Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 13°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Doprava

České dráhy posilují dopravu o vánočních svátcích

České dráhy posilují před Vánoci dopravu. Vypraví maximální počet osobních vozů, které mají k dispozici. Předvánoční provoz však letos komplikuje blížící se epidemie respiračních onemocnění včetně covid-19, což má vliv na počet zaměstnanců v údržbě i v provozu. Přesto dopravce nasadí maximum zaměstnanců a techniky.

V pondělí na Boží hod a v úterý na Štěpána pak pojedou vlaky jako ve svátek. S velkým omezením dopravy je nutné počítat v neděli o Štědrém večeru.

České dráhy posilují před vánočními svátky dálkové vlaky o desítky plánovaných i pohotovostních osobních vozů a nabízejí v tento čas řádově stovky míst k sezení navíc. Přesto lze očekávat velké obsazení mnoha spojů hlavně v obvyklé špičkové časy. Některé spoje jsou již dokonce plně rezervované. Situaci navíc komplikují dlouhodobá zdržení v termínech plánovaných revizí osobních vozů u externích dodavatelů a aktuálně také vysoká míra nemocnosti vyvolaná respiračními onemocněními včetně covid-19 jak u personálu, který udržuje a připravuje vlakové soupravy, tak u doprovodu vlaků a strojvedoucích. Přesto České dráhy zajistí maximální možný rozsah dopravy a kapacity spojů.   

Dopravce také doporučuje cestujícím na větší vzdálenosti využít rezervaci nebo alespoň ověření si obsazenosti plánovaných spojů. To je možné např. v e-shopu ČD nebo app Můj vlak, kde jsou k dispozici schémata vlaků včetně přehledu rezervovaných a volných míst. Cestujícím, kteří budou cestovat v přepravní špičce před Vánoci na kratší vzdálenosti, hlavně v oblasti velkých aglomerací jako je např. Praha, doporučujeme využívat místo dálkových vlaků vlaky regionální. Jde např. o relace Praha – Kolín, Praha – Benešov u Prahy, Praha – Beroun atp.

Rozsah provozu o svátečních dnech
Předvánoční „cestovní horečku“ tradičně střídá ve sváteční dny propad poptávky po cestování. Nejmenší zájem o cesty je tradičně večer a v noci 24. prosince a také v ranních hodinách 25. prosince. V tuto dobu dochází každoročně k největšímu omezení provozu. O vánočních prázdninách, obvykle od 27. prosince 2023 do 2. ledna 2024, mohou být omezeny jízdy také některých tzv. školních vlaků, které využívají studenti a žáci pro dojíždění do škol.  

Dne 24. prosince budou jezdit spoje Českých drah jako ve svátek a jako každý rok dojde okolo 18. až 19. hodiny postupnému utlumení provozu. Většina večerních a nočních regionálních a množství dálkových vlaků tak nepojde. Například poslední rychlík z Prahy do Ústí nad Labem pojede z pražského hlavního nádraží už v 18:45 hod, do Plzně v 19:35 hod. a Českých Budějovic v 18:20 hod.   

Také v pondělí 25. prosince pojedou vlaky podle svátečních jízdních řádů, klasický sváteční provoz však začne o něco později až mezi šestou a sedmou hodinou ráno. Podle svátečních jízdních řádů pojedou vlaky ČD také v úterý 26. prosince na 2. svátek vánoční.
Autor: Alo

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Včera v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru