dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Cesta ke koalici: Partnerství pro Prahu bude dohodnuto do deseti dnů, věří Nouza z TOP 09
Jiří Nouza z TOP 09 (vpravo) při jednání zastupitelstva. Foto: archiv MHMP

Cesta ke koalici: Partnerství pro Prahu bude dohodnuto do deseti dnů, věří Nouza z TOP 09

Strany v pražském zastupitelstvu v posledních týdnech vedou jednání, která by měla vyvést metropoli z politické krize. Zatím se zdá, že největší šanci na realizaci má koaliční projekt Partnerství pro Prahu, jehož vznik iniciovala TOP 09.

„Maximální snahou TOP 09 je vytvoření funkční koalice do 16., respektive 17. prosince. K tomu, aby koalice byla funkční, máme nepřekročitelnou podmínku. Ta strana nebo klub, který se projektu, pracovně jej nazýváme Partnerství pro Prahu, chce účastnit, musí současně přijmout i svou část odpovědnosti přímo v Radě hlavního města Prahy,“ sdělil serveru Pražský patriot místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Nouza, o kterém se už delší dobu spekuluje jako o novém primátorovi.

„Nebudeme se účastnit na vzniku a případném fungování takzvané menšinové vlády s tichou podporou. Toto řešení přináší vysokou míru rizika nefunkčnosti takového uskupení, zejména po zkušenostech v posledním  roce. Ostatně teprve poté, co na tuto podmínku přistoupila ODS, podepsali jsme prohlášení o společném postupu při sestavování nové koalice,“ pokračoval Nouza.

Jen pro připomenutí, po loňských volbách vládly v metropoli ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS. Žádné z politických stran se zatím nepodařilo získat v 65členném zastupitelstvu většinu.

Odlišné názory na dostavbu silničních okruhů

„Programy stran, které jsou zastoupeny v pražském zastupitelstvu, se ve velké míře, neváhal bych použít číslo 80 až 85 procent, překrývají.,Ďábel´ se bohužel skrývá v detailu, v našem případě při definici toho, co se pod kterým pojmem konkrétně skrývá. Obecně bych řekl, že například s Trojkoalicí či Piráty se v určitém směru lišíme v názorech na řešení dostavby silničního skeletu metropole, tedy zejména dostavbu Městského okruhu a Pražského silničního okruhu,“ pokračoval Nouza, kterého překvapila osobní animozita mezi bývalými koaličními partnery, respektive napříč celým zastupitelstvem.

„Ten nemůže s tím, ten zas s tím a oba vzájemně nemohou s tím dalším. To celou situaci značně komplikuje. TOP 09, kromě KSČM, může a jedná o řešení situace s každým, kdo si jednání s námi případně nezakáže,“ dodal zastupitel Jiří Nouza.

Variantu, že by současná krize vyvrcholila novými volbami, považuje, vzhledem k existenci mnoha podmínek, jako nerealizovatelnou. O podmínkách, které by musel být splněny pro konání nových voleb do pražského zastupitelstva, jsme informovali zde.


Další články
Nahoru