Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Česká televize selhala, tvrdí mimoparlamentní strana. Podává proto k soudu návrh na předběžné opatření
Česká televize sídlí v Praze 4 na Kavčích horách. Foto: Karel Netolický

Česká televize selhala, tvrdí mimoparlamentní strana. Podává proto k soudu návrh na předběžné opatření

Česká televize (ČT) se rozhodla Zelené nepozvat do série předvolebních debat, ačkoliv mají podle svého tvrzení volební potenciál sedm procent. To odporuje principu vyváženosti, kterého se veřejnoprávní televize ze zákona musí držet, a také základním principům demokracie, uvedla strana v tiskovém prohlášení.

Televize podle mimoparlamentní strany vybrala svévolně jen sedm nejsilnějších politických celků, jejichž lídři se debat zúčastní. Zelení skončili až osmí za komunisty, přestože po započtení statistické odchylky s komunisty sdílí sedmé místo.

Před minulými sněmovními volbami zvala ČT do předvolebních debat zástupce všech deseti stran, které měly dle průzkumu Median a Kantar TNS volební potenciál nad pět procent. „Letos ČT bohužel prostor všem devíti politickým uskupením, která mají potenciál se do Sněmovny dostat, nedává,“ uvedli Zelení. 

„Nerozumím tomu, proč ČT neposkytne prostor všem stranám, které mají volební potenciál nad pět procent, což koresponduje s volební klauzulí pro vstup do Sněmovny. Vyloučení několika stran včetně Zelených z předvolebních debat vnímám jako selhání veřejnoprávního média a apeluji na ČT, aby tuto nešťastnou situaci napravila,” říká lídryně Zelených Magdalena Davis, která také posílá otevřený dopis apelující na ostatní stranické lídry, aby apel podpořili.

„Vážená paní předsedkyně, vážení předsedové politických stran takzvaného demokratického bloku – vážená  paní Pekarová Adamová, vážený pane Bartoši, vážený pane Fialo, vážený pane Jurečko, vážený pane Rakušane, obracím se na vás tímto otevřeným dopisem jako spolupředsedkyně Strany zelených s žádostí o podporu ve věci rozhodnutí České televize nepozvat Zelené do předvolebních debat ve veřejnoprávním vysílání,“ uvádí v úvodu dopisu. 

„Chtěl bych vás chtěla požádat, abyste rozhodnutí České televize nenechali bez odezvy, abyste se na ni obrátili a v zájmu demokracie nám v této věci vyjádřili svou podporu,“ píše v závěru dopisu.   

Zelení se domnívají, že přístup ČT manipuluje s veřejným míněním voličů a vytváří nebezpečný precedens pro politickou pluralitu v naší zemi. Proto se bránit chtějí bránit u soudu a v nejbližších hodinách podají návrh na předběžné opatření. 

„Podle pravidel, která ČT zveřejnila, musí televize v případě, že na sedmém místem bude více subjektů, pozvat do debaty jejich lídry. Pokud by se ČT skutečně držela povinností vyplývajících ze zákona, především tedy objektivity, vyváženosti a nestrannosti, musela by přistoupit citlivě také k výsledkům průzkumů, což se nestalo,“ dodává strana v prohlášení.

Veřejnoprávní televize zatím na otevřený dopis a záměr Zelených podat návrh na předběžné opatření nereagovala.


Autor: Karel Netolický

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru