Dnes Pondělí - obcasny-dest 0°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 2°C
Pondělí 28. 11. 2022
Svátek má René
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
České předsednictví v Radě EU zásadní vliv na obsazenost hotelů v Praze nemá
Ilustrační foto: archiv

České předsednictví v Radě EU zásadní vliv na obsazenost hotelů v Praze nemá

České předsednictví v Radě Evropské unie zásadní vliv na obsazenost pražských hotelů podle provozovatelů nemá. I tak jsou některé řetězce na říjen zaplněny zhruba z 90 procent. Ceny pokojů se většinou mění na základě poptávky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi hoteliéry. Manažer rezervačního portálu Hotel.cz Milan Petr doplnil, že ceny ubytování letos na podzim meziročně vzrostly v průměru o 9,5 procenta.

Na Pražském hradě se příští týden ve čtvrtek a v pátek uskuteční neformální unijní summit při českém předsednictvím v Radě Evropské unie. Pozvánku pro premiéru nového formátu Evropského politického společenství (EPC) pak dostalo dalších 17 zemí mimo EU včetně Británie, Ukrajiny a Turecka. Kvůli konání summitu bude od úterý do soboty uzavřený celý areál Hradu.

„V našich hotelech často spí státníci i světového významu stejně jako bruselští úředníci. Příští týden v Praze nebude výjimkou," uvedl jednatel sítě Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda. Říjnová obsazenost v řetězci činí podle něj 96 procent. K cenám pokojů dodal, že se mění podle poptávky, na jaře rostou, na podzim klesají.

Pražské hotely sítě Orea Hotels & Resorts jsou v současné době naplněny na zhruba 90 procent. „Nevnímáme však, že by vyšší poptávka byla způsobena tím, že ČR předsedá Radě Evropské unie," řekl generální ředitel řetězce Gorjan Lazarov.

Důvodem je podle něj zájem českých cestovatelů o několikadenní pobyty v Praze a dalších velkých městech, a také návrat zahraničních turistů. Lazarov upozornil, že síť Orea Hotels přes zvyšující se náklady plošně nezdražila, i zde se cena za noc odvíjí od zájmu hostů.

České předsednictví nemá velký vliv ani na obsazenost hotelů NH Prague City a NH Collection Prague nacházejících se na Smíchově. „Vzhledem k tomu, že náš hotel je ryze kongresový, je podzim plný konferencí, které jsou z 90 procent tvořeny naší vlastní klientelou a z 10 procent poptávkou, která je dána předsednictvím," uvedl generální ředitel hotelů Petr Nešpůrek.

Na říjen i listopad podle něj zůstávají volné pokoje i konferenční místnosti. Stále mnoho firem zamlouvá prostor na konferenci i pro větší počet účastníků na poslední chvíli, řekl dále.

„Každá konference, kongres nebo obchodní jednání mohou generovat opakované návštěvy," uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Analytici společnosti Economic Impact dříve odhadli, že průměrné denní výdaje účastníků zahraničních kongresů a konferencí činí 5756 korun. Běžný turista přitom podle státní agentury CzechTourism za den v hlavním městě utratí kolem 3300 korun.


Autor: ČTK

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

Včera v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

25. listopadu 2022 v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

Další články
Nahoru