dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Česká folková klasika rozezní knihovnu irskými a skotskými skladbami
Kapela Asonance. Foto: archiv MKP

Česká folková klasika rozezní knihovnu irskými a skotskými skladbami

Ve čtvrtek 15. května se Městskou knihovnou v Praze již poněkolikáté rozezní irské a skotské balady a písně v podání české folkové skupiny Asonance. Kapela letos slaví již 38 let své existence a vydala celkem 9 alb a živý záznam koncertu. Poslechu naživo se ale nic nevyrovná!

„Kromě lidových písní v tradičním pojetí se v poslední době věnujeme také interpretaci ostrovních skladeb v modernější podobě. Do nástrojového vybavení jsme tak vyjma tradičních nástrojů zařadili i elektrickou basovou kytaru, klávesové nástroje a bicí soupravu,“ říká umělecký vedoucí Jan Lašťovička, který sám hraje na irské loketní dudy, kytaru, buzuki a také zpívá vokály. Určitě se tedy máte na co těšit.

Folkrocková skupina Asonance, specializující se na skotskou a irskou lidovou tvorbu, patří k nejstarším skupinám působícím na české folkové scéně. Byla založena na podzim roku 1976 na pražském Gymnáziu Jana Nerudy.

Původní repertoár byl směsí folku a country. Zaměření skupiny ovlivnily v počátcích zejména folkové písně Joan Baez. Ty zavedly zakladatele skupiny a kapelníka Jana Lašťovičku až ke studiu amerických a britských balad a jejich původu v lidové tvorbě britských ostrovů.

Od počátku 80. let 20. století se skupina na tuto tvorbu, v širším kontextu označovanou jako hudbu keltskou, pozvolna specializovala, v té době jako v Čechách jediná. Brzy se stala uznávaným interpretem irských a skotských balad, tanců a instrumentálních skladeb.

„Naše skupina patří spíše k těm početnějším. Mimo mě má ještě dalších 10 členů: Mirko Rokytu (klávesy), Luboše Picka (basová kytara, kytara, buzuki, vokály), Hanu Horkou (zpěv), Blanku Lašťovičkovou (zpěv, bodhrán), Kláru Lašťovičkovou (zpěv, příčná flétna, whistle), Danielu Vránovou (příčná flétna, whistle), Jana Rába (housle), Romana Slabocha (zpěv, perkuse), Petra Bohuslava (zpěv, kytara) a Davida Růžičku (bicí, perkuse). Ne každé podium je tak pro nás dost velké. Ale velký sál Ústřední knihovny na Mariánském náměstí nám naprosto vyhovuje a rádi se sem vracíme,“ doplňuje Jan Lašťovička.

Koncert české folkové skupiny ASONANCE
Ústřední knihovna VELKÝ SÁL, čtvrtek 15. května
Začátek: 20 hodin
Vstupné: 280 korun


Další články
Nahoru