dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Pražská politika

Cesta k vyhlášení vítěze soutěže na správu veřejného osvětlení v Praze se otevřela

Praha díky dvěma rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) může dokončit zakázku na správu veřejného osvětlení a vyhlásit vítěze. Ze stanoviska ÚOHS plyne, že nabídky původně vyloučených dvou účastníků mohou být dále posuzovány.

Rada a Zastupitelstvo hlavního města Praha rozhodly v dubnu loňského roku o veřejné zakázce na zajištění správy, provozu a údržby veřejného osvětlení, osvětlení historických budov a dalších významných objektů a architektonických prvků, veřejných a věžních hodin, elektrických přípojek městského mobiliáře, přisvětlení přechodů a vánočního osvětlení Prahy po dobu deseti let. Zadávací řízení bylo vypsáno v červnu 2013.

Nabídku podalo devět uchazečů. Hodnotící komise doporučila z důvodu nesplnění zákonných požadavků a požadavků uvedených v zadávacích podmínkách vyloučit dva uchazeče, protože jedna nabídka neobsahovala všechny potřebné dokumenty a druhá obsahovala mimořádně nízkou nabídkovou cenu, přičemž zdůvodnění uchazeče bylo shledáno neopodstatněným.

Vyloučení uchazeči podali námitky k ÚOHS. Hrozilo, že rozhodnutí ÚOHS nepadne do konce roku 2013 a zároveň končila původní smlouva na správu veřejného osvětlení, kterou dosud zajišťovala firma ELTODO–CITELUM, s.r.o. Praha by tak zůstala bez veřejného osvětlení.

Proto se vedení města rozhodlo do rozhodnutí ÚHOS vítěze nevybírat a vypsalo operativně nové zadávací řízení na dobu jednoho roku, tj. po předpokládanou dobu, než rozhodne ÚOHS a skončí případné další spory o vítěze veřejné soutěže.

V časové tísni proběhlo řízení v režimu jednacího řízení bez uveřejnění, kdy ELTODO-CITELUM, s.r.o., zajistí služby osvětlení až do doby uzavření smlouvy s vítězem původně vyhlášené a nedokončené veřejné zakázky.

O podání vyřazených kandidátů (sdružení firem pod vedením ID Stavby group, s.r.o. (IDS) a ELTODO OSVETLENIE, s.r.o.) rozhodl v přezkumném řízení ÚOHS 28.dubna a v tuto chvíli běží patnáctidenní lhůta na odvolání. ÚOHS v obou případech zrušil rozhodnutí o vyloučení těchto uchazečů a řízení tak bude pokračovat dále i s nimi.

Rozhodnutím ÚOHS nedošlo k žádné škodě uchazečů ani Prahy. Městu nebyla ani uložena žádná sankce. ÚOHS svým rozhodnutím postavil do jasné situace dva uchazeče, jejichž nabídky byly na hraně zákona a kdy nebylo jisté, zda uchazeči nebo Praha posupovali správně podle zákona. Řízení tak může pokračovat dále.

O dalším postupu rozhodne Praha po vypršení lhůty pro odvolání. „Město se zřejmě odvolávat nebude, protože rozhodnutí ÚOHS je pro něj z věcné stránky přínosné. Umožňuje totiž dokončit výběrové řízení na správu veřejného osvětlení, a tím správu osvětlení v Praze zlevnit a zefektivnit,“ uzavřela radní Eva Vorlíčková.


Další články
Nahoru