dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Cesta do 19. století: Na Smíchově můžete prožít historický víkend na české chalupě
Letohrádek Kinských, sídlo Národopisného muzea. Foto: archiv NM

Cesta do 19. století: Na Smíchově můžete prožít historický víkend na české chalupě

V Národopisném muzeu, které sídlí v Letohrádku Kinských na Smíchově, začíná výstava Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes. Návštěvníci mohou spatřit mnoho unikátních dobových předmětů včetně šestimetrového dřevěného vyřezávaného kříže s pašijovými výjevy. Při příležitosti otevření výstavy je na sobotu 25. července připraven bohatý doprovodný program.

„Na nové výstavě budou moci návštěvníci obdivovat unikátní předměty, které před 120 lety položily základ celého Národopisného muzea. Patří mezi ně i mnoho upomínkových předmětů, jako jsou vějíře, hrníčky, ubrusy,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Vystaveny jsou rovněž modely architektur, jako například model bývalé dřevěné radnice v Železném Brodě, s pečlivě propracovanými detaily. Unikátní je více než šestimetrový dřevěný kříž, který je zdoben mnoha vyřezávanými a polychromovanými náměty z pašijového cyklu, jako například Adam a Eva u stromu poznání, Pieta, nástroje umučení, nebo motivem smrti s kosou.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také nádherně zdobený kroj nevěsty a další krojové součástky, zcela výjimečným exponátem je kordulka z krojového celku nevěsty pocházejícího z Karlína u Kyjova na jižní Moravě.

Ta je zhotovena z černého hedvábného atlasu, dekorovaného tištěnými červenými růžemi a žlutými kvítky, zdobená atlasovou stužkou a hedvábnými náběrkami a prýmky.

Mezi exponáty nechybí ani plakát k Národopisné výstavě českoslovanské v Praze 1895, jehož autorem je český malíř Vojtěch Hynais, autor opony Národního divadla i výzdoby Panteonu Národního muzea.

Aspoň na víkend zažij léto na chalupě

Při příležitosti otevření výstavy uspořádalo Národní muzeum na sobotu 25. července doprovodný program pro rodiny s dětmi. Kromě komentovaných prohlídek výstavy je připraveno zábavné odpoledne z cyklu Aspoň na víkend.

Během něho si budou moci malí návštěvníci například vyzkoušet hry, se kterými si hráli jejich prarodiče, roztočit káču, vyrobit si drobnost z pokladů nalezených na půdě, složit si vlaštovku, nachytat rybky či se naučit nová říkadla. Seznámí se s dobovými exponáty a nahlédnou do života na venkově v dobách minulých.


Další články
Nahoru