Dnes Úterý - oblacno 10°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Český bowling uspěl na evropském šampionátu i díky pražskému hráči Jelínkovi
Lukáš Jelínek na červnovém Mistrovsví Evropy. Foto: Česká bowlingová asociace

Český bowling uspěl na evropském šampionátu i díky pražskému hráči Jelínkovi

Čeští bowleři jedou na úspěšné vlně a potvrdili to i v silné konkurenci na letošním Mistrovství Evropy ve francouzském Wittelsheimu. Dvě bronzové medaile v soutěžích jednotlivců, týmová umístění v TOP 10 a skvělé třetí místo v pořadí národů, které zajišťuje postup na letošní světový šampionát. Bowling se tak řadí mezi sporty, kde Češi patří k evropské i světové špičce.  

Mistrovství Evropy ve sportovním bowlingu se skládá z více disciplín, v každé hráči odehrají šest her. Celé klání tradičně otevírá soutěž jednotlivců, následují soutěže dvojic, trojic a pětičlenných týmů. 

Součet her ze všech soutěží určí pořadí hráčů All Event. Nejlepších 24 hráčů v pořadí All Event pak bojuje systémem play off na dvě vítězné hry o titul v Masters. 

jelinek-lorenc

Lukáš Jelínek (vlevo) a Jaroslav Lorenc

Obhájce loňského stříbra Jaroslav Lorenc odehrál výborně celé mistrovství a v pořadí All Event skončil na třetím místě. Napínavé to bylo až do poslední hry a konečné pořadí bylo velmi těsné. „Bronzová medaile pro mě znamená obrovský úspěch. Podařilo se mi navázat na stříbro z minulého roku. Celý šampionát se mi hrálo skvěle a jsem rád, že se to propsalo i do výsledku. Navíc když ve dvojicích i v týmech nám medaile vždy o kousek utekly.“ Vítězem All Event se stal mistr světa Švéd James Blomgren. 

Dvacetiletý Lukáš Jelínek, hráč Xbowling clubu na Praze 9, je ve svém věku již ostříleným hráčem. Do závěrečné „královské“ soutěže Masters nastupoval ze sedmého místa. Postupně vyřadil vítěze Světového poháru Němce Paula Purpse 2:1 a držitele titulu profesionální PBA Dána Hansena 2:1. Až v semifinále prohrál 1:2 s mistrem světa ve dvojicích Laurinasem Narusisem z Litvy. 

„S výsledkem jsem hodně spokojený. Vzájemné zápasy nebyly mojí silnou stránkou a dojít si až pro bronzovou medaili v této soutěži beru jako velký úspěch,“ radoval se Lukáš Jelínek. Vítězem Masters se stal Holanďan Jord Van Weeren, pro kterého to bylo druhé zlato na tomto šampionátu. 

Kromě srovnané psychiky podle něj hraje svou roli při bowlingu i fyzička. Proto chodí do posilovny. Vybral si útulný rodinný podnik K&K Family Fitness pod Vyšehradem. Tam ho trénuje majitel Václav Kváča, který se v minulosti věnovat kulturistice na profesionální úrovni.

Čeští hráči předváděli skvělý bowling i v týmových soutěžích. Dvojice Jaroslav Lorenc a Lukáš Jelínek skončila pátá, ve trojicích společně s šestnáctiletým českým talentem Ondřejem Prekopem vyválčili osmé místo. V soutěži pětičlenných týmů měli Češi také blízko k medaili, nakonec těsně o 22 kuželek skončili na pátém místě.  

Hlavní trenér Adam Vondráček sestavil tým ze zkušených i mladých hráčů: „Z pohledu hlavního kouče české bowlingové reprezentace musím jednoznačně říci, že to byl náš nejúspěšnější evropský šampionát v celé historii. 

A to i navzdory tomu, že jsem do nominace zařadil nováčky a mladé hráče, kterým je potřeba dát šanci. Ti zkušenější předvedli skvělý bowling a nováčci je svojí dobrou hrou, stabilitou a nadšením podpořili. Dvě medaile ze šampionátu je vypovídající samo za sebe.“

Prezident České bowlingové asociace Karel Vopička gratuloval celému českému týmu a bude držet palce na říjnovém Mistrovství světa v Kuvajtu: „Naše reprezentace na evropském šampionátu znovu ukázala svoji kvalitu. Nejzkušenější opora naší reprezentace, Jaroslav Lorenc, zopakoval medailové umístění z loňského evropského mistrovství a další medaili přidal Lukáš Jelínek, který je obrovským příslibem českého bowlingu na světové scéně. Vyzdvihl bych i výkon teprve šestnáctiletého Ondry Prekopa, který se rozehrál k výborným výkonům.“


Autor: puc

Praha 14 vyhlásila nejlepší sportovce roku

Včera v 09:47

Z havajského Big Islandu přivezla svůj triumf nejlepší sportovkyně Prahy 14 za loňský rok. Vítězkou čtvrtého ročníku už tradiční ankety se stala Bára Besperát. Na společenském večeru, který se na konci března konal v kulturním domě Kyje, za ni převzal cenu manžel Tomáš, protože ona už se...

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

21. dubna 2024 v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Průzkum: Klesá počet dětí v organizovaném sportu

18. dubna 2024 v 07:40

Pokles sportujících dětí v České republice se nedaří zastavit. Naopak se stále prohlubuje. Zatímco v roce 2022 chodilo pravidelně do sportovních klubů 51 % dětí, v letošním průzkumu od agentury SANEP počet klesl na 46 %. Rovněž u mládeže strmě upadá zájem o pohybové aktivity během dne, a naopak...

Šárecký běh

12. dubna 2024 v 07:21

Závod v sobotu 13. dubna vede údolím Divoké Šárky v délce 7km.

Prague Bike Fest Na Výstavišti nabídne to nejlepší ze světa cyklistiky

9. dubna 2024 v 11:38

Druhý ročník Prague Bike Fest se blíží a o víkendu 27. – 28. dubna se opět otevřou brány pražského Výstaviště, kdy areál uvítá všechny cyklo nadšence v rámci největšího cyklistického festivalu v roce. Během dvou dnů si návštěvníci užijí porci adrenalinových show, exhibice, workshopy, organizované...

Rozhledny v pohybu: Petřín 3x jinak

3. dubna 2024 v 07:19

V neděli 21. dubna se koná závod Petřín 3× jinak 2024, který je součástí běžeckého seriálu Rozhledny v pohybu. Závod je podporován radnicí Prahy 1 a její občané mají startovné zdarma.

Minigolf v Centrálním parku opět zahajuje sezonu

31. března 2024 v 10:49

Minigolf v Centrálním parku Prahy 13 opět zahajuje sezonu a od 1. dubna ho může veřejnost zdarma užívat.

Švehlova cesta 2024

29. března 2024 v 07:12

U příležitosti výročí narození hostivařského rodáka zve Praha 15 na procházku po stopách Antonína Švehly.

Praha 15: Běh Jana Kocourka pro děti i dospělé

25. března 2024 v 07:23

Zasportovat si můžete v sobotu 6. dubna v Hostivaři.

MaRS 2024 v Praze 4

21. března 2024 v 06:30

Starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Další články
Nahoru