Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Cesta, jak usmrtit koně nebo přijít o prst. Ředitel zoo varuje lidi před krmením v ohradě na Dívčích hradech
I když jsou vyhlídkové plošiny zatím obehnané páskami, lidé už na ně chodí i tak. Foto(3x): Jan Puci

Cesta, jak usmrtit koně nebo přijít o prst. Ředitel zoo varuje lidi před krmením v ohradě na Dívčích hradech

V druhé polovině dubna budou do ohrady na Dívčích hradech vypuštěny čtyři klisny koně Převalského. Na dvacetihektarovou pastvinu, která je součástí náhorní plošiny v sousedství Prokopského údolí, se k nim v budoucnu přidá hřebec. „Snad se dočkáme i hříbat,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Podle jakých kritérií jste klisny, které se budou prohánět na rozhlehlé pastvině, vybírali?
Výběr proběhl z koní umístěných do naší aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově. Budou tam mladší klisny a jedna trochu starší. Výběr byl na základě plemenné knihy, aby byla pro reprodukci zaručena co největší genetická pestrost.

Jak se klisny jmenují?
Dasha, Khamiina, Gruhne a Xicara. Náhradnicí je Saraa.

Kdy se k nim přidá hřebec?
V řádu měsíců, možná až v horizontu roku. Klisny se musí nejdříve dostatečně aklimatizovat, chceme vidět, jak v rámci tohoto prostoru fungují. Snad se pak dočkáme i hříbat.

Jakou má kapacitu ohrada, kolik koní by zde naráz jednou mohlo být?
To je těžké říct nyní takto od stolu, bude záležet na tom, jak se bude dařit chov. Každopádně na Dívčích hradech počítáme jen s jedním harémem.

zazemi-prevalaci

Zázemí pro chovatele a koně

V rámci budování ohrady vzniklo i zázemí pro zvířata a chovatele. Budete koně přikrmovat?
Dřevěný objekt bude sloužit především jako sklad sena a krmení pro případ potřeby. Počítáme s dílčím dokrmováním v zimě a v moment, kdy zde jednou bude harém. Nicméně hlavní potravou bude pastva. V boudě je kromě nejnutnějšího zázemí pro chovatele také napájení pro koně.

Co se pasty týče, loňský deštivý rok asi dost pomohl, že?
Určitě. Když jsme ohradu před pár lety zakládali, byla suchá období a panovaly obavy, zda se založená pastvina uchytí. Loni ale dost pršelo, jsou tu už drny. Tak věřím, že i přes průběžné spásání zde tráva vydrží.

Dá se předpokládat, že ohrada se stane oblíbeným výletním místem Pražanů a po obnovení turismu i návštěvníků metropole. Už nyní to je vyhledávaná lokalita na rekreaci. Jak jste na návštěvníky připraveni?
Na stranách ohrady jsou na různých místech celkem tři vyhlídkové plošiny s bezbariérovým přístupem. Dvě menší a jedna velká, ze které lze dohlédnout daleko. A samozřejmě mohou lidé volně procházet podél ohrady, stejně jako doposud.

Už dříve jste projevil obavy z nezodpovědného chování návštěvníků. Čeho se bojíte nejvíc?
Že někoho napadne převaláky krmit. Znovu apeluji i touto formou, prosím, nedělejte to. Nic nedávat, žádný cukříček, mrkvička ani houstička, absolutně ničím je nekrmte. Byla by to cesta k usmrcení koní. Nekrmte je ani ničím, co roste v okolí ohrady. Koně určitě strádat nebudou. Na místě budou sice informační cedule a ohrada bude monitorována, nicméně stejně to bude o lidech a jejich vůli chovat se zodpovědně. Navíc při krmení nebo snaze si zvířata pohladit by mohli být ohrožení i návštěvníci.

vyhlidka-kone-pravalskeho

Vyhlídka na straně nejblíže k Prokopskému údolí

Jak? Vždyť koně vypadají tak mírumilovně…
V žádném případně by lidé neměli na koně sahat, strkat do ohrady prsty. Jedna kolegyně při transportu koní do Mongolska utrpěla vážné zranění prstu, a to je profesionálka. Lidé si budou moci z vyhlídkových plošin udělat kvalitní selfíčka, nemusí kvůli tomu riskovat a snažit se za každou cenu dostat ke koním co nejblíže. Nechci být předem pesimista, ale opakované excesy tohoto druhu by mohly znamenat velký problém pro tento chov a další obdobné projekty v budoucnu.

Zaznamenal jsem v diskusích na sociálních sítích stesky některých lidí, že na místě nevzniklo parkoviště a nevidí u ohrady připravené stánky s občerstvením či suvenýry. Je to v plánu?
Tu debatu moc nechápu, vždyť je tam zákaz vjezdu, hovoříme o cenném přírodním území. Lidé se mohou udělat vycházku z různých směrů. Kdo se chce jet autem, musí ho nechat v okolí a dojít sem pěšky. Navíc například do zástavby Dívčích hradů jezdí autobus, od kterého je to k ohradě pár stovek metrů. A co se stánků týče, ty nejsou v plánu, chceme, aby ohrada byla součástí pražské přírody. V nedalekém Prokopském údolí také nemáte stánky.

Až se vrátí děti do škol, jsou v plánu edukační programy a exkurze?
Máme je v trojském areálu zahrady, takže s tím tady moc nepočítáme. Ale kdyby ředitelé či učitelé projevili zájem, klidně ať mě kontaktují, můžeme něco na dopoledne všedních dní připravit.

V souvislosti s realizací projektu ohrady na Dívčích hradech Zoo Praha zajistila v lokalitě monitoring pozůstatků unikátních stepních společenství rostlin a živočichů. Bude se v něm pokračovat?

Určitě. Zmonitoroval se výchozí stav a budeme sledovat, jak se to posouvá, když lokalitu spásají koně.

V jakém stavu je aktuálně program návratu koní Převalského do Mongolska, který pražská zoo už roky realizuje?
Z důvodu celosvětové pandemie jsme museli loni transporty koní přerušit, ani letos bohužel žádný nebude. V Mongolsku se však nadále silně angažujeme. Materiálně i technicky podporujeme strážce v chráněné oblasti Velká Gobi B. Doposud jsme vypouštěli koně Převalského na západě Mongolska, připravujeme projekt na vypouštění ve východní části země.


Autor: Jan Puci

Hostivařský komunitní den

Dnes v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Další články
Nahoru