dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Pražská doprava

České dráhy posílí vlaky na sobotní Pochod Praha – Prčice

České dráhy výrazně posílí dopravu na jubilejní 50. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 16. května. Pro pěší i cyklisty je připravena řada různě dlouhých tras, např. z Čerčan, Benešova, Bystřice, Olbramovic, Votic, Střezimíře, Tábora, Sedlčan nebo Milevska. Do všech těchto míst je možné se přepravit posílenými i mimořádně zavedenými vlaky Českých drah.

Některé ranní rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi budou mimořádně zastavovat ve stanici  Střezimíř, všechny odpolední rychlíky pak ve stanici Heřmaničky. Účastníci pochodu mohou využít speciální „Celodenní jízdenku – region Středočeský / Prčice“ za 149 korun, která bude platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků ČD v širší oblasti Středočeského kraje.

Mimořádné vlaky na pochod Praha – Prčice

Před startem pochodu a po jeho závěru vypraví České dráhy mimořádné spěšné vlaky. Z Prahy hl.n. do Tábora pojedou v 7:03 a 8:03. Vlak v 7:03 pojede a zastaví v Praze-Vršovicích, Bystřici u Benešova, Olbramovicích, Voticích a Střezimíři, spoj v 8:03 zastaví navíc v Benešově u Prahy.
Ve směru do Prahy pojedou celkem tři mimořádné spěšné vlaky. Dva z nich pojedou z Heřmaniček. Odjíždět budou v 18:00 a 20:00 a zastaví ve Voticích, Olbramovicích, Benešově u Prahy a na území Prahy ve Vršovicích a na hlavním nádraží, kde jízdu ukončí. Třetí spěšný vlak pojede v 19:20 z Benešova u Prahy do Prahy hl.n. (jako přípoj od osobního vlaku z Tábora, který odjíždí z Heřmaniček v 18:52) a zastaví ve Vršovicích.
Na těchto mimořádných posilových spěšných vlacích budou řazeny kapacitní soupravy. Účastníkům pochodu proto doporučujeme, aby využili přednostně tyto spoje a zároveň aby si zajistili jízdenky v předstihu.

Mimořádná zastavení rychlíků 

Vybrané dopolední rychlíky Českých drah mezi Prahou a Českými Budějovicemi mimořádně zastaví ve stanici Střezimíř, kde se nachází jedno ze startovních míst pochodu (rychlíky tu obvykle nezastavují). Budou tu moci vystoupit cestující, kteří pojedou rychlíky s odjezdy z Prahy hl.n. do Českých Budějovic v 6:33 a 8:33, a také cestující, kteří použijí rychlíky v opačném směru s odjezdy z Českých Budějovic do Prahy hl.n. v 5:57 a 7:57.
Pro odvoz účastníků pochodu budou odpolední rychlíky spojující Prahu s Českými Budějovicemi zastavovat ve stanici Heřmaničky. K této stanici je odpoledne dovezou kyvadlové autobusy z Prčice, které pojedou z náměstí v Prčici. Ve směru do Prahy budou v Heřmaničkách zastavovat rychlíky v hodinovém intervalu mezi 13:33 a 21:33, do Českých Budějovic odtud pojedou vlaky každou hodinu mezi 14:32 a 18:32 a ještě ve 20:32, 21:32 a 23:32. Kromě toho mohou cestující k cestě z Heřmaniček využít i pravidelné osobní vlaky a mimořádně vypravené spěšné vlaky.

Posilové vozy v pravidelných vlacích

České dráhy očekávají, že na pochod pojede vlakem velké množství účastníků. Proto zařadí do většiny rychlíků mezi Prahou a Českými Budějovicemi mimořádné posilové vozy. Nejvíce, až sedm, jich bude řazeno v ranních rychlících. Rychlík R 635 Svět s odjezdem z Prahy hl.n. v 7:33 může být i přes významné posílení sedmi vozy přeplněn, proto doporučujeme využít posilové spěšné vlaky s odjezdem z Prahy v 7:03 a 8:03. Pokud přesto budou účastníci pochodu chtít použít rychlík R 635 Svět, doporučuje se nástup již ve stanici Praha-Holešovice (metro C) odkud vlak vyjíždí v 7:21. Na hlavním nádraží vlak zastaví pouze na 4 minuty. Tato komplikace je způsobena výlukou nástupišť na hlavním nádraží. Kapacitnější soupravy budou řazeny také na regionálních vlacích z Prahy do Benešova u Prahy (některé ranní vlaky budou posíleny o jednu soupravu CityElefant), z Benešova u Prahy do Tábora i z Olbramovic do Sedlčan.

