Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost, aby psali tematické články. Měsíc trvající výzva s hlavní akcí 20. 6. v Praze cílí na to, aby měl každý přístup k neutrálním a aktuálním informacím o lidských právech.

Editovat Wikipedii může a dokáže každý, kdokoliv si to může vyzkoušet na editatonu Lidská práva na Wikipedii. Proběhne 20. 6. od 15 do 19 hodin v pražském Centru Člověka v tísni Langhans v ulici Vodičkova a zájemci z celého Česka se budou moci zapojit online přes ZOOM.

Vloni v červnu wikipedisté celkem vytvořili a rozšířili téměř 100 nejrůznější lidskoprávních článků a nejčtenějším z nich se stalo heslo oligarchie. Ani druhý ročník Měsíce lidských práv na Wikipedii není blíže tematicky vyhraněn.

Mezi témata, která by mohla být na Wikipedii lépe popsaná, patří například sociální a kulturní práva, práva žen, handicapovaných, náboženských, sexuálních a národnostních menšin, duševní zdraví nebo migrace. Psát je ale možné o čemkoliv co s lidskými právy souvisí. Například o aktivistech za lidská práva nebo filmech, které se problematiky týkají.

„Těší nás, že Wikipedie chce být místem, kde každý najde informace ke všem lidskoprávním tématům. Protože 20. 6. je Mezinárodní den uprchlictví, tak se tento rok jako Amnesty budeme chtít zaměřit především na témata spojená s lidským právem na azyl a bezpečí a na práci s pojmy migrace a uprchlictví,“ říká Lucie Gregorová – Vedoucí komunikace Amnesty International.

Psaní nových článků není jediný způsob, jak se dá do výzvy #lidskaprava zapojit. Účastníci mohou také rozšiřovat stávající články nebo překládat články z jiných jazykových verzí Wikipedie. Tipy na články i podrobnosti jsou k nalezení na Wikipedie: Měsíc lidských práv.

Součástí měsíc trvající výzvy je také soutěž o poukázky do e-shopu Albatrosmedia.cz, které věnovala výzvě i letos Nadace Albatros. Pro vstup do soutěže stačí do shrnutí editace na Wikipedii vložit hashtag #lidskaprava. Někteří ocenění budou náhodně vylosování, takže vyhrát může úplně každý, kdo se zapojí, bez ohledu na předchozí zkušenosti. Speciální odměna čeká na autora nebo autorku nejčtenějšího článku.


Autoři: Cen, TZ

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Včera ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Včera ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Včera v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Včera v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Včera v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

21. září 2023 v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

21. září 2023 v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

21. září 2023 v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

21. září 2023 v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru