dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Česko - maďarsko - švédský koncert s premiérou v barokním refektáři u dominikánů
Koncert se koná v barokním refektáři u dominikánů. Foto: archiv

Česko - maďarsko - švédský koncert s premiérou v barokním refektáři u dominikánů

Soubor Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského a se sólistkou Borbálou Dobozy představí v barokním refektáři u dominikánů 24. května netradičně komponovaný program. Koncert je prvním ze tří letošních koncertů komorního cyklu Hudba bez hranic, který zde dominikánský refektář hostí.

Vznik cyklu inicioval loňský velmi úspěšný večer, kdy zde Martinů Strings a Jaroslav Šonský vystoupili s programem česko-španělským, v jehož rámci byly provedeny vedle Biblických písní A. Dvořáka také písně španělského skladatele J. Rodriga se sólistkou Karlou Bytnarovou a v české premiéře i jedna z Rodrigových skladeb pro smyčce.

Tentokrát v historickém sále s vynikající akustikou vystoupí se souborem přední maďarská cembalistka Borbála Dobozy, která má vřelý vztah k Praze a české hudbě vůbec. Studovala totiž na HAMU u prof. Zuzany Růžičkové, jejími favoritními skladateli jsou J. A. Benda a Bohuslav Martinů a stále udržuje kontakty s českou hudbou, kterou ve své vlasti velmi propaguje jak na pódiích, tak ve své pedagogické činnosti. Na tomto koncertě zazní v jejím podání cembalový koncert g moll J. A. Bendy.

Dále zde v české premiéře zazní skladba Vice – concertino pro cembalo, housle a smyčce Miklose Marose, maďarského exilového skladatele, žijícího ve Švédsku, který v této zemi dosáhl na nejvyšší skladatelská ocenění. Ve Švédsku žije i Jaroslav Šonský, umělecký šéf souboru Martinů Strings Prague. S Borbálou Dobozy si zahraje houslový part premiérovaného Vice-concertina. Korunou večera pak bude Serenáda E dur Antonína Dvořáka.

Kromě dalších partnerů je hlavním partnerem tohoto koncertu Maďarský institut Praha. Se stejným programem se pak soubor i sólisté představí na podzimním turné na Slovensku, v rámci festivalů Popradská hudobná jeseň a Dny české kultury na Slovensku, a připravují se již další koncerty v Maďarsku.

Konání cyklu Hudba bez hranic podpořila Praha 1, Nadace Život umělce a také kulturní platforma Dominikánská 8, v jejíchž prostorách se koncerty konají. Jsou určené nejširší veřejnosti v rámci vzdělávacích programů s dobrovolným vstupným.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru