Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Cesta, jak usmrtit koně nebo přijít o prst. Ředitel zoo varuje lidi před krmením v ohradě na Dívčích hradech
I když jsou vyhlídkové plošiny zatím obehnané páskami, lidé už na ně chodí i tak. Foto(3x): Jan Puci

Cesta, jak usmrtit koně nebo přijít o prst. Ředitel zoo varuje lidi před krmením v ohradě na Dívčích hradech

V druhé polovině dubna budou do ohrady na Dívčích hradech vypuštěny čtyři klisny koně Převalského. Na dvacetihektarovou pastvinu, která je součástí náhorní plošiny v sousedství Prokopského údolí, se k nim v budoucnu přidá hřebec. „Snad se dočkáme i hříbat,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Podle jakých kritérií jste klisny, které se budou prohánět na rozhlehlé pastvině, vybírali?
Výběr proběhl z koní umístěných do naší aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově. Budou tam mladší klisny a jedna trochu starší. Výběr byl na základě plemenné knihy, aby byla pro reprodukci zaručena co největší genetická pestrost.

Jak se klisny jmenují?
Dasha, Khamiina, Gruhne a Xicara. Náhradnicí je Saraa.

Kdy se k nim přidá hřebec?
V řádu měsíců, možná až v horizontu roku. Klisny se musí nejdříve dostatečně aklimatizovat, chceme vidět, jak v rámci tohoto prostoru fungují. Snad se pak dočkáme i hříbat.

Jakou má kapacitu ohrada, kolik koní by zde naráz jednou mohlo být?
To je těžké říct nyní takto od stolu, bude záležet na tom, jak se bude dařit chov. Každopádně na Dívčích hradech počítáme jen s jedním harémem.

zazemi-prevalaci

Zázemí pro chovatele a koně

V rámci budování ohrady vzniklo i zázemí pro zvířata a chovatele. Budete koně přikrmovat?
Dřevěný objekt bude sloužit především jako sklad sena a krmení pro případ potřeby. Počítáme s dílčím dokrmováním v zimě a v moment, kdy zde jednou bude harém. Nicméně hlavní potravou bude pastva. V boudě je kromě nejnutnějšího zázemí pro chovatele také napájení pro koně.

Co se pasty týče, loňský deštivý rok asi dost pomohl, že?
Určitě. Když jsme ohradu před pár lety zakládali, byla suchá období a panovaly obavy, zda se založená pastvina uchytí. Loni ale dost pršelo, jsou tu už drny. Tak věřím, že i přes průběžné spásání zde tráva vydrží.

Dá se předpokládat, že ohrada se stane oblíbeným výletním místem Pražanů a po obnovení turismu i návštěvníků metropole. Už nyní to je vyhledávaná lokalita na rekreaci. Jak jste na návštěvníky připraveni?
Na stranách ohrady jsou na různých místech celkem tři vyhlídkové plošiny s bezbariérovým přístupem. Dvě menší a jedna velká, ze které lze dohlédnout daleko. A samozřejmě mohou lidé volně procházet podél ohrady, stejně jako doposud.

Už dříve jste projevil obavy z nezodpovědného chování návštěvníků. Čeho se bojíte nejvíc?
Že někoho napadne převaláky krmit. Znovu apeluji i touto formou, prosím, nedělejte to. Nic nedávat, žádný cukříček, mrkvička ani houstička, absolutně ničím je nekrmte. Byla by to cesta k usmrcení koní. Nekrmte je ani ničím, co roste v okolí ohrady. Koně určitě strádat nebudou. Na místě budou sice informační cedule a ohrada bude monitorována, nicméně stejně to bude o lidech a jejich vůli chovat se zodpovědně. Navíc při krmení nebo snaze si zvířata pohladit by mohli být ohrožení i návštěvníci.

vyhlidka-kone-pravalskeho

Vyhlídka na straně nejblíže k Prokopskému údolí

Jak? Vždyť koně vypadají tak mírumilovně…
V žádném případně by lidé neměli na koně sahat, strkat do ohrady prsty. Jedna kolegyně při transportu koní do Mongolska utrpěla vážné zranění prstu, a to je profesionálka. Lidé si budou moci z vyhlídkových plošin udělat kvalitní selfíčka, nemusí kvůli tomu riskovat a snažit se za každou cenu dostat ke koním co nejblíže. Nechci být předem pesimista, ale opakované excesy tohoto druhu by mohly znamenat velký problém pro tento chov a další obdobné projekty v budoucnu.

Zaznamenal jsem v diskusích na sociálních sítích stesky některých lidí, že na místě nevzniklo parkoviště a nevidí u ohrady připravené stánky s občerstvením či suvenýry. Je to v plánu?
Tu debatu moc nechápu, vždyť je tam zákaz vjezdu, hovoříme o cenném přírodním území. Lidé se mohou udělat vycházku z různých směrů. Kdo se chce jet autem, musí ho nechat v okolí a dojít sem pěšky. Navíc například do zástavby Dívčích hradů jezdí autobus, od kterého je to k ohradě pár stovek metrů. A co se stánků týče, ty nejsou v plánu, chceme, aby ohrada byla součástí pražské přírody. V nedalekém Prokopském údolí také nemáte stánky.

Až se vrátí děti do škol, jsou v plánu edukační programy a exkurze?
Máme je v trojském areálu zahrady, takže s tím tady moc nepočítáme. Ale kdyby ředitelé či učitelé projevili zájem, klidně ať mě kontaktují, můžeme něco na dopoledne všedních dní připravit.

V souvislosti s realizací projektu ohrady na Dívčích hradech Zoo Praha zajistila v lokalitě monitoring pozůstatků unikátních stepních společenství rostlin a živočichů. Bude se v něm pokračovat?

Určitě. Zmonitoroval se výchozí stav a budeme sledovat, jak se to posouvá, když lokalitu spásají koně.

V jakém stavu je aktuálně program návratu koní Převalského do Mongolska, který pražská zoo už roky realizuje?
Z důvodu celosvětové pandemie jsme museli loni transporty koní přerušit, ani letos bohužel žádný nebude. V Mongolsku se však nadále silně angažujeme. Materiálně i technicky podporujeme strážce v chráněné oblasti Velká Gobi B. Doposud jsme vypouštěli koně Převalského na západě Mongolska, připravujeme projekt na vypouštění ve východní části země.


Návrhy do Participativního rozpočtu mohou občané Prahy 15 podávat již zítra

Dnes v 10:44

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Praha 13 se zapojí do Sbírky potravin

Včera ve 12:09

Za týden, v sobotu 24. dubna, proběhne po celé republice Sbírka potravin. Pokud nakoupíte v supermarketu, který je do sbírky zapojen, můžete přímo na místě věnovat část nákupu lidem v tísni. Vhodné jsou zejména trvanlivé potraviny, dětské výživy, drogistické zboží...

Zachytit osudy pamětníků 20. století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie

Včera v 10:55

Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 11 zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století.

Praha 4 rozšiřuje sběr oleje a tuků z domácností, přibydou nová stanoviště

Včera v 10:04

Praha 4 bude pokračovat ve sběru olejů a tuků od obyvatel. Obyvatelé městské části mohou i nadále odevzdávat použitý olej do nádob na sběr použitého oleje, které jsou umístěné na vybraných stanovištích tříděného odpadu.

Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná

Včera v 09:05

Celková revitalizace prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směřující na území sousední Prahy 7. Projekt počítá i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami...

Praha 6: Kontejnery na rostlinný odpad ze zahrádek

Včera v 08:01

Víkendové velkoobjemové kontejnery na likvidaci zejména rostlinného odpadu ze zahrádek, ale i na objemný odpad z domácností budou na stanovištích během tohoto víkendu.

Praha 6 plánuje další komunitní zahradu, zájemci se mohou registrovat

16. dubna 2021 v 11:00

Radnice šesté městské části před nějakou dobou ve spolupráci se společností Kaufland a KOKOZA otevřela komunitní zahradu u Kauflandu v Podbabě. Ta se setkala s velkým úspěchem a nadšením.

Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

16. dubna 2021 v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

16. dubna 2021 v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

15. dubna 2021 v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

15. dubna 2021 v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Další články
Nahoru