Dnes Sobota - jasno 5°C
Zítra Neděle - jasno 6°C
Sobota 6. 3. 2021
Svátek má Miroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Čerstvě posečenou trávu neházejte bezhlavě na kompost, brzy začne zapáchat a vypadat nevábně
Krásně zelená tráva se v kompostu bez přívodu vzduchu změní na bílou zapáchající hmotu. Foto: PP

Čerstvě posečenou trávu neházejte bezhlavě na kompost, brzy začne zapáchat a vypadat nevábně

Na malé pražské zahrádce jsme si vyzkoušeli, jaké to je naplnit kompostovací ohradu jen trávou, aniž bychom se řídili zavedenými radami a doporučeními. Výsledek po týdnu? Tráva vytvořila nevábnou bílou hmotu, jejímuž zápachu snad může konkurovat jen kvašení kopřiv v plastovém sudu. 

I přes řadu dostupných rad a zkušeností si zahradník řadu postupů nejlépe ověří metodou pokus-omyl. Co se zpracování čerstvě posečené trávy týká, nedoporučuje se ji hned kompostovat. Naopak, je škoda nevyužít její potenciál. Pokud pěstujete brambory, můžete je slabou vrstvou trávy mulčovat. Posečený materiál rozložte na plochu kolem rostlin.

Ne však v příliš silné vrstvě, tráva by zahnívala a mohla by se stát útočištěm pro plzáky, kteří v červnu mají velmi aktivní období. Letošní deštivé jaro jim navíc náramně svědčí, což potvrdí asi každý pěstitel zeleniny.

Tráva ve slabě vrstvě brzy uschne a stane se hnojivem pro brambory. Navíc bude takové mulčování udržovat zeminu vlhkou a měkkou.

Obdobně můžete čerstvou trávou mulčovat další zeleniny, především brambory a papriky. Uplatní se také u malin a ostružin a stromů.

Když sečete pravidelně ne příliš dlouhou trávu, můžete ji posekanou nechat přímo na trávníku. Rychle se rozloží a poslouží jako hnojivo.

trava-hnijici Pokud se rozhodnete trávu kompostovat, nejjednodušším řešením je prostě ji jen tak vysypat do kompostéru nebo na kompostovací hromadu. Rychlé, jednoduché, ale ne správné řešení, což se ukáže už za pár dní. Tráva slehne a z krásně zeleného a voňavého materiálu (ať i kdo chce co chce říká, vůně posečené trávy prostě nemá chybu a je odměnou za dřinu se sekačkou) se stane nevábná šedá nebo bílá hmota.

Když do ní rýpnete vidlemi, lidé se zápach. Ten má do příjemného odéru, který cítíte při přehazování kompostu, skutečně daleko. Navíc z této hmoty cítíte velké teplo, jak se přehřívá.

Abyste v takový moment kompostu pomohli, musíte plesnivějící trávu provzdušnit, nejlépe smíchat s „hnědým“ materiálem. Na podzim je na to dobré opadané listí ze stromů, nyní si, pokud nemáte k dispozici hlínu nazbyt, kterou byste s trávou smíchali, si můžete pomoci třeba platy od vajec, vhodný je i (nekvetoucí) plevel ze záhonů, kterého máte jistě velký přísun. Plevel taháte ze země i s kořínky, na kterých zůstává trochu zeminy, což je jako hnědá uhlíková složka v kompostu ideální.

Takové „napravování“ kompostu je ale fyzicky dost náročné, za provzdušňování hnijící trávy se vám záda zrovna nepoděkují. Celý proces si zjednodušíte tím, že posečenou trávu necháte nejdříve alespoň trochu zaschnout.

Zmenší svůj objem a nebude hned plesnivět, jako na sebe naskládaný čerstvý materiál. Když už čerstvou trávu chcete na kompost dát, nemělo by se jednat o vrstvu hlubší než deset centimetrů.


Autor: Karel Netolický

Praha 14 podpoří prevenci nádorového onemocnění prsu

10. února 2021 ve 14:37

Praha 14 vyhlásila Program prevence nádorového onemocnění prsu. O příspěvek na preventivní vyšetření – sonografické nebo mamografické, mohou zájemci žádat od 1.2. do 10. 12. 2021.

Další články
Nahoru