Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 18°C
Středa 17. 7. 2024
Svátek má Martina
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní PrahaPražský životVýstavy

České mozky léčí svět

19. 6. 2024 - 25. 1. 2025
Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické techniky, které se vážou k významným momentům českých dějin zdravotní péče i každodennosti českých zdravotnických profesionálů.

Při pohledu do historie i na současné lékařské postupy je patrné, že z území České republiky se do světa dostala řada objevů a technologií, které pomáhají lidem na všech kontinentech čelit nemocem. Vedle známých jmen jako je Gregor Johann Mendel, Jan Janský, Otto Wichterle či Antonín Holý představuje výstava v Národním technickém muzeu i ty méně známá.

Sedm tematických clusterů přibližuje návštěvníkovi inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací.

„Na jedné straně návštěvník uvidí objevy, které mohli čeští vědci učinit jen díky velmi úzké specializaci, například nanostruktury a nanoroboty, nebo transplantace plic a srdce, na druhé straně se bude moci seznámit i s výsledky mezioborové vědy, například propojení stomatologie a otorinolaryngologie, nebo lidské a veterinární medicíny,“ řekl Jiří František Potužník, autor dvou českých expozic na Světových výstavách EXPO a iniciátor výstavy. „Můj favorit je elektrokolovrat, který ukazuje princip fungování nanospineru, a na němž si návštěvník může sám vygenerovat elektrickou energii i vyrobit nanovlákna.“

„Mám radost, že můžeme ve výstavě ukázat, jak objevy českých vědců měnily a mění svět. Národní technické muzeum se na výstavě podílí prostřednictvím svojí sbírky zdravotnické techniky, kterou založilo před sedmi lety. Jejím cílem je sledovat jednotlivé hmotné projevy medicíny a zdravotnictví v kontextu času a prostoru. Ve sbírce je nyní téměř 500 předmětů ve stáří od 19. století po současnost, které v budoucnu plánujeme vystavit v připravované komplexní expozici,“ uvedl Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

„Do výstavy jsme přispěli drobným výběrem z této sbírky. K vystavení jsme vybrali předměty, které se vážou k významným momentům českých dějin zdravotní péče i každodennosti českých zdravotnických profesionálů. Rádi bychom všechny zájemce pozvali na inspirující výběr předmětů spojených s osobnostmi, jejichž práce posouvala vývoj lékařství a ošetřovatelství až do stavu, v jakém je známe dnes, kdy štafetu přebírají další generace českých odborníků, kteří rozhodně neusínají na vavřínech,“ upřesnila Lucie Burešová, kurátorka sbírky zdravotnické techniky NTM.

Vybrané předměty z muzejní sbírky NTM dokládají, že výroba zdravotnické techniky má u nás hluboké kořeny. Produkci podniku Chirana ve Staré Turé, zahájenou už v roce 1935, reprezentuje přenosný jednokanálový elektrokardiograf Biocard a elektronkový kauter Minitom. Pokrok dosažený skupinou dýchací a anestetické techniky Chirana ukazuje přístroj Anemat N8 z roku 1968. Z ordinace pražského rodinného lékaře Václava Vítů, založené roku 1935, je představena šlapací zubní vrtačka a tonometr. Inovativní přístroje české výroby reprezentují například kardiostimulátory TESLA Valašské Meziříčí. Vystaveny jsou přístroje a předměty, které pomohli českým zdravotníkům dosáhnout přelomových výsledků jako například mimotělní oběh a dialyzační přístroje používané v IKEM. Na výstavě je možné zhlédnout protézy končetin z konce 19. století, elektrickou odporovou tavicí pícku zubního lékaře z téže doby, vojenský polní rentgen, ale i přístroje spojené s kontroverzní senzací přelomu 19. a 20. století – elektroléčbou.

„Naše zapojení do výstavy odráží naši neustálou snahu o pokrok v lékařství a je skvělou příležitostí představit veřejnosti naše úspěchy, které zde reprezentuje jednak Dětské kardiocentrum, jako jedinečné pracoviště v České republice, které poskytuje komplexní péči všem dětským pacientům se srdečními onemocněními, a jednak Národní program transplantace plic pro Českou a Slovenskou republiku, v rámci kterého je dnes ročně provedeno více než 60 úspěšných transplantací,“ řekl Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole, která je generálním partnerem výstavy.

Výstava potrvá od 19. června 2024 do 12. ledna 2025.


Autor: TZ, red

Leamoni v Anežce

Dnes v 08:20

V úterý večer 23. července v klubu Anežka, který je součástí komplexu Anežského kláštera. Uslyšíte skoro všechny songy Leamonů včetně těch z nejnovějšího alba Dům z karet. Vstupné dobrovolné.

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

Dnes v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

Včera v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Vozka smrti. Němý film s živým hudebním doprovodem

Včera v 07:43

Legendární němý snímek Vozka smrti (Körkarlen, Švédsko, 1921) uvidíte s živým hudebním doprovodem Matěje Metoděje Štrunce a Jana Bradáče v úterý 23. července ve 21 hodin.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

Včera v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Poznejte petřínské kvítí

Včera v 07:02

Exkurze pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 18. července v16 hodin.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

Včera v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Dyzajn market Prázdniny 2024

15. července 2024 v 18:59

Dyzajn market Prázdniny se koná 27. a 28. července na náměstí Václava Havla (piazzettě Národního divadla) v Praze 1, oba dny od 10:00 do 18:00. Vstup je zdarma a bez bariér.

Kinobus přijede do Prahy 15

15. července 2024 v 11:46

Promítací místo v Horních Měcholupech v areálu SK Horní Měcholupy bude patřit Kinobusu. V plánu jsou celkem 4 večery, 22. až 25. července se začátkem od 21:15 hodin.

Další články
Nahoru