

Praha 3 zve na slavnostní koncert k výročí vzniku Československa, vstup je zdarma

Včera v 00:10

K významnému výročí založení Československa Praha 3 připravila pro veřejnost na čtvrteční večer slavnostní koncert ve výjimečných prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.  

Výstava 1918 Žižkov - My, národ československý

15. října 2018 ve 20:47

Komentovaná prohlídka s autory výstavy se koná 17. října v 10 hodin.

Další články
Nahoru