Dnes Sobota - oblacno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Česká televize selhala, tvrdí mimoparlamentní strana. Podává proto k soudu návrh na předběžné opatření
Česká televize sídlí v Praze 4 na Kavčích horách. Foto: Karel Netolický

Česká televize selhala, tvrdí mimoparlamentní strana. Podává proto k soudu návrh na předběžné opatření

Česká televize (ČT) se rozhodla Zelené nepozvat do série předvolebních debat, ačkoliv mají podle svého tvrzení volební potenciál sedm procent. To odporuje principu vyváženosti, kterého se veřejnoprávní televize ze zákona musí držet, a také základním principům demokracie, uvedla strana v tiskovém prohlášení.

Televize podle mimoparlamentní strany vybrala svévolně jen sedm nejsilnějších politických celků, jejichž lídři se debat zúčastní. Zelení skončili až osmí za komunisty, přestože po započtení statistické odchylky s komunisty sdílí sedmé místo.

Před minulými sněmovními volbami zvala ČT do předvolebních debat zástupce všech deseti stran, které měly dle průzkumu Median a Kantar TNS volební potenciál nad pět procent. „Letos ČT bohužel prostor všem devíti politickým uskupením, která mají potenciál se do Sněmovny dostat, nedává,“ uvedli Zelení. 

„Nerozumím tomu, proč ČT neposkytne prostor všem stranám, které mají volební potenciál nad pět procent, což koresponduje s volební klauzulí pro vstup do Sněmovny. Vyloučení několika stran včetně Zelených z předvolebních debat vnímám jako selhání veřejnoprávního média a apeluji na ČT, aby tuto nešťastnou situaci napravila,” říká lídryně Zelených Magdalena Davis, která také posílá otevřený dopis apelující na ostatní stranické lídry, aby apel podpořili.

„Vážená paní předsedkyně, vážení předsedové politických stran takzvaného demokratického bloku – vážená  paní Pekarová Adamová, vážený pane Bartoši, vážený pane Fialo, vážený pane Jurečko, vážený pane Rakušane, obracím se na vás tímto otevřeným dopisem jako spolupředsedkyně Strany zelených s žádostí o podporu ve věci rozhodnutí České televize nepozvat Zelené do předvolebních debat ve veřejnoprávním vysílání,“ uvádí v úvodu dopisu. 

„Chtěl bych vás chtěla požádat, abyste rozhodnutí České televize nenechali bez odezvy, abyste se na ni obrátili a v zájmu demokracie nám v této věci vyjádřili svou podporu,“ píše v závěru dopisu.   

Zelení se domnívají, že přístup ČT manipuluje s veřejným míněním voličů a vytváří nebezpečný precedens pro politickou pluralitu v naší zemi. Proto se bránit chtějí bránit u soudu a v nejbližších hodinách podají návrh na předběžné opatření. 

„Podle pravidel, která ČT zveřejnila, musí televize v případě, že na sedmém místem bude více subjektů, pozvat do debaty jejich lídry. Pokud by se ČT skutečně držela povinností vyplývajících ze zákona, především tedy objektivity, vyváženosti a nestrannosti, musela by přistoupit citlivě také k výsledkům průzkumů, což se nestalo,“ dodává strana v prohlášení.

Veřejnoprávní televize zatím na otevřený dopis a záměr Zelených podat návrh na předběžné opatření nereagovala.


Autor: Karel Netolický

Fakultní Thomayerova nemocnice má zrekonstruované třídy místní ZŠ a MŠ a Odd. dětské psychiatrie

Včera v 17:52

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla přestřihnuta slavnostní páska od několika nově zrekonstruovaných tříd místní ZŠ, MŠ na Odd. dětské psychiatrie, a to díky finančnímu grantu ze strany Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP (tzv. Norské Fondy) v rámci projektu „Implementace...

Hala 22 v Pražské tržnici nabízí dvě volná prodejní místa, v jednom má vzniknout i take-away občerstvení

Včera v 17:27

Hala 22 v Holešovicích je největší zeleninový trh s celoročním provozem a s jednou z nejdelších tradic v hlavním městě. Aktuálně město vypsalo výběrové řízení na dvě prodejní místa, jedno klasické pro potravinový sortiment a jedno dvojité místo přímo v čele haly u vstupu, kde by kromě prodejního...

Ať se k projektu městského bydlení v Ďáblicích vyjádří občané, zní z Prahy 8

23. září 2021 v 07:01

Rada městské části Praha 8 se seznámila s návrhem dalšího postupu projektu výstavby bytového domu „Ládví – Praha 8“, který schválili radní hlavního města Prahy. Vzhledem k tomu, že projekt výstavby nebyl projednán ani s městskou částí, ani s občany sídliště Ďáblice, radní Prahy 8 s jeho realizací...

Praha 5 investovala v prvním pololetí letošního roku 86 milionů korun

22. září 2021 ve 22:52

Investice do rekonstrukce a modernizace školských zařízení dominovaly hospodaření městské části Praha 5 v prvním půlroce. Téměř 30 milionů šlo také do městské zeleně a ochrany životního prostředí. Praha 5 to aktuálně uvedla v tiskové zprávě.

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

22. září 2021 v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

21. září 2021 ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Další články
Nahoru