dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Československou epopej vytvoří chloupky z ohanbí. Když mi je dá prezident, udělám Hrad, Jágrův materiál bude puk, říká autorka Chlupatic
Alena Kupčíková s právě dokončenou Chlupaticí. Největší, kterou doposud vytvořila. Foto: Jan Puci

Československou epopej vytvoří chloupky z ohanbí. Když mi je dá prezident, udělám Hrad, Jágrův materiál bude puk, říká autorka Chlupatic

Umělkyně Alena Kupčíková právě dokončila svůj zatím největší obraz vytvořený z chloupků lidského ohanbí. Chlupatici o rozměrech 1,5×1,5 metru představí veřejnosti až letos na podzim. Server Pražský patriot měl možnost pořídit si vůbec první exkluzivní fotografie díla již nyní. Umělkyně při té příležitosti prozradila podrobnosti o chystaném projektu Československé epopeje, kterou bude tvořit z lidských i zvířecích chlupů.

Alena Kupčíková

Česká malířka, sochařka, konceptualistka.

Obrazy vytváří převážně z chloupků lidského ohanbí, v posledních letech používá i zvířecí chlupy.

Obrazům říká Chlupatice. Některé pozlacuje, ostříbřuje a sází na ně diamanty.

Z chloupků začne tvořit Československou epopej, zatím neví, kolik ji bude celkem tvořit obrazů.

Její tvorbu lze vidět v 5s gallery v Křemencově ulici v Praze 1.

Do této galerie chystá na podzim výstavu nových děl.

Právě jste dokončila svůj rozměrově největší obraz. Co k němu řeknete?
Vytvořila jsem ho po dohodě s velkým mecenášem umění Gregory Pierre Grzegorowskim. Chová závodní holuby, proto je jich obraz plný. Mnoho lidí si myslí, že dělám jen akty, tento obraz je doufám přesvědčí o opaku.

Jaké materiály jste při tvorbě použila?
Holubi jsou uděláni z rozstříhaných holubích pírek, portrét Gregoryho je z chloupků jeho ohanbí. Z tohoto materiálu jsem udělala na obrazu i Eiffelovu věž. Na obrázku je z toho důvodu, že osmnáctimetrovou kopii věže Gregory vlastní. Pak jsou na obrazu ještě nahé ženy jedoucí na koních. Zde jsem použila koňské žíně a chloupky žen ze svého archivu.

Má už obraz svůj název?
Ano, Sběratel – Svoboda – Láska.

Kdy si ho budou moci lidé poprvé prohlédnout?
Vy jste první. Veřejnosti ho chci představit na své podzimní výstavě Červená, kterou připravím pro 5s Gallery v Křemencově ulici v Praze 1. Budou zde mé nové obrazy.

kupcikova-svoboda-nahled

Nejnovější a doposud největší Chlupatice

Proč se bude výstava jmenovat Červená?
Občas tuto barvu dávám na mé obrazy. Je to barva spojená se sexem a vášní.

Loni jste oznámila, že chcete vytvořit Československou epopej. Jak velké budou obrazy epopeje?
Sběratel – Svoboda – Láska je takovou přípravou, protože obrazy tvořící epopej budou mít stejné rozměry.

Kdy se do díla pustíte?
Brzy. Na zmiňované podzimní výstavě chci totiž již představit první obraz epopeje. V tuhle chvíli nedokážu říci, kolik obrazů v téhle sérii vytvořím. Možná to bude epopej dílem na mnoho let.

První část epopeje bude erotická

Máte již představu, co na prvním díle bude?
Bude to obraz národa, asi české nebe. Nebo spíše československé, protože se zatím nevzdávám představy, že to bude Československá epopej. Chci to pojmout eroticky, půjde o takový mišmaš. Co bude přesně na obraze, nedokážu říct. Nehodlám mít hned na začátku vše uzavřené v pomyslném ohraničeném boxu. Přeji si, aby se dílo zhmotňovalo v procesu práce.

Chlupatice Aleny Kupčíkové


Kde budete sbírat materiál pro tvorbu epopeje? Předpokládám, že budete potřebovat chloupky z ohanbí desítek, možná stovek lidí.
První výzvu jsem dala veřejnosti loni, již mám materiál od zhruba čtyřiceti lidí. S týmem lidí, kteří mi budou ne s tvorbou, ale organizací, pomáhat, plánujeme na různých místech postavit stan, kde budou dobrovolníci chloupky odevzdávat. Bude tam i sprcha, aby se ti, kteří budou odevzdávat chlupy až na místě, mohli před tím umýt.

Anketa

Darovali byste své chloupky na umělecké dílo?

83.3%
(83.3%)
16.7%
(16.7%)
Pokud se někdo rozhodne darovat vám své ochlupení, jak má postupovat?
Předem chci říci, že budu za chloupky ráda. Zájemci je mohou v uzavřeném obalu posílat do 5s gallery, která sídlí na adrese Křemencova 1, 110 00 Praha 1. Obálku nebo balíček lze poslat také do mého ateliéru, Kmochova 10, 150 00 Praha 5. Je možné napsat jméno a příjmení, pohlaví, národnost, rok narození a e-mail dárce. Není to však podmínkou, materiál přijmu a využiji také od anonymních dárců.

Z chloupků zpěváků udělám ptáky

kupcikova-detail-ptaci-nahled Budete, stejně jako u dosavadních Chlupatic, zpracovávat jen chlupy z ohanbí?
Ano. Dokážu pracovat i s vlasy, chlupy z rukou, či třeba hrudi, ale chloupky z ohanbí mají svou mystičnost. Tím se příběh obrazů dostává úplně do jiné roviny.

Oslovíte i osobnosti?
Ano, na epopeji by neměli chybět umělci, sportovci, politici či třeba známí vědci. Ale nepředpokládám, že budu vytvářet portréty těchto osobností, libí se mi spíše představa, že budou představovány něčím pro ně typickým.

Takže pokud vás obdaří chlupy ze svého ohanbí například Jaromír Jágr, uděláte z něj puk?
Proč ne?! Nebo třeba zimní stadion. Pokud mi dá chloupky prezident Miloš Zeman, udělám z něj Pražský hrad. Chtěla bych mít na epopeji nějaké válečné veterány, z chloupků letců bych mohla udělat letadlo. Ze zpěváků zase různé druhy ptáků. Třeba slavíky. A z poslanců by mohla být okna v parlamentu. Mám již přislíbené chlupy od jednoho bývalého hokejisty. Velmi úspěšného a naštěstí i svobodomyslného. Na epopeji budou také akademici, vědci a známí lékaři.

O chloupky požádám i slovenského prezidenta

kupcikova-tvorba-obrazu-nahled Jakým způsobem se chystáte osobnosti o chlupy žádat?
Transparentně a otevřeně. Klasickou poštou doručím své žádosti. Na připravovaných internetových stránkách věnovaných epopeji budou odeslané žádosti zveřejňovány, včetně odpovědí na ně. Musím však ještě vyřešit s právníky, jak to bude přesně fungovat, aby nás nikdo nemohl žalovat.

Již víte, koho oslovíte na Slovensku?
Prezident by neměl chybět, uvidíme, kdo vyhraje probíhající volby. A zda bude vstřícný. Udělala bych z něj Bratislavský hrad. Ze zpěváků mne napadá třeba Peter Nagy. Ale těch lidí bude samozřejmě více, nechte se překvapit.

Budou na epopeji jen lidé?
Ne. Jsme považováni za národ pejskařů, hodně lidí má kočky. Takže tato zvířata, vytvořena z psích, respektive kočičích, chlupů, budou na epopeji zastoupena. Ale nevylučuji, že se na díle objeví i jiná zvířata, například hospodářská. Slepice by přece neměla chybět.

Se svým materiálem mi poslal i instatní polévku

Díla z chloupků lidského ohanbí tvoříte již čtrnáct let. Jak se podle vás za tu dobu změnily postoje obyvatel Česka k sexu a intimitě?
Jsme stále hodně stydlivý a konzervativní národ. Usuzuji z reakcí lidí na mých výstavách. Stále je hodně těch, kteří se u obrazů hihňají. Už jsem si zvykla na to, že někteří lidé nedají na mé obrazy dopustit a fandí mi, ale je zároveň i dost těch, kteří mi nedokážou přijít na jméno a zatracují mne.

kupcikova-s-obrazem-nahled Uvažovala jste někdy, že byste svým dílům neříkala Chlupatice? Možná to hodně lidí pobuřuje.
Tím, že jsem dyslektik a dysortograf, pojmenovávám věci, jak vypadají. Obrazy z lidských chlupů jsou „chlupaté“, tak proto jim říkám Chlupatice.

Máte mužské ctitele?
Nevím, zda to tak lze nazývat, ale občas mi muži posílají chlupy a k nim dopisy a fotky svých penisů. Někdy přidají i bonus. Například jeden mladík mi poslal s chlupy houbovou polévku v sáčku. Musím se ho zeptat, co tím chtěl říci. A jeden muž mi poslal spermoobrázek. Tuší nakreslené postavy jsou vyplněné jeho spermatem, které časem zežloutlo. Obrázek má název Semeniště, já bych se rozdal.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru