dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Pražská kultura

Čeští a slovenští skladatelé v exilu

Duo du Rêve  – Jana Jarkovská (flétna) a Bohumír Stehlík (klavír). Koncert z cyklu Hudba bez hranic 2017 s podtitulem Čeští a slovenští skladatelé v exilu uslyšíte 21. června v 18 hodin.

Duo mladých vynikajících umělců má řadu zkušeností, které získali na pražské HAMU, ale především na zahraničních hudebních univerzitách (Itálie a Švédsko). Jak Jana Jarkovská, tak Bohumír Stehlík jsou laureáty řady interpretačních soutěží a mají na svém kontě mnohá mezinárodní ocenění jako sólisté i jako duo.

V minulosti vystoupili také jako sólisté, například se souborem Martinů Strings Prague na slovenském a maďarském turné. V aktuálním programu se zaměřují na posluchačsky velmi přitažlivé skladby českých a slovenských autorů, kteří byli nuceni žít a tvořit v exilu, mimo vlast, nebo byli perzekuováni.

Program bude doplněn krátkými videorozhovory, které mladí umělci natočili se svými vzory, autory, jichž si hluboce váží, a jejichž díla v programu zazní.

Ve svém cyklu Idoly zpracovali mj. rozhovor se slovenským skladatelem Pavolem Šimaiem a českým Lubošem Slukou. Pavol Šimai po invazi 1968 emigroval do Švédska, kde je dnes uznávaným skladatelem. Luboš Sluka je jedním z nejhranějších současných autorů u nás. Žije v Praze, ale i jeho kariéra byla hluboce poznamenána dřívějším režimem.

Bohuslav Martinů, další skladatel, jehož hudba zazní, se nejprve kvůli nacistům a později kvůli komunistům nemohl vrátit do vlasti. Od roku 1938 až do své smrti v roce 1959 proto žil a tvořil v nedobrovolném exilu, přestože rodnou zem velmi postrádal. Pro kontrast a doplnění v programu zazní i líbezná skladba Beethovenova současníka Antonína Rejchy, který rovněž prožil život daleko od své vlasti, v Bonnu, Hamburku a Paříži, kde se zapsal do světových dějin hudby.

21. června, 18 hodin, Slovenský dom, Soukenická 3, Praha 1.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru