Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Občanská sdružení

Česko balí krabice a sbírá dárky pro chudé děti

Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, zahajuje jedenáctý ročník sbírky dárků pro děti ohrožené chudobou. Sbírka dárků v celém Česku začíná 22. listopadu a potrvá do 5. prosince, finanční sbírka Krabice online běží nepřetržitě.

„Z počáteční aktivity několika odhodlaných dobrovolníků vyrostla během deseti let největší vánoční sbírka v České republice, do které se zapojuje stále více rodin, škol, organizací i firem. Loni jsme předali 51 612 krabic s vánočními dárky, z toho dva tisíce krabic pro rodiče samoživitele. Výnos finanční sbírky Krabice online byl 2,8 milionů korun,“ uvedla Zdeňka Sobotová, manažerka sbírky Krabice od bot.

Mezi obdarovanými budou letos mimo jiné i děti z obcí postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku, kde Diakonie dlouhodobě pomáhá, a to především v obci Hrušky.

Balí celé rodiny i firmy
Desetitisíce lidí, přes 70 škol a mateřských školek i 52 firem balí krabice a připravuje vánoční dárky pro chudé děti. Sběrná místa jsou na městských úřadech, v kavárnách, knihovnách, cukrárnách, salonech krásy i stavebních firmách. Letos sbírku Krabice od bot podpoří i pražská Policie ČR.

„Pražští policisté každoročně sami pořádají mnoho sbírek a snaží se pomoci nemocným a opuštěným dětem. V letošním roce jsme se rozhodli, že mimo naše stálé charitativní aktivity navíc ještě podpoříme tuto tradiční vánoční sbírku Krabice od bot. Doufáme, že dárky od našich policistů udělají radost mnoha dětem,“ řekla mjr. Eva Kropáčová, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy.

Sbírka Krabice od bot zdomácněla i ve firemním sektoru a spolupráce ukazuje, jak skvěle může firemní filantropie fungovat. „Společnost Electrolux nás svým přístupem nadchla. Nejen že podporuje Krabici od bot finančně, její zaměstnanci se zapojují také jako dobrovolníci při balení a distribuci krabic dětem. A nad to ještě daruje své domácí spotřebiče do azylových domů, stacionářů či domovů pro seniory. Tak by měla filantropie fungovat,“ vysvětluje Zdeňka Sobotová.

Naučme se o chudobě mluvit
„Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem dárků pro kluky od 9 let, přitom dárek pro kluky nemusí být věda – jak přibližujeme kampaní na sociálních sítích. Právě při její tvorbě jsme si ale ve spolupráci se středoškoláky uvědomili, jak těžké a neuchopitelné pro ně téma chudoby je. Na to jsme zareagovali a ve spolupráci s Asociací učitelů občanské výchovy jsme o chudobě vytvořili metodiku pro učitele,“ představuje letošní novinku Zdeňka Sobotová.

Metodika pro učitele občanské výchovy usnadní komunikaci o tomto tématu a pomůže poutavě a citlivě vysvětlit, co je chudoba, jak vzniká a s čím se chudí lidé (nejen děti) potýkají.

„Chudé dítě dnes nepoznáte podle toho, že chodí špatně oblékané, protože i v second handech lze najít pěkné oblečení. Chudoba je často skrytá a na první pohled těžko viditelná,“ přibližuje Ivo Mareš, mluvčí Diakonie ČCE a dodává: „Dnes dětskou chudobu poznáme spíš tak, že děti nemají dostatek pomůcek do školy, nenavštěvují pro ostatní běžné zájmové kroužky, nechodí na obědy, mají problémy s agresí a také, že se vůbec netěší na Vánoce.“   

Krabice online – pomoc během celého roku
Na Vánoce to nekončí… Děti ohrožené chudobou potřebují pozornost a smysluplnou péči nejen o Vánocích, ale během celého roku. Právě proto je tu finanční sbírka Krabice online, protože ty největší dárky se do krabice od bot nevejdou.

Část z prostředků z Krabice online je určena na přímou pomoc rodinám a během roku rozdělila přes 560 tisíc korun mezi 340 lidí ze 116 rodin.
Z výtěžku sbírky Krabice online Diakonie podporuje také dlouhodobé projekty zaměřené na doučování, motivaci a podporu znevýhodněných dětí. V září například otevřela nízkoprahový klub v Jaroměři, kde zařízení podobného typu zatím chybělo.

„Některá srovnání a statistiky vybízejí k tomu považovat chudobu v Česku za marginální jev. Nicméně v ČR je aktuálně téměř 250 000 dětí ohrožených chudobou a 750 000 lidí v exekuci. Současná pandemická, bytová a energetická krize problémy těchto rodin ještě více prohlubuje. V našich službách vnímáme výrazné zhoršení situace oproti loňskému roku. Rodin a dětí, které potřebují smysluplnou celoroční podporu, bude přibývat,“ dodává Ivo Mareš.

Všechny informace o sbírce a možnostech podpory najdete na www.krabiceodbot.cz.


Autor: TZ, red

Udělat dobrý skutek můžete kdekoli

8. února 2024 v 10:42

Udělat dobrý skutek pro přírodu můžete, ať už sedíte v práci, jedete v tramvaji, nebo odpočíváte doma. Koupí certifikátu pomůžete vykoupit české mokřady, které by se jinak proměnily v suché pláně a certifikát může být i krásným dárkem.

Mokřady pro lidskou pohodu

7. února 2024 v 10:56

Světový den mokřadů se slaví 2. února. Tématem letošního roku je Wetlands and human wellbeing, tedy mokřady pro lidskou pohodu. Český svaz ochránců přírody již 21 let vykupuje za podpory veřejnosti přírodně cenná místa, která následně ve spolupráci s místními pozemkovými spolky chrání či obnovuje....

Vánoční bazáárek 2023 pomohl dvěma chlapcům

20. ledna 2024 v 07:36

Výtěžek z dobročinné charitativně- kulturní akce Vánoční bazáárek 2023, kterou již 9tým rokem pořádal Nadační fond Šestý smysl  za podpory radnice Prahy 6 činil 134 670 korun. Obdarováni byli dva 6letí chlapci z Prahy 6.

Praha 2: Darujte potraviny na náměstí Míru

19. prosince 2023 v 15:52

Obyvatelé Prahy 2, ale i všichni, kteří chtějí udělat před Vánocemi dobrý skutek, budou mít příležitost ve středu 20. prosince. Na náměstí Míru, v parku vedle baziliky sv. Ludmily bude od 10 do 15 hodin probíhat sbírka potravin.

Praha 6: Navštivte Vánoční Bazááár

7. prosince 2023 ve 14:29

Devátý ročník Vánočního Bazáááru s kulturním programem pro celé rodiny, který bude spojený s prodejem předmětů z charitativní sbírky, se koná v pátek a sobotu 8. a 9. prosince

Program Adopce na dálku Arcidiecézní charity Praha změnil životy 36 tisícům chudých dětí

6. prosince 2023 v 10:25

Program Adopce na dálku, který organizuje Arcidiecézní charita Praha, je nejdéle fungujícím českým rozvojovým projektem v zahraničí. Od roku 1993 pomohl více než 36 tisícům nejchudších dětem. Díky českým dárcům získaly vzdělání a s ním šanci na lepší...

Praha 6: Drobné dárky nakoupíte na radnici

6. prosince 2023 v 07:29

Pokud chcete podarovat blízké drobností a k tomu udělat ještě dobrý skutek, můžete nakoupit dárečky na radnici.

Podpora drobným živnostníkům a nová pracovní místa

26. listopadu 2023 v 08:58

Nadační fond Veolia v listopadu v rámci programu STARTér, Věr si a podnikej! pomohl v začátcích podnikání 15 drobným živnostníkům, kteří vytvořili 21 nových pracovních míst. Schválené projekty z Moravskoslezského a Olomouckého kraje si rozdělily celkem více než...

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Charitativní sbírka pro potřebné se v Praze 9 otevře za tři dny

20. listopadu 2023 v 11:15

Ve čtvrtek ráno se opět otevřou brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Již od 8 hodin odstartuje charitativní sbírka pro potřebné. Vybírat se budou trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, které následně poputují potřebným klientům sociálního odboru Devítky a klientům...

Klienti Pohody pomáhají nadačnímu fondu

20. listopadu 2023 v 09:45

Pohoda, nezisková organizace, už 25 let umožňuje dospělým lidem s mentálním postižením v maximální možné míře prožívat dospělost a přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí. Posledních dvanáct let spolupracuje s Nadačním fondem Veolia, který díky ní a jejím klientům denního stacionáře zvládá balení a...

Úspěšná sbírka potravin v Nových Butovicích

16. listopadu 2023 v 09:47

Celkem 2002 kg potravin a drogerie se díky štědrým dárcům a nadšeným dobrovolníkům vybralo během sobotní Sbírky potravin v Kauflandu v Nových Butovicích.

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného pro Nadační fond Umění doprovázet

15. listopadu 2023 v 07:50

Houslista Jaroslav Svěcený zahraje za doprovodu akordeonistky Markéty Laštovičkové pro Nadační fond Umění doprovázet, který již sedmnáct let podporuje české hospice. 

Krabice od bot: Sbírka vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou

14. listopadu 2023 v 11:31

Už 13. ročník sbírky vánočních dárků pro děti Krabice od bot otevřela Diakonie ČCE v pondělí 13. listopadu zveřejněním sběrných míst na webu krabiceodbot.cz. Týden na to, od 20. listopadu do 5. prosince, pak budou dárci přinášet slavnostně zabalené krabice s dárky do sběrných...

Další články
Nahoru