Kyvadlová autobusová doprava

V sobotu 16. května odpoledne bude zajištěna smluvní kyvadlová autobusová doprava za 30 korun z Prčice k železniční stanici Heřmaničky. Interval mezi spoji bude záležet na počtu cestujících. Autobusy by měly jezdit do zhruba 21 hodin, aby bylo možné stihnout poslední rychlík do Prahy. Kompletní výčet informací od pořadatele je na internetové stránce www.praha-prcice.cz/pochod.

Celodenní jízdenka region Středočeský / Prčice

Účastníkům pochodu se doporučuje využít přednostně „Celodenní jízdenku region Středočeský / Prčice“ za 149 korun pro jednoho cestujícího. Tato jednodenní síťová jízdenka s prvním dnem platnosti v sobotu 16. května 2015 bude platit do 02:00 hod. v neděli 17. května ve 2. vozové třídě všech vlaků ČD ve vymezeném obvodu (shodný s obvodem platnosti Celodenní jízdenky region Středočeský) podle následující mapy:
Tyto jízdenky je možné zakoupit v předprodeji u pokladních přepážek ČD. V sobotu 16. května je budou prodávat také průvodčí přímo ve vlacích (po nástupu v obsazené stanici standardně s manipulační přirážkou). Prodej jízdenek bude na pokladních přepážkách i u průvodčích ukončen v sobotu ve 12:00 hod. Nárok na slevu se při zakupování ani kontrole jízdních dokladů neprokazuje.

S touto jízdenkou se účastníci pochodu dostanou na místa startů nejen z Prahy, ale i z ostatních míst Středočeského kraje a blízkého okolí, přičemž jízdenka platí také pro cestu zpět. Cestující z jiných regionů si mohou zakoupit jízdenku ze své nástupní stanice do první stanice, odkud platí „Celodenní jízdenka – region Středočeský / Prčice“, a pro další cestu navázat touto jízdenkou.

Přeprava kol na Pochod Praha – Prčice

Pochod Praha – Prčice zahrnuje také několik cyklotras, které vedou do Prčice z Prahy, Milevska a Tábora. Cyklotrasa z Prahy je vedena jako jednosměrná, cyklotrasy z Milevska a z Tábora jsou okružní.

Suvenýr za zdolání trasy účastníci okružních cyklotras dostanou po návratu na místo startu, nikoliv v Prčici na náměstí. Cyklisty upozorňujeme, že ve všech rychlících mezi Prahou a Českými Budějovicemi je povolena přeprava jízdních kol pouze s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo. Z bezpečnostních důvodů nebude ve stanici Heřmaničky možný nástup cestujících s jízdním kolem do rychlíků.

Cestujícím s jízdním kolem se doporučuje, aby při návratu do Prahy dojeli na kole do Benešova a odtud využili pravidelné příměstské osobní vlaky ze stanice Benešov u Prahy. Méně zdatní cyklisté mohou využít pravidelné osobní vlaky a mimořádné spěšné vlaky ze stanice Heřmaničky. I přes výrazné posílení těchto spojů ovšem nelze zaručit nástup všech cestujících s jízdním kolem.

V sobotu 16. května bude platit na trati Praha – České Budějovice speciální jízdní řád, který je k dispozici na internetových stránkách www.cd.cz/cs/vnitrostatni-cestovani/jizdni-rad/tratove-jizdni-rady/files/prcice2015.pdf. Informace je možné získat na stránkách www.cd.cz a také na lince Kontaktního centra ČD  840112113.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru