Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Doprava

České dráhy posilují dopravu o vánočních svátcích

České dráhy posilují před Vánoci dopravu. Vypraví maximální počet osobních vozů, které mají k dispozici. Předvánoční provoz však letos komplikuje blížící se epidemie respiračních onemocnění včetně covid-19, což má vliv na počet zaměstnanců v údržbě i v provozu. Přesto dopravce nasadí maximum zaměstnanců a techniky.

V pondělí na Boží hod a v úterý na Štěpána pak pojedou vlaky jako ve svátek. S velkým omezením dopravy je nutné počítat v neděli o Štědrém večeru.

České dráhy posilují před vánočními svátky dálkové vlaky o desítky plánovaných i pohotovostních osobních vozů a nabízejí v tento čas řádově stovky míst k sezení navíc. Přesto lze očekávat velké obsazení mnoha spojů hlavně v obvyklé špičkové časy. Některé spoje jsou již dokonce plně rezervované. Situaci navíc komplikují dlouhodobá zdržení v termínech plánovaných revizí osobních vozů u externích dodavatelů a aktuálně také vysoká míra nemocnosti vyvolaná respiračními onemocněními včetně covid-19 jak u personálu, který udržuje a připravuje vlakové soupravy, tak u doprovodu vlaků a strojvedoucích. Přesto České dráhy zajistí maximální možný rozsah dopravy a kapacity spojů.   

Dopravce také doporučuje cestujícím na větší vzdálenosti využít rezervaci nebo alespoň ověření si obsazenosti plánovaných spojů. To je možné např. v e-shopu ČD nebo app Můj vlak, kde jsou k dispozici schémata vlaků včetně přehledu rezervovaných a volných míst. Cestujícím, kteří budou cestovat v přepravní špičce před Vánoci na kratší vzdálenosti, hlavně v oblasti velkých aglomerací jako je např. Praha, doporučujeme využívat místo dálkových vlaků vlaky regionální. Jde např. o relace Praha – Kolín, Praha – Benešov u Prahy, Praha – Beroun atp.

Rozsah provozu o svátečních dnech
Předvánoční „cestovní horečku“ tradičně střídá ve sváteční dny propad poptávky po cestování. Nejmenší zájem o cesty je tradičně večer a v noci 24. prosince a také v ranních hodinách 25. prosince. V tuto dobu dochází každoročně k největšímu omezení provozu. O vánočních prázdninách, obvykle od 27. prosince 2023 do 2. ledna 2024, mohou být omezeny jízdy také některých tzv. školních vlaků, které využívají studenti a žáci pro dojíždění do škol.  

Dne 24. prosince budou jezdit spoje Českých drah jako ve svátek a jako každý rok dojde okolo 18. až 19. hodiny postupnému utlumení provozu. Většina večerních a nočních regionálních a množství dálkových vlaků tak nepojde. Například poslední rychlík z Prahy do Ústí nad Labem pojede z pražského hlavního nádraží už v 18:45 hod, do Plzně v 19:35 hod. a Českých Budějovic v 18:20 hod.   

Také v pondělí 25. prosince pojedou vlaky podle svátečních jízdních řádů, klasický sváteční provoz však začne o něco později až mezi šestou a sedmou hodinou ráno. Podle svátečních jízdních řádů pojedou vlaky ČD také v úterý 26. prosince na 2. svátek vánoční.
Autor: Alo

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru