Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Cesta podél Hostivařské přehrady dostane nový povrch, práce potrvají do června
Zanedbaná cesta podél Hostivařské přehrady. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Cesta podél Hostivařské přehrady dostane nový povrch, práce potrvají do června

V pondělí začala kompletní oprava vyhlídkové cesty podél pravého břehu Hostivařské přehrady. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Cesta byla vybudována na počátku 60. let 20. století v rámci výstavby přehrady a založení lesoparku. Od té doby se zde prováděly pouze lokální opravy výtluků a závažnějších sesuvů.

Jedná se o úsek cesty v délce přibližně 2,1 kilometru, tedy v místech od hráze po vjezd do areálu čerpací stanice odpadních vod na konci ulice Ramanova. Důvodem pro rekonstrukci byl zhoršující se stav cesty a také stavba dodatkového bezpečnostního přelivu přehrady. Během prací na přelivu byla cesta na delší dobu zneprůjezdněna a bylo rozhodnuto o souběžném provedení její kompletní opravy.

V rámci rekonstrukce pracovníci provedou mikropilotáže, čímž stabilizují problematické okraje cesty směrem k přehradě. Opraví rovněž kamenné zídky směrem do svahu, propustky pod cestou a studánku.

„Kromě toho vymění a doplní také mobiliář cesty. Povrch cesty bude poté opět asfaltový. Na dvou místech pak vznikne dlážděná vyhlídka na vodní plochu a širší pobytové schody. Celková cena oprav činí 31,3 milionu korun včetně DPH,“ popsal Hofman.  

Dle platné smlouvy se zhotovitelem se dokončení bezpečnostního přelivu plánovalo na konec března, nicméně odborníci během výstavby zjistili, že bude nutné rozšířit stanovené práce a provést další nutné úpravy tělesa hráze a patních drenáží. Veškeré práce by proto měly být dokončeny nejpozději letos v červnu.

Po dokončení obou staveb, tedy dodatkového bezpečnostního přelivu i vyhlídkové cesty, bude opět volný průchod podél Botiče a Hostivařské přehrady v plném rozsahu od Hostivaře až do Petrovic.

V současné době se předpokládá, že od dubna se hladina nádrže bude moci začít opět zvyšovat na standardní letní úroveň. Napouštění však bude závislé na počasí a přítocích.

„Pokud vše půjde dobře podle plánu, tak by cesta na hrázi a další návazné komunikace na pravém břehu nádrže mohly být pro veřejnost otevřeny na konci května tohoto roku,“ uvedla Jana Plamínková (STAN), náměstkyně primátora pro životní prostředí.


Autor: Jan Puci

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru