dnes
Úterý - jasno
21°C
zítra
Středa - zatazeno
21°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
26°C
Cesta z volebního patu v Praze 11 se zatím nenašla, zastupitelé asi ve čtvrtek nové vedení radnice nezvolí
Ilustrační foto: archiv

Cesta z volebního patu v Praze 11 se zatím nenašla, zastupitelé asi ve čtvrtek nové vedení radnice nezvolí

Zastupitelé Prahy 11 se ve čtvrtek sejdou, bude to podruhé od říjnových voleb. Na programu je sice volba starosty a dalších členů rady, ale městská část pravděpodobně ani po čtvrtečním zasedání zastupitelstva nebude mít nové vedení. Vyplývá to z vyjádření představitelů stran. Praha 11 je poslední městskou částí Prahy, kde dosud není nové vedení.

Po volbách je v Praze 11 patová situace. Blok stran ANO, ODS, TOP 09 a STAN má dohromady 18 zastupitelů. Vítěz voleb Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) chce spolupracovat s Piráty, s nimiž má dohromady 22 zastupitelů. O vyjednávání spolupráce se třemi zastupiteli za Jižní Město – náš domov (JMND) a dvěma za SPD se představitelé ostatních stran nezmiňují. Zastupitelstvo městské části je celkem 45členné.

Piráty se snaží získat pro spolupráci blok ANO, ODS, TOP 09 a STAN. „Tato naše jednání nejsou ještě tak daleko, aby zítra byla volba nové rady. Zároveň nevím o tom, že by někdo jiný mohl mít dojednanou většinovou koalici připravenou volit novou radu,“ sdělil ČTK Jakub Lepš (TOP 09).

To potvrzuje HPP11. „O žádné koalici k dnešnímu dni nevíme. Jednání o koalici blokují ANO a TOP 09/STAN, kteří se spojili s trestně stíhanými zastupiteli ODS do vyjednávacího trojbloku a odmítají jednat samostatně. Fakticky tím blokem zablokovali situaci a znemožnili HPP11 a Pirátům oslovit či najít třetího partnera. Stávající stav stranám bloku vyhovuje, protože jsou zastoupení ve stávající radě, která tak může vládnout klidně dál,“ uvedla Šárka Zdeňková z HPP11.

„K dnešnímu dni nebyla ze strany Pirátů vyjednána žádná finální varianta, tedy např. stav před podpisem koaliční smlouvy. Piráti v Praze 11 předpokládají, že finální varianta koalice na Praze 11 by mohla být pravděpodobně známa do konce tohoto roku," uvedl Jiří Dohnal (Piráti).

Podle starosty Petra Jiravy (ANO) musí být body volby vedení městské části na programu zastupitelstva, ačkoli je mizivá šance na zvolení rady. Piráti podle Dohnala navrhnou vyřazení bodů o volbě vedení z programu. První povolební zastupitelstvo, které se konalo v polovině listopadu, program jednání neschválilo.

Vyjednávání na Jižním Městě komplikují dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními. Většina stran odmítá vyjednávat s některým z dalších uskupení. HPP11 odmítá spolupracovat s JMND, SPD a ODS. Podle HPP11 jsou tři zastupitelé ODS trestně stíháni. Piráti odmítají jednat s trestně stíhanými zastupiteli i se zastupiteli, kteří kumulují funkce. S HPP11 odmítá spolupracovat ODS a volební koalice TOP 09 a STAN, která vylučuje spolupráci i s SPD. ANO říká, že je ochotné vyjednávat se všemi, v polovině října však pozastavilo jednání s HPP11.

Ve volbách v roce 2014 vyhrálo v městské části HPP 11 s 18 mandáty. Druhé skončilo hnutí ANO s devíti mandáty, TOP 09 s pěti křesly, ČSSD se čtyřmi a ODS, KSČM a Jižní Město – náš domov obsadily každá tři křesla. Po minulých volbách vládla v městské části koalice HPP 11, ANO a TOP 09 pod vedením Štylera.

Praha 11, v níž žije 77 600 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

Dnes v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru