Dnes Středa - skorojasno 26°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 26°C
Středa 10. 8. 2022
Svátek má Vavřinec
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Občanská sdružení

Česko balí krabice a sbírá dárky pro chudé děti

Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, zahajuje jedenáctý ročník sbírky dárků pro děti ohrožené chudobou. Sbírka dárků v celém Česku začíná 22. listopadu a potrvá do 5. prosince, finanční sbírka Krabice online běží nepřetržitě.

„Z počáteční aktivity několika odhodlaných dobrovolníků vyrostla během deseti let největší vánoční sbírka v České republice, do které se zapojuje stále více rodin, škol, organizací i firem. Loni jsme předali 51 612 krabic s vánočními dárky, z toho dva tisíce krabic pro rodiče samoživitele. Výnos finanční sbírky Krabice online byl 2,8 milionů korun,“ uvedla Zdeňka Sobotová, manažerka sbírky Krabice od bot.

Mezi obdarovanými budou letos mimo jiné i děti z obcí postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku, kde Diakonie dlouhodobě pomáhá, a to především v obci Hrušky.

Balí celé rodiny i firmy
Desetitisíce lidí, přes 70 škol a mateřských školek i 52 firem balí krabice a připravuje vánoční dárky pro chudé děti. Sběrná místa jsou na městských úřadech, v kavárnách, knihovnách, cukrárnách, salonech krásy i stavebních firmách. Letos sbírku Krabice od bot podpoří i pražská Policie ČR.

„Pražští policisté každoročně sami pořádají mnoho sbírek a snaží se pomoci nemocným a opuštěným dětem. V letošním roce jsme se rozhodli, že mimo naše stálé charitativní aktivity navíc ještě podpoříme tuto tradiční vánoční sbírku Krabice od bot. Doufáme, že dárky od našich policistů udělají radost mnoha dětem,“ řekla mjr. Eva Kropáčová, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy.

Sbírka Krabice od bot zdomácněla i ve firemním sektoru a spolupráce ukazuje, jak skvěle může firemní filantropie fungovat. „Společnost Electrolux nás svým přístupem nadchla. Nejen že podporuje Krabici od bot finančně, její zaměstnanci se zapojují také jako dobrovolníci při balení a distribuci krabic dětem. A nad to ještě daruje své domácí spotřebiče do azylových domů, stacionářů či domovů pro seniory. Tak by měla filantropie fungovat,“ vysvětluje Zdeňka Sobotová.

Naučme se o chudobě mluvit
„Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem dárků pro kluky od 9 let, přitom dárek pro kluky nemusí být věda – jak přibližujeme kampaní na sociálních sítích. Právě při její tvorbě jsme si ale ve spolupráci se středoškoláky uvědomili, jak těžké a neuchopitelné pro ně téma chudoby je. Na to jsme zareagovali a ve spolupráci s Asociací učitelů občanské výchovy jsme o chudobě vytvořili metodiku pro učitele,“ představuje letošní novinku Zdeňka Sobotová.

Metodika pro učitele občanské výchovy usnadní komunikaci o tomto tématu a pomůže poutavě a citlivě vysvětlit, co je chudoba, jak vzniká a s čím se chudí lidé (nejen děti) potýkají.

„Chudé dítě dnes nepoznáte podle toho, že chodí špatně oblékané, protože i v second handech lze najít pěkné oblečení. Chudoba je často skrytá a na první pohled těžko viditelná,“ přibližuje Ivo Mareš, mluvčí Diakonie ČCE a dodává: „Dnes dětskou chudobu poznáme spíš tak, že děti nemají dostatek pomůcek do školy, nenavštěvují pro ostatní běžné zájmové kroužky, nechodí na obědy, mají problémy s agresí a také, že se vůbec netěší na Vánoce.“   

Krabice online – pomoc během celého roku
Na Vánoce to nekončí… Děti ohrožené chudobou potřebují pozornost a smysluplnou péči nejen o Vánocích, ale během celého roku. Právě proto je tu finanční sbírka Krabice online, protože ty největší dárky se do krabice od bot nevejdou.

Část z prostředků z Krabice online je určena na přímou pomoc rodinám a během roku rozdělila přes 560 tisíc korun mezi 340 lidí ze 116 rodin.
Z výtěžku sbírky Krabice online Diakonie podporuje také dlouhodobé projekty zaměřené na doučování, motivaci a podporu znevýhodněných dětí. V září například otevřela nízkoprahový klub v Jaroměři, kde zařízení podobného typu zatím chybělo.

„Některá srovnání a statistiky vybízejí k tomu považovat chudobu v Česku za marginální jev. Nicméně v ČR je aktuálně téměř 250 000 dětí ohrožených chudobou a 750 000 lidí v exekuci. Současná pandemická, bytová a energetická krize problémy těchto rodin ještě více prohlubuje. V našich službách vnímáme výrazné zhoršení situace oproti loňskému roku. Rodin a dětí, které potřebují smysluplnou celoroční podporu, bude přibývat,“ dodává Ivo Mareš.

Všechny informace o sbírce a možnostech podpory najdete na www.krabiceodbot.cz.


Autor: TZ, red

Praha 5 odkoupí pozemek pro výstavbu školy, smlouvu schválili zastupitelé

5. července 2022 v 16:15

Radnice Prahy 5 naplnila mediační dohodu k projektu Vilapark Klamovka tím, že zastupitelé městské části na svém červnovém jednání schválili smlouvu k odkoupení pozemku od společnosti Vilapark Klamovka pro výstavbu školského zařízení.

Praha 10 pořádá veletrh sociálních a návazných služeb

13. června 2022 v 10:53

Desátý ročník, pětačtyřicet stánků. Taková jsou čísla, která charakterizují letošní veletrh sociálních a návazných služeb na Desítce. Už tradičně se uskuteční před Nákupním centrem Eden, pro informace a rady si občané mohou přijít ve středu 15. června od 11 do...

Pomoc pro děti ze znevýhodněných rodin

8. března 2022 v 10:02

Devět desítek dětí ze sociálně či zdravotně znevýhodněných rodin z Prahy 4 dostalo notebooky, školní pomůcky, a hygienické potřeby, příspěvky na bezplatné obědy či školní družinu, na tábory a kroužky. Dary v celkové hodnotě 505 000 korun rozdělila Nadace Sirius prostřednictvím svého projektu...

Českobratrská církev evangelická a Diakonie společně organizují pomoc pro Ukrajinu

24. února 2022 v 19:44

Českobratrská církev evangelická a Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, vyhlásili sbírku pro obyvatele Ukrajiny zasažené válkou a zároveň připravují bezpečné zázemí a pomoc pro uprchlíky z válečné zóny. 

Vždy je čas na dobrý skutek. Startuje patnáctý ročník programu MiNiGRANTY Veolia

24. února 2022 v 11:24

Nadační fond Veolia i letos podpoří projekty zaměstnanců skupiny Veolia, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnictví. Během 14 let fungování programu MiNiGRANTY podpořily 1 644 projektů částkou více než 44 milionů. Na jeden projekt může žadatel získat až...

Nová grantová výzva Nadačního fondu Cesta ke vzdělání

18. února 2022 v 11:38

Od čtvrtka 17. února se mohou žadatelé hlásit do nového grantového programu Nadačního fondu Cesta ke vzdělání 2022. Tato v pořadí již čtrnáctá výzva reaguje na přetrvávající pandemii koronaviru a s tím spojená omezení, která neumožňovala účastnit se doprovodných vzdělávacích aktivit, jež nadační...

Vosk na výrobu svíček pro chráněnou dílnu Inspirace

11. února 2022 v 11:41

Chráněná dílna Inspirace obdržela od Prahy 1 velkou krabici plnou vosku, který nasbírali zaměstnanci a návštěvníci radnice. Vosk bude následně využit při výrobě ručně malovaných svíček.

Grantový program STARTér, Věř si a podnikej! pomáhá již 22 let

2. února 2022 v 11:41

Nejstarší grantový program Nadačního fondu Veolia, STARTér, Věř si a podnikej! má za sebou již 22. ročník. Stejně jako celou společnost, i STARTér silně ovlivnila pokračující pandemie Covid-19. Projevilo se to především omezenou možností osobních setkání, ať již při prezentacích programu na...

Další články
Nahoru