Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
České ultralighty zaujaly na veletrhu ve Friedrichshafenu, výrobci teď pokukují po asijských trzích
Výstava všeobecného letectví. Foto: Media:list

České ultralighty zaujaly na veletrhu ve Friedrichshafenu, výrobci teď pokukují po asijských trzích

Třicátý ročník největší evropské výstavy všeobecného letectví je u konce. Jubilejní Aero v bádensko-württemberském Friedrichshafenu bylo podle ředitele LOM PRAHA Jiřího Protivy hlavně skvělou příležitostí demonstrovat úspěchy a potenciál českého leteckého průmyslu. Česká republika je momentálně jednou z mála zemí, která je soběstačná ve výrobě ultralightů a Protiva věří, že v blízké budoucnosti by se jí navíc mohlo dostat lukrativních obchodních příležitostí zejména na asijských trzích.

Silné zastoupení českých aero společností ve Friedrichshafenu by mohlo neznalé tuzemské historie letectví překvapit. Existuje pro to ale hned několik významných důvodů. Zaprvé, letectví má v našem regionu opravdu dlouhou tradici, která sahá až do dob první Československé republiky. S tím souvisí druhý faktor – vysoká kvalita technického školství na všech úrovních, které zásobuje české strojírenství dostatkem erudovaných expertů. V neposlední řadě se letectví u nás daří i kvůli dobře nastavené legislativě, která v minulosti pomohla Letecké amatérské asociaci (LAA) upevnit postavení ultralightů na zdejším trhu.

„V kategorii ultralehkých letounů patříme k celosvětové špičce. Většina výrobců přitom začínala v 90. letech s výrobou strojů pro svou vlastní potřebu v garážích. Nyní jsou z původně garážových firem sebevědomí exportéři, kteří přichází s bezpečnými a sofistikovanými řešeními a mají silný zvuk ve světě. Potvrzuje to skutečnost, že domácí výrobci vyvážejí přes 90 procent produkce do zahraničí do všech kontinentů,“ prozradil serveru Seznam Zprávy přímo na výstavě člen představenstva Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP) a šéf státního podniku LOM PRAHA, Jiří Protiva.

Protiva je přesvědčen o tom, že české ultralighty jsou schopné obstát na globálních trzích, což ostatně dokazují i hospodářské výsledky jejich výrobců. Prodeje jsou ovšem jen posledním článkem daleko širšího cyklu, který mimo jiné zahrnuje i vývoj a výzkum, výrobu součástek, testování a reálný i simulovaný výcvik. Česká republika se navíc může pochlubit významným mezinárodním postavením – jde o jeden z mála států, který se při stavbě letounů nemusí spoléhat na spolupráci s partnery ze zahraničí.

Ultralighty do 600 kilogramů jsou zároveň hlavním vývozním artiklem českých firem, oblíbené jsou zejména u partnerů ze Spojených států amerických a Německa. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že jen za loňský rok bylo z České republiky vyvezeno zboží tohoto typu do 33 světových zemí v přepočtu za více než jednu miliardu korun. Protiva podotýká, že pro české firmy momentálně vypadají slibně hlavně asijské trhy. Jediným problémem je stále ještě nedoladěná legislativa, která často neodpovídá výrobním standardům účinným v Evropské unii. Jakmile bude ale tato překážka odstraněna, zpřístupní se českým ultralightům velice lukrativní odbytiště.

Výstava všeobecného letectví Aero ve Friedrichshafenu je největší akcí svého typu v Evropě, letos se konala již potřicáté. Českou republiku zde zastupovala řada společností, které zde vystavovaly právě především své ultralehké letouny. Pozornost návštěvníků tak upoutala ukázka strojů z portfolia firem, mezi kterými nechyběly BRM Aero, Shark Aero, Zlín Aviation, JMB Aircraft, Evektor-Aerotechnik nebo Blaník Aircraft. Poslední jmenovaná zde předvedla svůj nový elektricky poháněný větroň Urfin Juice. Doplňková exhibice pak zahrnovala záchranné systémy firmy Galaxy GRS nebo motory od firmy PBS Velká Bíteš či Protivova státního podniku LOM PRAHA.


Autor: red

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Divadlo Gong nabízí své prostory k pronájmu

29. dubna 2024 v 09:13

Vysočanské Divadlo Gong – kulturní a vzdělávací společenské centrum Prahy 9 – je příspěvkovou organizaci deváté městské části. Nabízí návštěvníkům nejen představení divadelních souborů z Prahy a okolí, ale i hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových...

Tesco spustilo kampaň Žijeme hokejem

27. dubna 2024 v 06:58

Tesco, oficiální sponzor Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024, spouští očekávanou kampaň spojující svět hokeje se světem maloobchodu. Pod sloganem „Žijeme hokejem“ nabízí zákazníkům šanci stát se součástí velkého hokejového dobrodružství.  

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT si zvolila děkana

25. dubna 2024 v 06:17

Akademický senát Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT zvolil 23. dubna kandidáta na děkana FBMI. V tajném hlasování byl jednomyslně zvolen na funkční období 2024–2028 staronový děkan FBMI prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA.

Další články
Nahoru