dnes
Středa - prehanky-dest
22°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
20°C
pozítří
Pátek - bourky
20°C
Cesta v Riegrových sadech ponese jméno zavražděného primátora Gdaňsku Adamowicze
Z promenády v Riegrových sadech je výhled na historické centrum. Foto: praha2.cz

Cesta v Riegrových sadech ponese jméno zavražděného primátora Gdaňsku Adamowicze

V pražských Riegrových sadech bude promenáda pojmenovaná po zavražděném starostovi Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Místo bylo vybráno po konzultacích s polskou velvyslankyní a polským ministerstvem zahraničí. Název Promenáda Pawla Aadamowicze ještě musí schválit Rada hlavního města Prahy. Odhalení názvu je plánováno na 4. června.

Počátkem letošního roku tragicky zemřel primátor polského Gdaňsku Pawel Adamowicz. Po konzultacích s polskou velvyslankyní a polským ministerstvem zahraničních věcí byla vybrána cesta v Riegrových sadech, která by nově měla nést název Promenáda Pawla Adamowicze.

Místopisná komise nyní připraví podklady pro projednání nového názvu Radou hl. m. Prahy. Zajímavostí je, že se v docházkové vzdálenosti od uvedené cesty na Vinohradech nacházejí také ulice Polská a Chopinova.  

Během Adamowiczova řízení města byla na počest bývalého prezidenta České republiky Václava Havla v roce 2011 pojmenována jedna z ulic Gdaňsku Alejí Václava Havla. Adamowicz vyznával liberální hodnoty společnosti, bojoval proti útlaku menšin a měl silnou občanskou podporu.

Třiapadesátiletý Adamowicz byl 13. ledna pobodán na podiu při charitativním koncertu sedmadvacetiletým útočníkem. Ten byl zadržený na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele Gdaňsku více než 20 let, zraněním podlehl.

„Je mi ctí, že jsme se shodli právě na této promenádě v Riegrových sadech, ze kterých je malebný výhled na celou historickou a stověžatou Prahu, Petřínskou rozhlednu, Malou Stranu a Hradčany. Věřím, že byla vybrána dostatečně důstojná lokalita, hodná odkazu tak významného liberálního politika a primátora města, který za sebou zanechal hluboký společenský a lidskoprávní odkaz,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který inicioval vytipování místa v Praze, které ponese jméno Pawla Aadamowicze. 

Nová primátorka Gdaňsku Aleksandra Dulkiewicz sama zdůraznila, že realizace politického odkazu Pawla Adamowicze je pro ni nesmírně důležitá. Spolupracovala s bývalým primátorem řadu let a chce, aby polské město nadále zůstalo skutečným společenstvím, v návaznosti na název jeho knihy Gdaňsk jako společenství.

„Ceremoniální odhalení nové promenády je pak plánováno na 4. června, kdy uplyne rovných 30 let od zásadního volebního úspěchu polského demokratizačního hnutí Solidarita v tamním Sejmu. Rádi bychom při té příležitosti pozvali do Prahy jménem pana primátora Hřiba i novou gdaňskou primátorku,“ dodal Martin Churavý, vedoucí oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí pražského magistrátu.


Program celoměstské podpory vzdělávání na rok 2021

Včera v 17:55

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila otevření Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2021. Dotaci lze poskytnout pouze na základě Žádosti o poskytnutí dotace, přičemž každý žadatel může podat pouze jednu žádost, která může obsahovat více projektů u jednotlivých...

Praha 2 přistoupila k realizaci slíbené podpory nájemcům nebytových prostor

Včera v 17:35

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání navázali na svá předchozí rozhodnutí o podpoře podnikatelských nebo jiných činností provozovaných v nebytových prostorách ve správě městské části, které byly znemožněny nebo podstatně ztíženy v důsledku mimořádných opatření ke zmírnění dopadů epidemie...

Ủy ban Praha 11. Radnice založila stránku ve vietnamštině

Včera v 08:06

Radnice Prahy 11 založila pro informování o dění nejen v městské části pro vietnamské sousedy facebookovou stránku Ủy ban Praha 11.

Další články
Nahoru