dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Atentát na prezidenta USA odnesl český starosta Chicaga. Čermákův vnuk poprvé v Praze!
Americké noviny informovaly 16. února 1933 o atentátu na prezidenta USA Franklina D. Roosevelta. Jeho podobizna je vlevo, Čermákova vpravo. Foto: www.praha6.cz

Atentát na prezidenta USA odnesl český starosta Chicaga. Čermákův vnuk poprvé v Praze!

Ve čtvrtek 9. května oslaví městská část Praha 6 přesně 140. výročí narození Antonína Čermáka. Český rodák je zatím jediný nerodilý Američan, který Chicagu v jeho historii starostoval. V roce 1933 ho při atentátu zranila kulka určená nastupujícímu prezidentovi USA F. D. Rooseveltovi. Základní škola na náměstí Interbridágy v šesté městské části ponese od čtvrtka Čermákovo jméno. Na slavnost přijede Čermákův vnuk, což bude jeho první návštěva české metropole. 

ANTONÍN ČERMÁK

1873 narodil se v Kladně v rodině horníka
1874 příjezd s rodiči do USA
1889 přestěhování do Chicaga
1902 zvolen za demokratickou stranu do sněmovny státu Illinois
1909 člen městské rady Chicaga
1931 zvolen 44. starostou Chicaga 
1932 návštěva rodné vlasti na pozvání prezidenta T. G. Masaryka
15. února 1933 zraněn při atentátu na prezidenta F. D. Roosevelta
6. března 1933 podlehl zranění

Slavnostní akt přejmenování školy začíná ve čtvrtek 9. května v 11 hodin a potrvá přibližně šedesát minut. Na velkolepou akci míří exkluzivní host – Anton Kerner, vnuk Antonína Čermáka. Svou účast potvrdil i americký velvyslanec Norman L. Eisen.

„Pojmenování vaší školy po tak významném starostovi je pro Chicago velkou poctou. Pracuji za stejným stolem jako starosta Čermák před 80 lety. Každý den si uvědomuji jeho odkaz, který našemu městu zanechal. Jak mi psal jeho vnuk, Anton, v den, kdy byl jeho dědeček postřelen, bojoval za zájmy chicagských studentů, “ říká z amerického Chicaga Rahm Emanuel, současný starosta města.

Větu "Jsem rád, že jsem to byl já a ne vy, pane prezidente“ pronesl Antonín Čermák poté, co ho 15. února 1933 zasáhla kulka z atentátníkova revolveru určená americkému prezidentovi F. D. Rooseveltovi, kterého Čermák doprovázel během návštěvy Miami.

Při veřejném projevu Roosevelta se stavební dělník italského původu Giuseppe Zangara pokusil nadcházejícího prezidenta zastřelit. Ani jedna ze šesti střel ho nezasáhla, zraněno však bylo pět okolostojících, nejhůře z nich právě Antonín Čermák.

Ten o několik týdnů později umírá v nemocnici, událost se zapisuje do světových dějin a v Chicagu je Čermák dodnes jedním z nejznámějších Čechů. Partnerské město Prahy 6 je právě americké Chicago.

„Proto jsem velmi ráda, že můžeme vzdát přejmenováním školy hold člověku jako je Antonín Čermák za přítomnosti jeho vnuka, pana Antona Kernera a amerického velvyslance Normana L. Eisena,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Jde o výjimečnou akci pořádanou Prahou 6. Organizace zabrala několik měsíců. Jedním z největších úspěchů je, že pozvání přijal i pan Anton Kerner. „Čermákův vnuk bude v Praze vůbec poprvé. Přislíbil, že do Prahy 6 přiveze i některé dosud nepublikované Čermákovy fotografie,“ řekl Ondřej Balatka, radní Prahy 6 pro oblast školství.

Exkluzivní videopozdrav zaslal do Prahy i Rahm Emanuel, současný starosta Chicaga:

 

Po přejmenování školy bude následovat slavnostní odpoledne pro pedagogický sbor, žáky, rodiče i širokou veřejnost, na které škola přichystala velkolepý program. Antonín Čermák byl aktivním členem Sokola a podporovatelem sokolské ideje.

„Součástí tohoto programu bude v prostorách školy i výstava o historii sokolského hnutí,“ řekl Petr Karvánek, ředitel ZŠ náměstí Interbrigády.


Autor: Mojmír Kadeřábek
Další články
Nahoru