Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Česká pošta posílí dvě pobočky v Praze 11, které budou pokračovat v činnosti
Pobočka České pošty v Centru Chodov byla zprovozněna v roce 2017. Foto: westfield.com

Česká pošta posílí dvě pobočky v Praze 11, které budou pokračovat v činnosti

Česká pošta posílí dvě pobočky v Praze 11, které budou pokračovat nadále v činnosti. Na pobočkách na Chodově v obchodním centru a v Podjavorinské ulici tak přibudou například specializované bankovní přepážky nebo se navýší počet pracovníků. Zástupce České pošty Roman Kořínek to včera řekl na setkání s občany městské části. Městská část podle něho může případně zřídit také takzvané Partner plus pobočky, o takové alternativě však podle starostky Prahy 11 Šárky Zdeňkové (HPP11) radnice zatím neuvažuje. Česká pošta chce od začátku července kvůli úsporám zrušit v ČR celkem 300 poboček. V Praze 11 to jsou dvě pobočky ze čtyř, a to v Opatovské a Benkově ulici.

„Na poště 415 v Podjavorinské ulici přidáme dvě pracovní síly a na poštu 414 (OC Chodov) zbudujeme nové specializované pracoviště, takzvané e-pošty," řekl Kořínek.To je podle něj specializovaná bankovní přepážka. Zároveň zde přibude nová přepážka Czechpoint.

Podle Kořínka pošta po prvním červenci, kdy vybrané pobočky zruší, vyhodnotí kritéria, jako je návštěvnost, a podle toho se rozhodne, zda například rozšířit otevírací dobu. „Jsme připraveni zareagovat na potřeby klientů a obyvatel městské části Praha 11," řekl.

Možným řešením mohou být i takzvané Pošty partner plus. Ty umožňují podnikatelům nebo právě samosprávám provozovat za poplatek poště vlastní menší pobočky, Česká pošta pak poskytne vybavení nebo IT systém. Zbytek nákladů hradí provozovatel, v tomto případě městská část.

Podle Zdeňkové však takové řešení není aktuální. „My uvidíme. Náklady, které by to mělo, však nejsou pro městskou část zdrcující," řekla. Provoz jedné takové pobočky vyjde podle zástupců České pošty odhadem na milion korun ročně.

„Důvod je ten, že když Česká pošta slibuje, že to bude fungovat i jinak, tak my si počkáme. Když se to nepovede, tak budeme hledat řešení. A jedním z těch řešení může být Partner plus nebo nějaká jiná forma," dodala.

Rušení poboček na území městské části je podle Zdeňkové problémem zejména pro seniory. Na to na setkání upozorňovala rovněž i část obyvatel. „Starší občané mají nezměnitelné postupy, jsou naučeni chodit na poštu například pro důchod," řekla. Reagovala tak na argumenty zástupců České pošty, že v Praze 11 jsou občanům k dispozici také takzvané balíkovny či samoobslužné boxy.

Pošta zruší pobočky od 1. července kvůli ztrátovému hospodaření. Zruší 300 z 3200 pošt, a to z důvodu snižování nákladů a poklesu provozu. Součástí je i zrušení zhruba 1500 míst. Rušené pobočky pošta vybírala podle návštěvnosti, počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability svého provozu nebo podle kritérií důležitých z pohledu klienta, jako jsou například bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD. Pošta chce tímto krokem snížit ztrátu. Pokud by nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru