Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Český bowling uspěl na evropském šampionátu i díky pražskému hráči Jelínkovi
Lukáš Jelínek na červnovém Mistrovsví Evropy. Foto: Česká bowlingová asociace

Český bowling uspěl na evropském šampionátu i díky pražskému hráči Jelínkovi

Čeští bowleři jedou na úspěšné vlně a potvrdili to i v silné konkurenci na letošním Mistrovství Evropy ve francouzském Wittelsheimu. Dvě bronzové medaile v soutěžích jednotlivců, týmová umístění v TOP 10 a skvělé třetí místo v pořadí národů, které zajišťuje postup na letošní světový šampionát. Bowling se tak řadí mezi sporty, kde Češi patří k evropské i světové špičce.  

Mistrovství Evropy ve sportovním bowlingu se skládá z více disciplín, v každé hráči odehrají šest her. Celé klání tradičně otevírá soutěž jednotlivců, následují soutěže dvojic, trojic a pětičlenných týmů. 

Součet her ze všech soutěží určí pořadí hráčů All Event. Nejlepších 24 hráčů v pořadí All Event pak bojuje systémem play off na dvě vítězné hry o titul v Masters. 

jelinek-lorenc

Lukáš Jelínek (vlevo) a Jaroslav Lorenc

Obhájce loňského stříbra Jaroslav Lorenc odehrál výborně celé mistrovství a v pořadí All Event skončil na třetím místě. Napínavé to bylo až do poslední hry a konečné pořadí bylo velmi těsné. „Bronzová medaile pro mě znamená obrovský úspěch. Podařilo se mi navázat na stříbro z minulého roku. Celý šampionát se mi hrálo skvěle a jsem rád, že se to propsalo i do výsledku. Navíc když ve dvojicích i v týmech nám medaile vždy o kousek utekly.“ Vítězem All Event se stal mistr světa Švéd James Blomgren. 

Dvacetiletý Lukáš Jelínek, hráč Xbowling clubu na Praze 9, je ve svém věku již ostříleným hráčem. Do závěrečné „královské“ soutěže Masters nastupoval ze sedmého místa. Postupně vyřadil vítěze Světového poháru Němce Paula Purpse 2:1 a držitele titulu profesionální PBA Dána Hansena 2:1. Až v semifinále prohrál 1:2 s mistrem světa ve dvojicích Laurinasem Narusisem z Litvy. 

„S výsledkem jsem hodně spokojený. Vzájemné zápasy nebyly mojí silnou stránkou a dojít si až pro bronzovou medaili v této soutěži beru jako velký úspěch,“ radoval se Lukáš Jelínek. Vítězem Masters se stal Holanďan Jord Van Weeren, pro kterého to bylo druhé zlato na tomto šampionátu. 

Kromě srovnané psychiky podle něj hraje svou roli při bowlingu i fyzička. Proto chodí do posilovny. Vybral si útulný rodinný podnik K&K Family Fitness pod Vyšehradem. Tam ho trénuje majitel Václav Kváča, který se v minulosti věnovat kulturistice na profesionální úrovni.

Čeští hráči předváděli skvělý bowling i v týmových soutěžích. Dvojice Jaroslav Lorenc a Lukáš Jelínek skončila pátá, ve trojicích společně s šestnáctiletým českým talentem Ondřejem Prekopem vyválčili osmé místo. V soutěži pětičlenných týmů měli Češi také blízko k medaili, nakonec těsně o 22 kuželek skončili na pátém místě.  

Hlavní trenér Adam Vondráček sestavil tým ze zkušených i mladých hráčů: „Z pohledu hlavního kouče české bowlingové reprezentace musím jednoznačně říci, že to byl náš nejúspěšnější evropský šampionát v celé historii. 

A to i navzdory tomu, že jsem do nominace zařadil nováčky a mladé hráče, kterým je potřeba dát šanci. Ti zkušenější předvedli skvělý bowling a nováčci je svojí dobrou hrou, stabilitou a nadšením podpořili. Dvě medaile ze šampionátu je vypovídající samo za sebe.“

Prezident České bowlingové asociace Karel Vopička gratuloval celému českému týmu a bude držet palce na říjnovém Mistrovství světa v Kuvajtu: „Naše reprezentace na evropském šampionátu znovu ukázala svoji kvalitu. Nejzkušenější opora naší reprezentace, Jaroslav Lorenc, zopakoval medailové umístění z loňského evropského mistrovství a další medaili přidal Lukáš Jelínek, který je obrovským příslibem českého bowlingu na světové scéně. Vyzdvihl bych i výkon teprve šestnáctiletého Ondry Prekopa, který se rozehrál k výborným výkonům.“


Autor: puc

Plavecké závody O pohár MČ Praha 1

27. září 2023 v 09:31

Tradiční plavecké závody O pohár MČ Praha 1 se uskuteční v sobotu 7. října od 14:00 hodin v bazénu Tyršova domu.

Akcí Rozjedeme to na Žofíně začal Evropský týden sportu

25. září 2023 v 09:30

V sobotu 23. září začal ve všech evropských zemích již 9. ročník Evropského týdne sportu. V České republice odstartoval akcí Rozjedeme to na Žofíně, současně s připomenutím výročí 75 let od založení Světové zdravotnické organizace. Více než 500 účastníků včetně řady významných osobností upozornilo...

Praha 4: Street sports před Kongresovým centrem

23. září 2023 v 19:18

Praha 4 zve v neděli 24. září od 15 hodin na ukázky Street sports před Kongresovým centrem Praha u vchodu číslo 4.

Plavejte v Praze 1

21. září 2023 v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Pochod kolem Prahy 14

19. září 2023 v 07:10

Turistický pochod „14 km kolem Prahy 14“ se koná v sobotu 14. října. Start na malý okruh je od 8:30 do 15 hodin a na velký okruh od 8:30 do 12 hodin před restaurací Club Slavoj v Hloubětínské ulici.

Univerzitní hokejový klub Engineers Prague má novou identitu

17. září 2023 ve 14:15

Klub Engineers Prague prošel před startem pátého ročníku Univerzitní ligy ledního hokeje výraznou změnou. Kromě úpravy oficiálního názvu na ČVUT Engineers Prague se mění i klubové logo. To je inspirováno právě znakem Českého vysokého učení technického v Praze, které se stane primárně...

Praha 14: Závody na inline bruslích

16. září 2023 v 16:59

Vezměte brusle a odrážedla a přijďte ve středu 20. září v 15 hodin zazávodit. Pro malé je zařazena jízda na odrážedle, připraven je bohatý doprovodný program.

Turnaj v boxu o pohár Prahy 14

15. září 2023 v 09:35

První amatérský turnaj v boxu ve koná na Plechárně v pátek 22. září.

Průzkum: 91 procent učitelů tělocviku pozoruje upadající kondici dětí

7. září 2023 ve 12:47

Množí se počet omluvenek z hodin tělesné výchovy na základních a středních školách, fyzická zdatnost s pohybovou gramotností se významně zhoršují a školy v čele se státem nevěnují tomuto problému dostatečnou pozornost. Takové jsou výsledky průzkumu, který iniciovala nově vzniklá Asociace trenérů a...

Sportovní odpoledne na Folimance

7. září 2023 v 08:06

Ve středu 13. září se od 15 do 18 hodin koná na Folimance sportovní odpoledne. Uvidíte ukázky bikeride a parkour show.

Praha přivítá desátý ročník běžeckých závodů NN NIGHT RUN PRAHA

5. září 2023 v 08:00

V sobotu 9. září odstartuje na pražské Letné desátý ročník NN NIGHT RUN PRAHA, včetně oblíbeného charitativního běhu AVON BĚH a zážitkového nočního běhu NN NIGHT RUN. Na registrované běžce čeká v průběhu dne celkem pět závodů, a to jak pro dospělé, tak i nejmenší sportovce. Novým lokálním...

Oběhněte Folimanku

3. září 2023 v 07:47

Praha 2 zve na orientační běh pro veřejnost.

Nový skatepark na Lužinách se otevře v říjnu

2. září 2023 v 05:54

Praha 13 dokončuje nový skatepark na Lužinách, větší a modernější areál, který nahradí původní skatepark. Ten po dvaceti letech dosloužil. Nový volnočasový areál bude určen nejen skateboardistům, využívat jej budou moci také vyznavači in-line bruslí, kol a koloběžek.

Lhotecký běh: Změřte síly se starostou i farářem

28. srpna 2023 v 10:12

Lesopark ve Lhotce rozpohybuje v sobotu 9. září Lhotecký běh. Sedmý ročník tradiční akce pozve k běhu děti, dospělé, seniory, dokonce i lhoteckého faráře a starostu Prahy 4.

Hravé odpoledne v bazénu: Praha 1 podporuje plavání dětí

24. srpna 2023 v 15:14

Plavecká škola a oddíl Swim Smooth pro děti připravila náborovou ochutnávku plavecké lekce. Na děti čekají zábavná stanoviště s úkoly, kde hravou formou zjistí, zda v nich dřímá plavecký talent.

Další články
Nahoru