dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Lifestyle / Zdraví

Češi mají vážné potíže. Problém se týká zhruba poloviny populace, ukázal plošný screening

    Špatná životospráva, téměř nulová prevence a podceňování prvních příznaků – to jsou hlavní důvody častých závažných onemocnění srdce a oběhové soustavy u Čechů. To, jak špatně na tom Češi jsou, potvrdily také výsledky bezplatného plošného screeningu, který realizovala společnost synlab czech v rámci svého preventivního programu Zdraví národa. Problémy s cholesterolem má téměř polovina populace, více než desetina se potýká také s problémy s triacylglyceroly.

V rámci bezplatného vyšetření zaměřeného na kardiovaskulární nemoci bylo v odběrových pracovištích společnosti synlab vyšetřeno téměř 2 300 pacientů. Byl přitom sledován celkový cholesterol, triacylglyceroly, HDL cholesterol a LDL cholesterol. Tedy základní látky, které kardiovaskulární onemocnění organismu výrazně ovlivňují.

„V souhrnu lze říci, že téměř polovina vyšetřených mužů a žen má zvýšený celkový cholesterol a LDL cholesterol, nebo snížený HDL cholesterol. Triacylglyceroly jsou zvýšené jen v 11,7 %,“ říká Ladislav Krajči, lékař společnosti synlab.

Jak dodává, v ČR ročně umírá až 60 % osob na komplikace aterosklerózy, především na infarkt myokardu a cévní mozkové příhody. Průměrný věk dožití u mužů a žen v ČR je v průměru o 10 let kratší než v Japonsku nebo ve Švédsku. „Téměř polovina vyšetřených mužů a žen mělo významnou poruchu lipidového spektra. Toto zachycené zvýšené kardiologické riziko v budoucnosti může těmto osobám nepochybně zhoršit kvalitu života nebo život těmto osobám významně zkrátit,“ upozorňuje Krajči. 

Jaké byly výsledky vyšetření detailně?

Celkový cholesterol byl zvýšený u 52 % žen a u 41 % mužů. Triacylglyceroly byly zvýšené u 16 % žen a méně než u 0,5 % mužů, byť s jednou extrémní hodnotou. HDL cholesterol mělo snížený 16 % žen a 11 % mužů, naopak zvýšený byl u 38 % žen a u 11 % mužů, u žen i nad 3 mmol/l, což je dnes posuzováno též jako aterotrombotický rizikový faktor. LDL cholesterol byl zvýšený u 52 % žen a 53 % mužů.

Jaká opatření přijmout, abychom se vyhnuli nemocem srdce a cév? 

  1. Aktivní fyzický pohyb minimálně 30 minut denně či alespoň 150 minut týdně.
  2. Při nově diagnostikovaném diabetes mellitus 2. typu a souběžně léčené hypertenzi a současném BMI > 25 kg/m2 je doporučena redukce hmotnosti pacienta o 5 %.
  3. Úprava spotřeby alkoholu s maximem 2 dcl vína či 0,5 l piva denně.
  4. Snížení spotřeby volných cukrů ve stravě.
  5. Zvýšení vlákniny ve stravě.
  6. Snížení celkového příjmu tuků a nahrazení nasycených tuků tuky nenasycenými.
  7. Odvykání až zákaz kouření.
  8. Každodenní spotřeba zeleniny a ovoce.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru