dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
České drinky se světovým přesahem, letos letí Fernando
Z jihočeského Altfernetu lze připravit několik míchaných drinků. Foto: archiv

České drinky se světovým přesahem, letos letí Fernando

Pod pojmem český koktejl si bohužel stále mnozí představí proslulé magické oko a jemu podobné výtvory. I z českých destilátů a likéru jdou ovšem namíchat drinky se světovým přesahem. Příkladem za vše je fernet, který se těší veliké popularitě nejen u nás, ale například i v Argentině. Brand ambasadoři a baroví specialisté z distribuční společnosti Premier Wines & Spirits přinášejí několik tipů na netradiční koktejly, které v sobě propojují Českou republiku a zahraniční trendy. Jejích hlavní složku tvoří jihočeský Altfernet z produkce Zámecké palírny Blatná.

Fernando

0,04 l Altfernet Spiced

0,15 l fritz-kola

Plátek citronu nebo limetky

Hit letošního léta je jednoznačně drink s názvem Fernando. Do Argentiny přivezli poprvé fernet emigranti z Itálie na přelomu 19. a 20. století. Ačkoliv se původně používal jako medicína, velmi rychle tmavý destilát zachutnal tamním gurmánům a v kombinaci s kolou se stal národním nápojem. Dokonalou variaci vytvoříte i ze středoevropských ingrediencí. Do sklenky vložte několik kostek ledu a přidejte panáka kořeněného Altfernetu Spiced. Až po okraj sklenice přilévejte hamburskou fritz-kolu, která obsahuje více kofeinu než většina prodávaných kol. Na závěr znovu zakápněte několika kapkami Altfernetu a ozdobte plátkem citronu. Fernando perfektně spojuje hořké bylinky s jemnou chutí vanilky a svěžestí citrusů. Pokud preferujete říznější chuť, vyzkoušejte místo Altfernetu Spiced spíše Altfernet Original.

Fernando Pomelo

0,04 l Altfernet Spiced

0,15 l Thomas Henry Ultimate Grapefruit

Plátek pomeranče a pomerančová kůra

Pojem Fernando v Argentině zároveň slouží jako slangové pojmenování fernetu. Brand ambasadoři Premier Wines & Spirits vycházeli z této tradice, když vymysleli jedinečný Fernando Pomelo. V této svěžejší alternativě předchozího drinku stačí nahradit fritz-kolu grapefruitovou limonádou. Do ledem naplněné skleničky nalijte panák Altfernetu Spiced či Original a dolejte berlínskou limonádou Thomas Henry Ultimate Grapefruit. Jako ozdoba poslouží plátek pomeranče a pomerančová kůra. Fernando Pomelo nabízí výraznou citrusovou chuť s aroma čerstvého grapefruitu s dlouhým krémovým finišem.

Alt Mule

0,04 l Altfernet Spiced

0,15 l Thomas Henry Ginger Beer

limeta

Autentický koktejl Alt Mule mísí prvky Česka, Německa, ale i Ruska. Populární drink Moscow Mule tvoří vodka a zázvorová limonáda neboli ginger beer. Tato alternativa propojuje chuť hořkých bylinek a ostrého zázvoru. De sklenice s ledovými kostkami nalijte příjemně pálivou limonádou Thomas Henry Ginger Beer, přihoďte několik měsíčků lehce vymačkané limety a až nakonec pomalu nalijte panáka Altfernetu Spiced. Dosáhnete tak parádního kontrastního efektu. Alt Mule je ideální drink na letní večery, které si stejně jako samotný Altfernet nejlépe užijete v klidu a pohodě.

Bohemic Exotique

0,04 l Altfernet Original

0,15 l Thomas Henry Mystic Mango

Plátek pomeranče

Mix typicky českého destilátu s tóny exotického manga vás překvapí a zamilujete si ho. Trefně pojmenovaný koktejl Bohemic Exotique nabízí příjemnou a přesto velmi intenzivní hořkou chuť fernetu v doprovodu jemného mangového aroma. Skleničku s ledem doplňte o panáka jihočeského Altfernetu Original a zbytek následně dolijte sladkou limonádou s příchutí Mystic Mango od berlínské společnosti Thomas Henry. Nedílnou součást tvoří ozdoba v podobě plátku nebo měsíčku pomeranče.

Bavarian

0,04 l Altfernet Original

0,15 l Thomas Henry Tonic Water

Plátek citronu a lístky máty

Kvalitní alternativa tradičního českého drinku. Pokud si tandem toniku a fernetu chcete opravdu vychutnat, musíte vsadit na ty zcela nejlepší ingredience. Nový rozměr nápoje objevíte smícháním panáku přírodního Altfernetu Original a trochou Thomas Henry Tonic Water, jež používají špičkové bary po celém světě. Hořký koktejl se neobejde bez ledu a lístků máty, které mu nasazují pomyslnou chuťovou tečku. Vyzkoušejte tuzemskou klasiku tak, jak jste ji nikdy dříve neochutnali.

Fernet Negroni

0,03 l Altfernet Original

0,03 l Bourbon

0,03 l Vermouth Rouge

0,03 soda

Citronová kůra

Fernet Negroni je drink pro opravdové znalce. Ačkoliv jej tvoří více ingrediencí, výsledek stojí za to, obzvlášť když zvolíte kvalitní pití. Do koktejlového šejkru do poloviny naplněného ledem nalijte blatenský Altfernet Original, Vermouth Rouge a kvalitní bourbon – vše ve stejném poměru. Důkladně protřepejte a následně nalijte přes sítko do koktejlové sklenice. Zalejte trochou sody a famózní koktejl ozdobte svitkem citronové kůry.


Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru