Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Česká konference rektorů přijala na pražském zasedání několik usnesení

Členové České konference rektorů (ČKR) na svém pátečním zasedání odsoudili sexuální obtěžování v prostředí univerzit a diskriminační chování. Zároveň rektoři českých vysokých škol vyzvali k tomu, aby problematické chování na půdách univerzit a jednotlivých fakult a dalších výzkumných pracovišť akademici netolerovali. Za zásadní označili to, aby vysoké školy byly bezpečným prostředím pro studenty i pracovníky škol. Závěry jednání v pátek novinářům sdělil předseda ČKR a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

ČKR vznikla 28. ledna 1993 a nyní sdružuje 26 rektorů veřejných univerzit, dva rektory státních a 18 rektorů soukromých vysokých škol.

Plénum ČKR přijalo v pátek na svém 169 zasedání několik usnesení:

1. ČKR je hluboce znepokojena aktuálním financováním českého vysokého školství.

2. ČKR přijala prohlášení k bezpečnému prostředí na českých vysokých školách.

3. ČKR s ohledem na priority Národního plánu obnovy a Programového prohlášení vlády ČR zdůrazňuje význam profesních studijních programů pro rozvoj společnosti. ČSK se bude nadále věnovat podmínkám jejich realizace.

4. ČKR podporuje stanovisko Sněmu Rady vysokých škol ze dne 9. února 2023 vůči navrhovaným změnám v zákoníku práce týkajících se dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a práce vysokoškolských učitelů z domova.

5. V doplňujících volbách ČKR na uvolněné místo místopředsedy ČKR pro záležitosti ekonomické a sociální na funkční období 1. 3.-31. 7. 2023 byl zvolen rektor Vysoké školy ekonomické v Praze doc. Ing. Petr Dvořák, Ph. D.

Zdroj: ČKR

„V základním a středním školství přibývají mzdy rychleji než na vysokých školách. To může mít negativní důsledek, že mladí vědečtí pracovníci budou motivování odejít a tím by na vysokých školách jednou mohla chybět mladá generace pedagogických pracovníků,“ uvedl rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček.


Autor: puc

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru