Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Česko zná nejlepší pečovatelky a pečovatele roku 2022, bodovala i Praha 2
Na Novoměstské radnici se slavnostně udělovaly ceny Pečovatel/ka roku 2022. Foto: Praha 2

Česko zná nejlepší pečovatelky a pečovatele roku 2022, bodovala i Praha 2

V historických prostorách Novoměstské radnice se včera slavnostně udělovaly ceny Pečovatel/ka roku 2022. Anketu každoročně pořádá Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb.

Cílem Národní ceny je podpořit ty, jejichž významným každodenním úkolem je pečovat a pomáhat potřebným. Na jednotlivá ocenění jsou každoročně navrhováni mimořádní, obětaví a zodpovědní pracovníci a pracovnice sociálních služeb.

Ocenění se uděluje ve čtyřech kategoriích: ambulantní služby, terénní služby, pobytové služby a manažer roku. Veřejnost pak může v online hlasování udělit Cenu veřejnosti.

Finalisty a vítěze každé z pěti kategorií vybírá každoročně komise složená z odborníků ze sociální oblasti. „Práce v sociálních službách, zejména v pomáhajících profesích, patří k nejnáročnějším a nejpotřebnějším zároveň. Ocenění těch nejobětavějších pečovatelek, pečovatelů, pracovníků v sociálních službách či sociálních pracovníků je to nejmenší, co pro ně můžeme nebo spíše musíme udělat. Je to každoroční vzdání pocty těm, na které společnost občas zapomíná a neuvědomuje si náročnost, nezbytnost a potřebnost jejich práce,“ uvedl Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Mezi hosty nechyběla ani starostka druhé městské části Alexandra Udženia, která jedné z oceněných, Kateřině Přibylové z Centra sociálních služeb Prahy 2, předala cenu za vítězství v kategorii sociální pracovník.   

pecovatelka-roku-1-22-23

A. Udženija (vpravo) a K. Přibylová

„Jako politička, která má na starost sociální oblast od roku 2015, moc dobře vím, co práce pečovatele obnáší. Je to práce srdcem, je to i péče o duši těch nejzranitelnějších, což je někdy to nejdůležitější,“ řekla starostka Udženia. „Pro Prahu 2 je tato akce velmi významná, patronkou byla například Livia Klausová, dnes je to Markéta Pekarová Adamová. Je vidět, že si všichni vážíme práce, kterou odvádějí naši sociální pracovníci,“ pokračovala starostka.

„Ocenění Kateřiny Přibylové beru jako potvrzení, že u nás na Dvojce se nám stále daří držet tu nejvyšší úroveň v péči o seniory, Kateřina je dlouholetá pracovnice našeho Centra sociálních služeb v Máchově ulici. Zdejší domov pro seniory ostatně v minulých letech opakovaně získal titul Značka kvality a je tak důkazem dlouhodobě vysoké úrovně poskytovaných služeb. A je to především zásluha vedení Centra sociálních služeb Praha 2 a jeho pracovníků. Jim všem patří velké poděkování za práci, kterou odvádějí,“ dodala Udženija.

„Naši kolegyni jsme nominovali pro její odborné, a především lidské kvality. Je dlouholetou součástí a oporou našeho týmu. Mám velkou radost, že právě ona tuto prestižní cenu získala a tímto individuálním úspěchem rozšířila ocenění, která za naše služby získáváme. Děkuji Kateřině, i všem ostatním kolegům za to, že tvoří prostředí, ve kterém můžeme poskytovat služby na vysoké úrovni.“ uvedla Martina Polanská, ředitelka Centra sociálních služeb Praha 2. Právě v komplexnosti širokého spektra poskytovaných sociálních služeb je Praha 2 výjimečná.

Titul nemíří do Centra sociálních služeb Praha 2 poprvé. V roce 2015 získalo centrum tituly Pečovatelka roku v kategorii ambulantní sociální služby – denní stacionář a v kategorii pobytové sociální služby. O dva roky později, v roce 2017, pak titul Pečovatelka roku v kategorii pobytových sociálních služeb získala vedoucí přímé péče z Domova seniorů Máchova. Centrum sociálních služeb Praha 2 je držitelem nejen individuálních ocenění, ale i ocenění kvality poskytovaných služeb. Pět hvězdiček v rámci ocenění Značka kvality v minulých letech získaly oba domovy seniorů i pečovatelská služba, která tohoto úspěchu dosáhla vůbec jako první v Praze.

„Pečovatelky a pečovatelé jsou naši nenápadní hrdinové. Žijí mezi námi, aniž bychom většinou o jejich každodenním nasazení věděli a znali blíže jejich osudy. A právě to se snaží změnit anketa Pečovatel/ka roku, která nelehkou a současně tak potřebnou práci profesionálů v sociálních službách i jejich životní příběhy již deset let vyzdvihuje, oceňuje a všem tím dává najevo náš vděk za jejich obětavou práci," uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).


Autor: Cen

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Další články
Nahoru