Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Česko vs. Slovensko. Podle průzkumu mají mladí lidé rozdílné postoje k menšinám, alkoholu nebo potratům
V Česku pije alkohol nejméně jednou týdně 32 procent mladých lidí, zatímco na Slovensku je to 19 procent. Foto: Karel Netolický

Česko vs. Slovensko. Podle průzkumu mají mladí lidé rozdílné postoje k menšinám, alkoholu nebo potratům

Průzkum ukázal, že mladí lidé z Česka a Slovenska se liší ve svých postojích k sexuálním, náboženským a etnickým menšinám. Ve vztahu k homosexuálům jsou tolerantnější mladí lidé u nás, zároveň se staví pozitivněji k pití alkoholu, konzumaci marihuany i nezávaznému sexu. Naopak k přistěhovalcům, muslimům či alkoholikům mají menší výhrady Slováci.

V další sérii reprezentativního šetření Hodnoty mladých se Česká rada dětí a mládeže a Rada Mládeže Slovenska zaměřily na etické hodnoty a dilemata mladých lidí. Na jejich postoje k vybraným menšinovým skupinám, základním genderovým stereotypům a mezním životním rozhodováním v praktickém životě.

Výsledky ukázaly, že mladí lidé z Česka a Slovenska mají odlišné názory na sexuální menšiny. Například homosexuálové vadí v Česku 11 procentům dotázaných, na Slovensku až 23 procentům, tedy zhruba dvojnásobku.

U transsexuálů je rozdíl podobně velký. Za sousedy by je nechtělo mít 16 procent našinců a 30 procent Slováků. Zhruba desetiprocentní rozdíly v názorech mezi mladými v obou státech jsou také ve vztahu k alkoholikům, migrantům či muslimům, ke kterým ale kritičtější Češi, Moravané a Slezané.  

Těžké alkoholiky by nechtělo za sousedy 78 procent mladých v Česku a 69 procent Slováků. Muslimové by vadili 51 procentům lidí v Česku a 41 procentům na Slovensku. K přistěhovalcům by mělo výhrady 48 procent mladých v Česku a 38 procent mladých ze Slovenska.

Průzkum ukázal, že v případě mladých lidí v Česku jsou názorové rozdíly i mezi různými věkovými skupinami. Respondenti ve věku 15 až 19 let se k Romům, muslimům a migrantům vyslovili tolerantněji než dotázaní ve věku 24 až 29 let. Rozdíl mezi nimi činil až 15 procentních bodů.  

„To poukazuje na větší otevřenost mladších generací vůči etnickým či náboženským menšinám,“ říká jedna z autorek průzkumu Nela Andresová. Jako tolerantnější se ukázali také lidé z Česka, kteří strávili alespoň tři měsíce v zahraničí. U Slováků faktory věku i zahraniční zkušenosti nehrály v názorech velkou roli.

Z průzkumu zároveň vyplynulo, že mezi mladými v Česku je víc kuřáků, konzumentů marihuany i mladých, kteří pijí alkohol. V Česku pije alkohol nejméně jednou týdně 32 procent mladých lidí, zatímco na Slovensku je to 19 procent.

Denně kouří 22 procent mladých našinců a 16 procent mladých Slováků. Zkušenost s marihuanou má 32 procent mladých v Česku a 20 procent na Slovensku.

Možnost umělého přerušení těhotenství hodnotí pozitivně častěji Česku. Ve vlastním případě by tuto možnost zvažovalo 38 procent mladých v Česku a 28 procent na Slovensku.

S homosexuálním stykem by u ostatních by nemělo problém 63 procent lidí v Česku, oproti pouze 47 procentům Slováků. Slováci jsou kritičtější i v otázce eutanazie a sebevraždy.

Reprezentativní kvantitativní výzkum všeobecné populace mladých probíhal loni od konce května do poloviny června. Zpracovaly ho dvě agentury. V Česku Kantar a na Slovensku Focus. Dotazováno bylo celkem 3000 lidí ve věku 15 až 29 let.


Autor: Karel Netolický

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru