Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Česká asociace streetwork vyzvala k otevření centra pro drogově závislé v Praze
Ilustrační foto: archiv

Česká asociace streetwork vyzvala k otevření centra pro drogově závislé v Praze

Česká asociace streetwork (ČAS) v souvislosti s ukončením nájmu kontaktnímu centru (KC) pro drogově závislé v Mahenově ulici vyzvala v otevřeném dopise radnici Prahy 5 k tomu, aby KC prodloužila výpovědní lhůtu a ve spolupráci s pražským magistrátem našla nové prostory, kde by mohlo fungovat. Vyplývá to z dopisu adresovaného starostce páté pražské městské části Renátě Zajíčkové (ODS), který ČTK poskytla ředitelka ČAS Martina Zikmundová.

KC v Mahenově ulici blízko tramvajové zastávky U Zvonu provozuje téměř 20 let nezisková organizace Progressive. Vedení Prahy 5 o ukončení nájmu centru rozhodlo letos v červenci s tím, že organizace musí prostory vyklidit do šesti měsíců, sdělila ČTK Zajíčková. Městská část kritizuje přítomnost velkého množství drogově závislých v oblasti dlouhodobě.

„Tento krok (ukončení činnosti kontaktního centra v Praze 5 bez jakékoliv náhrady) není účinným řešením situace, naopak současný stav nejen v rámci městské části Praha 5, ale i v dalších částech Prahy významně zhorší," uvedla Zikmundová.

Spolu s ředitelem organizace Progressive Vojtěchem Janouškovcem proto ČAS doporučuje, aby Praha 5 stávajícímu centru v Mahenově ulici prodloužila výpovědní lhůtu z nynějších šesti na 12 měsíců. Za tu dobu by se měly najít nové prostory pro KC, které by byly v majetku Prahy 5 nebo pražského magistrátu.

V případě uzavření KC v Praze 5 bez vzniku nového v jiných prostorách budou podle Zikmundové a Janouška obyvatelům Prahy, kteří se potýkají se závislostí, hůře dostupné podpůrné sociální služby. Ohroženo podle nich bude mimo jiné i veřejné zdraví, a to kvůli vyššímu riziku šíření infekčních onemocnění.

Zajíčková dlouhodobě kritizuje fakt, že ze tří KC v české metropoli jsou dvě v Praze 5, kde se také nachází ordinace substituční léčby. Situaci s narkomany v metropoli by podle ní měl řešit magistrát vybudováním sítě míst, kde se budou nabízet adiktologické služby.

Zajíčková spolu se zástupci Prahy 1 a 2 podepsala v roce 2021 deklaraci, v níž k tomu signatáři vyzývali. K řešení situace s narkomany v ulicích Prahy vyzývali v petici tehdy i někteří občané města.

Plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území hlavního města rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu, představil magistrát letos v červnu. Podle Zajíčkové je tak za situace, kdy má metropole připravenou koncepci rozvoje adiktologických služeb na svém území, „ukončení provozu přetíženého centra, které nezvládá své základní poslání a zatěžuje své okolí, dalším logickým krokem", uvedla nyní na svém Facebooku.

Podle strategie, kterou nedávno přijalo vedení magistrátu, by se počet KC v Praze měl zvýšit alespoň na devět. Nová KC pro osoby se závislostí měla podle plánů magistrátu vznikat během let 2023 a 2024, avizovala v červnu pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě), v jejíž gesci sociální věci v Praze jsou. Stávající KC měla podle Johnové postupně snižovat svou kapacitu.

Nynější kapacita nabízených adiktologických služeb je podle poskytovatelů těchto služeb v metropoli nedostatečná. Podle analýzy, kterou letos na jaře zpracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bylo v roce 2021 klientem kontaktních center v Praze asi 7000 lidí, o rok dříve to bylo asi 6000. Dalších zhruba 10.000 lidí trpících závislostmi loni v Praze využilo terénních programů, ambulantních a podobných adiktologických služeb.


Autor: ČTK

Nahrávací studio nejen pro online výuku

Včera v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

Včera v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

Včera v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

Včera v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

Včera v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

Včera v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Festival tuzemských řemeslných destilátů Pálenka fest

21. září 2022 v 10:11

Lihovárek.cz, prodejce tuzemských řemeslných destilátů, pořádá první ročník festivalu pálenek v Česku. Pálenka fest, unikátní událost podporující české lihovarnictví, proběhne 8. října v Pražské tržnici v Holešovicích. Návštěvníci budou mít možnost na jednom místě ochutnat ty nejlepší produkty,...

Další články
Nahoru