dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Český léčitel Schrötter připomíná, jak se můžete léčit svépomocí legendární metodou ruka-noha
Ilustrační foto: sxc.hu

Český léčitel Schrötter připomíná, jak se můžete léčit svépomocí legendární metodou ruka-noha

Východní učení o lidském těle má několik skvělých metod, které využívají léčitelé, ale také se je mohou naučit sami pacienti. Patří mezi ně i Su-Jok, česky ruka-noha.

Naše tělo má totiž svůj odraz v chodidlech a na rukou. Původně metodu vymyslel lékař a vědec z Jižní Koreje, profesor Park Jae Woo. Vlastně spojil své vlastní poznatky s historickými, které přejal od svých učitelů. Zatímco západní, tedy naše, medicína léčí projevy nemocí, na východě přistupují k pacientovi komplexně. Trochu zjednodušeně – když vás bolí koleno, znamená to, že pravděpodobně nemáte v pořádku ledviny a všechno se dá ovlivnit z bodů na ruce a noze.

Metoda Su-Jok tedy vychází z toho, že lidské tělo lze promítnout do tvaru ruky (viz obrázek), přičemž palec vlastně zastupuje hlavu. Mačkáním příslušných bodů k vnitřním orgánům na ruce (či noze) se každý může stát sám sobě lékařem.

Jak léčit na ruce?

Když si představíme ruku dlaní nahoru, pak dlaň vlastně představuje trup. Prostředník a prsteník jsou nohy, ukazováček a malíček ruce, palec pak je jako krk a hlava. Na obrázku je vidět, jak jsou na dlani uloženy vnitřní orgány – u prstů je břicho a u zápěstí hrudník, srdeční oblast je pod palcem.

Dlaň představuje spodní část trupu (č.1) a horní část trupu (č. 2). Palec je ve shodě s krkem (č. 3) a hlavou (č. 4). Ukazováček (č. 5,6,7) a malíček (č. 8,9,10) je ve shodě s rukama. Prostředník (č. 11,12,13) a prsteník (č. 14,15,16) je ve shodě s nohama. Otevřená dlaň představuje tělo zepředu a hřbet ruky pak zadní část těla.

ruce-su-jo-ku

Prsty druhé ruky nebo tyčinky či jiné nástroje nám slouží k tomu, abychom vyhledali na ruce bolestivé body. Jak říká český léčitel Josef Schrötter –„bolestivé místo na ruce je svým způsobem prosba o pomoc postiženého orgánu…“. Při diagnostikování postupujte tak, abyste na body na ruce moc netlačili. Hledejte na trupu, hlavě a končetinách, dokud nenarazíte na bolestivé místo. Pokud ho najdete, snažte se nejprve toto místo chvíli masírovat. Například při bolesti hlavy by se mělo nacházet na palci.

Pokud ani po masáži necítíte úlevu, použijte tyčinku (v prodejnách alternativní medicíny dostanete speciální s kuličkou na konci), stačí ale i obyčejné pero nebo propisovačka. Přitlačováním a uvolňováním bolestivého bodu by mělo dojít k stimulaci léčení postiženého orgánu.

Můžete přilepit semínko

su-jok-nahled Tento malý a jednoduchý zásah nastartuje změny v organismu k lepšímu. Po tomto zásahu je také dobré na místo, které jsme stimulovali, přilepit malý magnet, kovovou kuličku nebo semínko, které budou pokračovat v působení na tyto body.

Pokud se chcete o Su-Joku dozvědět více, nedávno vyšla v nakladatelství Eminent kniha Praktický Su-Jok – Zdraví na ruce od Josefa Schröttera.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru