dnes
Středa - snih
1°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Cesta v Riegrových sadech ponese jméno zavražděného primátora Gdaňsku Adamowicze
Z promenády v Riegrových sadech je výhled na historické centrum. Foto: praha2.cz

Cesta v Riegrových sadech ponese jméno zavražděného primátora Gdaňsku Adamowicze

V pražských Riegrových sadech bude promenáda pojmenovaná po zavražděném starostovi Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Místo bylo vybráno po konzultacích s polskou velvyslankyní a polským ministerstvem zahraničí. Název Promenáda Pawla Aadamowicze ještě musí schválit Rada hlavního města Prahy. Odhalení názvu je plánováno na 4. června.

Počátkem letošního roku tragicky zemřel primátor polského Gdaňsku Pawel Adamowicz. Po konzultacích s polskou velvyslankyní a polským ministerstvem zahraničních věcí byla vybrána cesta v Riegrových sadech, která by nově měla nést název Promenáda Pawla Adamowicze.

Místopisná komise nyní připraví podklady pro projednání nového názvu Radou hl. m. Prahy. Zajímavostí je, že se v docházkové vzdálenosti od uvedené cesty na Vinohradech nacházejí také ulice Polská a Chopinova.  

Během Adamowiczova řízení města byla na počest bývalého prezidenta České republiky Václava Havla v roce 2011 pojmenována jedna z ulic Gdaňsku Alejí Václava Havla. Adamowicz vyznával liberální hodnoty společnosti, bojoval proti útlaku menšin a měl silnou občanskou podporu.

Třiapadesátiletý Adamowicz byl 13. ledna pobodán na podiu při charitativním koncertu sedmadvacetiletým útočníkem. Ten byl zadržený na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele Gdaňsku více než 20 let, zraněním podlehl.

„Je mi ctí, že jsme se shodli právě na této promenádě v Riegrových sadech, ze kterých je malebný výhled na celou historickou a stověžatou Prahu, Petřínskou rozhlednu, Malou Stranu a Hradčany. Věřím, že byla vybrána dostatečně důstojná lokalita, hodná odkazu tak významného liberálního politika a primátora města, který za sebou zanechal hluboký společenský a lidskoprávní odkaz,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který inicioval vytipování místa v Praze, které ponese jméno Pawla Aadamowicze. 

Nová primátorka Gdaňsku Aleksandra Dulkiewicz sama zdůraznila, že realizace politického odkazu Pawla Adamowicze je pro ni nesmírně důležitá. Spolupracovala s bývalým primátorem řadu let a chce, aby polské město nadále zůstalo skutečným společenstvím, v návaznosti na název jeho knihy Gdaňsk jako společenství.

„Ceremoniální odhalení nové promenády je pak plánováno na 4. června, kdy uplyne rovných 30 let od zásadního volebního úspěchu polského demokratizačního hnutí Solidarita v tamním Sejmu. Rádi bychom při té příležitosti pozvali do Prahy jménem pana primátora Hřiba i novou gdaňskou primátorku,“ dodal Martin Churavý, vedoucí oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí pražského magistrátu.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Další články
Nahoru