Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost, aby psali tematické články. Měsíc trvající výzva s hlavní akcí 20. 6. v Praze cílí na to, aby měl každý přístup k neutrálním a aktuálním informacím o lidských právech.

Editovat Wikipedii může a dokáže každý, kdokoliv si to může vyzkoušet na editatonu Lidská práva na Wikipedii. Proběhne 20. 6. od 15 do 19 hodin v pražském Centru Člověka v tísni Langhans v ulici Vodičkova a zájemci z celého Česka se budou moci zapojit online přes ZOOM.

Vloni v červnu wikipedisté celkem vytvořili a rozšířili téměř 100 nejrůznější lidskoprávních článků a nejčtenějším z nich se stalo heslo oligarchie. Ani druhý ročník Měsíce lidských práv na Wikipedii není blíže tematicky vyhraněn.

Mezi témata, která by mohla být na Wikipedii lépe popsaná, patří například sociální a kulturní práva, práva žen, handicapovaných, náboženských, sexuálních a národnostních menšin, duševní zdraví nebo migrace. Psát je ale možné o čemkoliv co s lidskými právy souvisí. Například o aktivistech za lidská práva nebo filmech, které se problematiky týkají.

„Těší nás, že Wikipedie chce být místem, kde každý najde informace ke všem lidskoprávním tématům. Protože 20. 6. je Mezinárodní den uprchlictví, tak se tento rok jako Amnesty budeme chtít zaměřit především na témata spojená s lidským právem na azyl a bezpečí a na práci s pojmy migrace a uprchlictví,“ říká Lucie Gregorová – Vedoucí komunikace Amnesty International.

Psaní nových článků není jediný způsob, jak se dá do výzvy #lidskaprava zapojit. Účastníci mohou také rozšiřovat stávající články nebo překládat články z jiných jazykových verzí Wikipedie. Tipy na články i podrobnosti jsou k nalezení na Wikipedie: Měsíc lidských práv.

Součástí měsíc trvající výzvy je také soutěž o poukázky do e-shopu Albatrosmedia.cz, které věnovala výzvě i letos Nadace Albatros. Pro vstup do soutěže stačí do shrnutí editace na Wikipedii vložit hashtag #lidskaprava. Někteří ocenění budou náhodně vylosování, takže vyhrát může úplně každý, kdo se zapojí, bez ohledu na předchozí zkušenosti. Speciální odměna čeká na autora nebo autorku nejčtenějšího článku.


Autoři: Cen, TZ

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

Dnes ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

Dnes v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

Dnes v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

Dnes v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

Dnes v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

Včera ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Středověké slavnosti na Hradčanech

Včera v 09:21

Druhé Středověké slavnosti na Hradčanech v krásném prostředí parku Maxe van der Stoela nedaleko pražského hradu v Praze 6.

Kouzlo Prahy ve Vrtbovské zahradě

Včera v 09:05

Výstavu obrazů od autorky Katky Neveu – Kouzlo Prahy najdete ve Vrtbovské zahradě do 31. května.

Dobročinnej Blešák v Praze 10

Včera v 09:02

Přijďte si nakoupit stylové kousky a oživte udržitelně svůj šatník. Letos můžete podpořit organizaci Nedoklubko. Tato nezisková organizace pomáhá rodičům předčasně narozených dětí a neonatologickým oddělením v České republice již od roku 2002.

Další články
Nahoru