dnes
Úterý - snih-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
2°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Pražská kultura

České designové sklo můžete obdivovat v observatoři žižkovské věže

Nejen výhled na krásy Prahy, ale i prodejní výstavu uměleckých skleněných předmětů nabídne od 17. června do konce července observatoř žižkovské televizní věže Tower Park Praha. Návštěvníci observatoře si tak v rámci ceny vstupného budou moci na výstavě  České designové sklo v Oblacích prohlédnout designové skleněné předměty umělce Jiřího Pačinka, který patří mezi českou sklářskou elitu.   

ceske-designove-sklo

K vidění budou i díla studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Železný Brod, která jako největší a nejstarší sklářská škola v Evropě poskytuje zázemí a umělecké vedení desítkám talentovaných mladých lidí. 

Zájemce o designové sklo čeká velký výběr dekorativních i užitných uměleckých předmětů, které si mohou na místě rovnou i zakoupit – luxusní broušené a malované sklo, skleněnou tavenou plastiku, ryté sklo, skleněné figurky, skleněný šperk a bižuterii a to jak v podání studentů, tak sklářského mistra Jiřího Pačinka, který kromě vlastní tvorby pracoval a pracuje pro řadu dalších sklářských umělců, designérů a architektů jako byli a jsou: René Roubíček, Bořek Šípek, Maria Roosen nebo Blanka Matragi, tvořil na zakázku pro královnu Bhútánu.

Jiří Pačinek vytváří osobitá skleněná díla, která zobrazují nejrůznější realistické předměty. Tvorba se vyznačuje unikátností tvarů a specifickým smyslem pro barevnost. Ve své tvorbě uměleckého skláře se soustřeďuje na užitné předměty jako vázy, mísy, poháry nebo na až sochařsky ztvárněné volné plastiky zvířat a figur. Sklářský mistr Pačinek pracuje metodou foukání hutního skla a jeho tvarování buď ručně, nebo v různě velkých formách.

„Návštěvníci výstavy uvidí moje designové věci, které jsou jiné, než to, na co mohou narazit v obchodech hlavně v turistických zónách v historickém centru. Tam jsou často vystavovány produkty jako české sklo, ale přitom pochází z Rumunska, nebo třeba Číny. Je to ostuda," uvedl Pačinek. 

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod Škola byla založena v r. 1920 pro podporu a rozvoj tradičního sklářského průmyslu, jako první česká škola. Její absolventi dnes nalézají umělecké uplatnění u renomovaných firem, jako je například Moser nebo Lasvit.

České designové sklo v Oblacích

Tower Park Praha, Observatoř

Termín výstavy: 17.6. – 30.7.2017

Otevírací doba: 9 – 24 h

Koncept této výstavy vznikl v úzké spolupráci s Libereckým krajem, kde se bude od konce června do konce října konat Mezinárodní trienale skla a bižuterie Jablonec 2017. 

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru