dnes
Čtvrtek - mlha
14°C
zítra
Pátek - oblacno
16°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Černých odběrů vody bylo loni v Praze odhaleno 501
Vodoměr. Foto: archiv

Černých odběrů vody bylo loni v Praze odhaleno 501

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odhalily loni celkem 501 případů černého odběru vody a vypouštění odpadní vody. Provinilcům potom společnost naúčtovala více 3,2 milionu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.  Rok předtím bylo odhalených nepoctivců méně (476), nižší byla i suma, která jim celkově byla naúčtována (2 miliony korun).

Z celkových 273 případů nelegálních produkce odpadních vod jich v roce 2018 pracovníci PVK prokázali nepoctivcům 81 procent. „V drtivé většině případů se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku či přímé napojení do revizní šachty,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. U černých odběrů vody firma prošetřila 228 případů a prokázala jich 76 procent. Nejčastěji se vyskytovala neoprávněná manipulace s vodoměrem (71 procent) a neměřená odbočka před vodoměrem (14 procent).

PVK vytipovávají potenciální černé odběry kontrolou odběrných míst z vlastní databáze. Pokud stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních respektive srážkových vod kanalizací pro veřejnou potřebu, provedou v nemovitosti kontrolu. Kontrolovány jsou také objekty, které nejsou v databázi (jedná se o vlastní studně) s ohledem na napojení do veřejné kanalizace.

„Do soukromých objektů zaměstnanci PVK vstupují vždy za přítomnosti vlastníka objektu. Žádají i příslušný místní úřad (státní stavební dohled) o případnou pomoc. Stav vypouštění odpadních vod je zjišťován také pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů," pokračoval Mrázek.

Na základě přešetření je stanovena výše způsobené škody. Pokud nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací a užívání nemovitosti trvá delší dobu, doba trvání podle zákona o vodovodech a kanalizací se vypočítává. U fyzických (nepodnikajících) osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění. U fyzických (podnikajících) a právnických osob čtyři roky zpětně.

PVK provozují vodovodní síť v délce 3539 kilometrů, délka vodovodních přípojek činí 863 kilometrů. Kanalizační síť měří 3697 kilometrů a délka kanalizačních přípojek dosahuje 996 kilometrů. PVK jsou vlastněny francouzskou společností Veolia. Hlavní město pak od ní v loňském roce odkoupilo menšinový podíl v PVK. Pitnou vodou zásobují 1,28 milionu obyvatel Prahy a dalších 200 000 ve Středočeském kraji.


Cibulka, Buďánka nebo hájovna. Participativní rozpočet Prahy 5 zná vítěze

21. října 2019 v 07:57

V neděli 13. října skončilo hlasování o letošních návrzích podaných do Participativního rozpočtu Prahy 5. Bylo podáno celkem deset návrhů a do celkové částky 15 milionů korun se vešlo prvních deset.

Další články
Nahoru