dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Pražská politika

Česko-Indonéskou spolupráci podpoří Memorandum

Posílit dosavadní spolupráci v oblasti zvyšování kvality vzdělávání v zemědělství má za cíl nové Memorandum o spolupráci, které 18. července podepsal rektor Udayana University Bali prof. Ketut Suastika spolu s prvním prorektorem České zemědělské univerzity v Praze doc. PhDr. Michalem Lošťákem, Ph.D. Během téže slavnostní akce za účasti představitelů indonéské ambasády a zástupců univerzit bylo podepsáno i memorandum o spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci.

Tzv. Memorandum of understanding (smlouva o spolupráci) je v mnoha zemích dokumentem, který usnadňuje či přímo podmiňuje podporu takové spolupráce z veřejných zdrojů. Proto rektor univerzity a také prorektor prof. Made Suastra, který univerzitu představil, ocenili zájem o spolupráci z české strany, jež, jak doufají, vyústí nejen do výměny studentů a pedagogů, ale jednoho dne do společného vzdělávacího programu.

tanecnice-memorandum-nahled Už nyní je sedmnáct studentů ČZU na Sumatře na měsíční letní škole a na ČZU studuje sedm studentů z Indonésie. „Smlouva nám pomůže dále rozvíjet spolupráci v jedné z nejlidnatějších zemí světa, která se velmi dynamicky rozvíjí mimo jiné v oblasti zemědělství a zpracování biomasy. Spolupráce se bude týkat především výměny studentů a pedagogů. Smlouva by měla také umožnit rozšíření spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, který se například týká léčivých rostlin, jež se tradičně používají na Bali,“ upřesnil doc. Michal Lošťák.

Prorektorka UPOL doc. MUDr. Ivana Oborná, Ph.D., podpis memoranda vnímá jako další krok k výuce hlavního indonéského jazyka na olomoucké univerzitě, kde se již jiné asijské jazyky vyučují. Připomněla též, že při UPOL jako jediné české univerzitě pracuje Konfuciova akademie. 

Udayana University Bali navštěvuje přes 20 tisíc studentů prezenčního či dálkového studia. Má třináct fakult od jazykově a kulturologicky zaměřených, přes lékařské a přírodovědné až po ekonomickou a také jedinou fakultu v Indonésii zaměřenou na cestovní ruch. Ostatně jeden ze tří kampusů této univerzity se nachází v jižní části ostrova Bali, která je vyhledávána nejnáročnější turistickou klientelou.

 


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru