Dnes Sobota - zatazeno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 6°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Češi, nebuďte peciválové. Odborníci popisují, jak by se daly ve zdravotnictví ročně ušetřit desítky miliard
Ideální sportovní aktivitou pro podzim jsou svižné procházky v lese. Ilustrační foto: Julia Freeman-Woolpert / Freeimages.com

Češi, nebuďte peciválové. Odborníci popisují, jak by se daly ve zdravotnictví ročně ušetřit desítky miliard

Díky častějšnímu pohybu a zdravějšímu jídelníčku obyvatel Česka by se v rozpočtu země dokázalo ušetřit ař 130 miliard korun, které jsou ročně vydávány na zdravotní péči. Uvedl to profesor Václava Bunc z Fakulty tělesné výchovy a sportu. S obdobnými názory přichází i další odborníci na pohybový aparát. Je pravidelná pohybová aktivita lékem na civilizační nemoci? 
jana-havrdova

Jana Havrdová

„Pohyb je nejen skvělou prevencí, ale i lékem na široké spektrum civilizačních onemocnění,“ uvedla Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness a České komory fitness.

„Je potřeba zdůraznit význam pravidelné fyzické aktivity v každodenním životě. Její nedostatek má totiž fatální následky, a to u všech generací. Přitom pravidelné sportování je klíčové pro kvalitní život ve zdraví,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Výbor dlouhodobě upozorňuje na přímou souvislost s pohybovou aktivitou a náklady na zdravotní péči.

Podle profesora Václava Bunce z Fakulty tělesné výchovy a sportu má nedostatek pohybu dokonce fatální důsledky pro společnost. „Nefarmakologická intervence, jejímž cílem je změna životního stylu – patří sem pohyb a dieta, má ve svém důsledku přímý a nepřímý efekt. Přímým efektem je snížení nákladů na zdravotní péči, léky, nemocniční a ambulantní péči. To je možné odhadnout na zhruba 70 až 80 miliard korun,“ uvedl.

„Nepřímý efekt, jímž je například snížení výskytu obezity, kardiovaskulárních onemocnění, poruch pohybového aparátu nebo demence, se pohybuje okolo 40 až 50 miliard korun. Celkově mohou tedy tvořit 25 až 30 procent celkových nákladů na zdravotní péči v Česku. V ideálním případě by o tuto částku mohla být posílena akutní zdravotní péče,“ pokračoval Bunc.

Toto jsou podle něj „ideální“ čísla, kdy například v případě infarktu myokardu nenastane žádné úmrtí a pacient se vrátí po 7 až 9 týdnech do pracovního procesu.“


Praha 14 podpoří prevenci nádorového onemocnění prsu

10. února 2021 ve 14:37

Praha 14 vyhlásila Program prevence nádorového onemocnění prsu. O příspěvek na preventivní vyšetření – sonografické nebo mamografické, mohou zájemci žádat od 1.2. do 10. 12. 2021.

Další články
Nahoru