Dnes Neděle - zatazeno -1°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Česká asociace streetwork vyzvala k otevření centra pro drogově závislé v Praze
Ilustrační foto: archiv

Česká asociace streetwork vyzvala k otevření centra pro drogově závislé v Praze

Česká asociace streetwork (ČAS) v souvislosti s ukončením nájmu kontaktnímu centru (KC) pro drogově závislé v Mahenově ulici vyzvala v otevřeném dopise radnici Prahy 5 k tomu, aby KC prodloužila výpovědní lhůtu a ve spolupráci s pražským magistrátem našla nové prostory, kde by mohlo fungovat. Vyplývá to z dopisu adresovaného starostce páté pražské městské části Renátě Zajíčkové (ODS), který ČTK poskytla ředitelka ČAS Martina Zikmundová.

KC v Mahenově ulici blízko tramvajové zastávky U Zvonu provozuje téměř 20 let nezisková organizace Progressive. Vedení Prahy 5 o ukončení nájmu centru rozhodlo letos v červenci s tím, že organizace musí prostory vyklidit do šesti měsíců, sdělila ČTK Zajíčková. Městská část kritizuje přítomnost velkého množství drogově závislých v oblasti dlouhodobě.

„Tento krok (ukončení činnosti kontaktního centra v Praze 5 bez jakékoliv náhrady) není účinným řešením situace, naopak současný stav nejen v rámci městské části Praha 5, ale i v dalších částech Prahy významně zhorší," uvedla Zikmundová.

Spolu s ředitelem organizace Progressive Vojtěchem Janouškovcem proto ČAS doporučuje, aby Praha 5 stávajícímu centru v Mahenově ulici prodloužila výpovědní lhůtu z nynějších šesti na 12 měsíců. Za tu dobu by se měly najít nové prostory pro KC, které by byly v majetku Prahy 5 nebo pražského magistrátu.

V případě uzavření KC v Praze 5 bez vzniku nového v jiných prostorách budou podle Zikmundové a Janouška obyvatelům Prahy, kteří se potýkají se závislostí, hůře dostupné podpůrné sociální služby. Ohroženo podle nich bude mimo jiné i veřejné zdraví, a to kvůli vyššímu riziku šíření infekčních onemocnění.

Zajíčková dlouhodobě kritizuje fakt, že ze tří KC v české metropoli jsou dvě v Praze 5, kde se také nachází ordinace substituční léčby. Situaci s narkomany v metropoli by podle ní měl řešit magistrát vybudováním sítě míst, kde se budou nabízet adiktologické služby.

Zajíčková spolu se zástupci Prahy 1 a 2 podepsala v roce 2021 deklaraci, v níž k tomu signatáři vyzývali. K řešení situace s narkomany v ulicích Prahy vyzývali v petici tehdy i někteří občané města.

Plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území hlavního města rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu, představil magistrát letos v červnu. Podle Zajíčkové je tak za situace, kdy má metropole připravenou koncepci rozvoje adiktologických služeb na svém území, „ukončení provozu přetíženého centra, které nezvládá své základní poslání a zatěžuje své okolí, dalším logickým krokem", uvedla nyní na svém Facebooku.

Podle strategie, kterou nedávno přijalo vedení magistrátu, by se počet KC v Praze měl zvýšit alespoň na devět. Nová KC pro osoby se závislostí měla podle plánů magistrátu vznikat během let 2023 a 2024, avizovala v červnu pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě), v jejíž gesci sociální věci v Praze jsou. Stávající KC měla podle Johnové postupně snižovat svou kapacitu.

Nynější kapacita nabízených adiktologických služeb je podle poskytovatelů těchto služeb v metropoli nedostatečná. Podle analýzy, kterou letos na jaře zpracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bylo v roce 2021 klientem kontaktních center v Praze asi 7000 lidí, o rok dříve to bylo asi 6000. Dalších zhruba 10.000 lidí trpících závislostmi loni v Praze využilo terénních programů, ambulantních a podobných adiktologických služeb.


Autor: ČTK

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Další články
Nahoru