Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Český léčitel Schrötter připomíná, jak se můžete léčit svépomocí legendární metodou ruka-noha
Ilustrační foto: sxc.hu

Český léčitel Schrötter připomíná, jak se můžete léčit svépomocí legendární metodou ruka-noha

Východní učení o lidském těle má několik skvělých metod, které využívají léčitelé, ale také se je mohou naučit sami pacienti. Patří mezi ně i Su-Jok, česky ruka-noha.

Naše tělo má totiž svůj odraz v chodidlech a na rukou. Původně metodu vymyslel lékař a vědec z Jižní Koreje, profesor Park Jae Woo. Vlastně spojil své vlastní poznatky s historickými, které přejal od svých učitelů. Zatímco západní, tedy naše, medicína léčí projevy nemocí, na východě přistupují k pacientovi komplexně. Trochu zjednodušeně – když vás bolí koleno, znamená to, že pravděpodobně nemáte v pořádku ledviny a všechno se dá ovlivnit z bodů na ruce a noze.

Metoda Su-Jok tedy vychází z toho, že lidské tělo lze promítnout do tvaru ruky (viz obrázek), přičemž palec vlastně zastupuje hlavu. Mačkáním příslušných bodů k vnitřním orgánům na ruce (či noze) se každý může stát sám sobě lékařem.

Jak léčit na ruce?

Když si představíme ruku dlaní nahoru, pak dlaň vlastně představuje trup. Prostředník a prsteník jsou nohy, ukazováček a malíček ruce, palec pak je jako krk a hlava. Na obrázku je vidět, jak jsou na dlani uloženy vnitřní orgány – u prstů je břicho a u zápěstí hrudník, srdeční oblast je pod palcem.

Dlaň představuje spodní část trupu (č.1) a horní část trupu (č. 2). Palec je ve shodě s krkem (č. 3) a hlavou (č. 4). Ukazováček (č. 5,6,7) a malíček (č. 8,9,10) je ve shodě s rukama. Prostředník (č. 11,12,13) a prsteník (č. 14,15,16) je ve shodě s nohama. Otevřená dlaň představuje tělo zepředu a hřbet ruky pak zadní část těla.

ruce-su-jo-ku

Prsty druhé ruky nebo tyčinky či jiné nástroje nám slouží k tomu, abychom vyhledali na ruce bolestivé body. Jak říká český léčitel Josef Schrötter –„bolestivé místo na ruce je svým způsobem prosba o pomoc postiženého orgánu…“. Při diagnostikování postupujte tak, abyste na body na ruce moc netlačili. Hledejte na trupu, hlavě a končetinách, dokud nenarazíte na bolestivé místo. Pokud ho najdete, snažte se nejprve toto místo chvíli masírovat. Například při bolesti hlavy by se mělo nacházet na palci.

Pokud ani po masáži necítíte úlevu, použijte tyčinku (v prodejnách alternativní medicíny dostanete speciální s kuličkou na konci), stačí ale i obyčejné pero nebo propisovačka. Přitlačováním a uvolňováním bolestivého bodu by mělo dojít k stimulaci léčení postiženého orgánu.

Můžete přilepit semínko

su-jok-nahled Tento malý a jednoduchý zásah nastartuje změny v organismu k lepšímu. Po tomto zásahu je také dobré na místo, které jsme stimulovali, přilepit malý magnet, kovovou kuličku nebo semínko, které budou pokračovat v působení na tyto body.

Pokud se chcete o Su-Joku dozvědět více, nedávno vyšla v nakladatelství Eminent kniha Praktický Su-Jok – Zdraví na ruce od Josefa Schröttera.


Autor: Zuzana Pšenicová

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru