dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C
Zpravodajství

Čerpací stanice Bruska: Voda pro Prahu 6

Čerpací stanice Bruska je nejvýznamnější distribuční uzel pro rozvod vody v Praze 6 a jejím okolí. Voda v této čerpací stanici je směsí vody pocházející z 80 procent z vodního zdroje v Káraném a zhruba z 20 procent vody z vodárenské nádrže Želivka. Z vodojemů Vyhlídky a Hradní jsou gravitačně (samospádem) zásobovány oblasti Veleslavína, Červeného vrchu, oblast Pražského Hradu a přes vodojem Petřín Malá Strana a další oblasti. Čerpací stanicí proteče denně 27 000 metrů krychlových vody. Vodojem Brusky má objem 25 800 kubíků.

Areál čerpací stanice se skládá ze samotné budovy čerpací stanice a vodojemu Bruska 1. Ty byly vybudovány roku 1920. V roce 1976 byl vystavěn vodojem Bruska 2. Stavba čerpací stanice Bruska byla v roce 2011 prohlášena ministerstvem kultury za kulturní památku.

bruska-nahled Při rekonstrukci byla opravena památkově chráněná budova a vyměněny technologie. Hala, ve které jsou čtyři čerpadla a čtyři sadí stroje, prošla celkovou rekonstrukcí. Zařízení by mělo vydržet dalších 15 až 20 let.

Investorem obou akcí, které vyšly na zhruba 100 milionů korun, je hlavní město Praha prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). V současné době se rovněž opravuje sousední vodojem. Stavba by měla být hotova do konce letošního roku.


Další články
Nahoru