Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Česká pošta plánuje zrušit až čtyři tisíce schránek
Schránka. Foto: Jan Puci

Česká pošta plánuje zrušit až čtyři tisíce schránek

V Praze bylo ke konci loňského roku 773 poštovních schránek. V Česku jich bylo 17 298. Pro srovnání: před deseti lety bylo v metropoli 919 poštovních schránek a v celé zemi 22 181. Informoval o tom mluvčí České pošty Ivo Vysoudil. Schránek podle něj bude dál ubývat.    

Počet poštovních schránek ukládá České poště vyhláška. Ta mimo jiné říká, že v každém sídelním celku, který má nejvýše 10 000 obyvatel, musí být takový počet schránek, aby na každých i započatých 1 000 obyvatel připadala nejméně jedna poštovní schránka. 

„Tento požadavek nemusí být splněn, jestliže je v každém sídelním celku, který má více než 10 000 obyvatel, umístěn takový počet poštovních schránek, aby vzdálenost z kterékoliv části sídelního celku, s výjimkou okrajových částí s podstatně menší hustotou zástavby, nepřesahovala jeden kilometr k nejbližší poštovní schránce,“ sdělil Vysoudil. 

„Schránky jsou umístěny celkem v 5 296 obcích. Je však mnoho obcí, kde evidujeme pouze jednu poštovní schránku, celkem se jedná o 2 477 obcí,“ pokračoval. Četnost výběru je uvedena na každé poštovní schránce.

Jedním z důvodů redukce poštovních schránek je podle mluvčího neustálý pokles objemu podaných listovních zásilek. „Pravidelné výběry schránek stojí určité finanční prostředky a pokud neobsahují podané zásilky jedná se o ztrátu. Dalším důvodem je i to, že je rozmístěno více schránek, než udává příslušná legislativa,“ řekl Vysoudil. 

V případě, že nedojde k úpravě legislativy, je podle Vysoudila v plánu redukce poštovních schránek pro rok 2024 a dál v řádku stovek, zhruba 500. „V případě úpravy vyhlášky bude redukce poštovních schránek vyšší. Postupně by mělo dojít ke zrušení až 4000 poštovních schránek,“ sdělil mluvčí. 

Současně by podle něj probíhala analýza využití jednotlivých schránek a revize rozmístění zbylých poštovních schránek tak, aby pokrytí území co nejvíce odpovídalo legislativě a skutečným potřebám zákazníků České pošty. 


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru