Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Česká asociace streetwork vyzvala k otevření centra pro drogově závislé v Praze
Ilustrační foto: archiv

Česká asociace streetwork vyzvala k otevření centra pro drogově závislé v Praze

Česká asociace streetwork (ČAS) v souvislosti s ukončením nájmu kontaktnímu centru (KC) pro drogově závislé v Mahenově ulici vyzvala v otevřeném dopise radnici Prahy 5 k tomu, aby KC prodloužila výpovědní lhůtu a ve spolupráci s pražským magistrátem našla nové prostory, kde by mohlo fungovat. Vyplývá to z dopisu adresovaného starostce páté pražské městské části Renátě Zajíčkové (ODS), který ČTK poskytla ředitelka ČAS Martina Zikmundová.

KC v Mahenově ulici blízko tramvajové zastávky U Zvonu provozuje téměř 20 let nezisková organizace Progressive. Vedení Prahy 5 o ukončení nájmu centru rozhodlo letos v červenci s tím, že organizace musí prostory vyklidit do šesti měsíců, sdělila ČTK Zajíčková. Městská část kritizuje přítomnost velkého množství drogově závislých v oblasti dlouhodobě.

„Tento krok (ukončení činnosti kontaktního centra v Praze 5 bez jakékoliv náhrady) není účinným řešením situace, naopak současný stav nejen v rámci městské části Praha 5, ale i v dalších částech Prahy významně zhorší," uvedla Zikmundová.

Spolu s ředitelem organizace Progressive Vojtěchem Janouškovcem proto ČAS doporučuje, aby Praha 5 stávajícímu centru v Mahenově ulici prodloužila výpovědní lhůtu z nynějších šesti na 12 měsíců. Za tu dobu by se měly najít nové prostory pro KC, které by byly v majetku Prahy 5 nebo pražského magistrátu.

V případě uzavření KC v Praze 5 bez vzniku nového v jiných prostorách budou podle Zikmundové a Janouška obyvatelům Prahy, kteří se potýkají se závislostí, hůře dostupné podpůrné sociální služby. Ohroženo podle nich bude mimo jiné i veřejné zdraví, a to kvůli vyššímu riziku šíření infekčních onemocnění.

Zajíčková dlouhodobě kritizuje fakt, že ze tří KC v české metropoli jsou dvě v Praze 5, kde se také nachází ordinace substituční léčby. Situaci s narkomany v metropoli by podle ní měl řešit magistrát vybudováním sítě míst, kde se budou nabízet adiktologické služby.

Zajíčková spolu se zástupci Prahy 1 a 2 podepsala v roce 2021 deklaraci, v níž k tomu signatáři vyzývali. K řešení situace s narkomany v ulicích Prahy vyzývali v petici tehdy i někteří občané města.

Plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území hlavního města rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu, představil magistrát letos v červnu. Podle Zajíčkové je tak za situace, kdy má metropole připravenou koncepci rozvoje adiktologických služeb na svém území, „ukončení provozu přetíženého centra, které nezvládá své základní poslání a zatěžuje své okolí, dalším logickým krokem", uvedla nyní na svém Facebooku.

Podle strategie, kterou nedávno přijalo vedení magistrátu, by se počet KC v Praze měl zvýšit alespoň na devět. Nová KC pro osoby se závislostí měla podle plánů magistrátu vznikat během let 2023 a 2024, avizovala v červnu pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě), v jejíž gesci sociální věci v Praze jsou. Stávající KC měla podle Johnové postupně snižovat svou kapacitu.

Nynější kapacita nabízených adiktologických služeb je podle poskytovatelů těchto služeb v metropoli nedostatečná. Podle analýzy, kterou letos na jaře zpracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bylo v roce 2021 klientem kontaktních center v Praze asi 7000 lidí, o rok dříve to bylo asi 6000. Dalších zhruba 10.000 lidí trpících závislostmi loni v Praze využilo terénních programů, ambulantních a podobných adiktologických služeb.


Autor: ČTK

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

Včera v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru