dnes
Úterý - zatazeno
19°C
zítra
Středa - obcasny-dest
24°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Černochová a Bellu chtějí vrátit starostům pravomoci vykázat problémové lidi z městských částí
Starostka Prahy 2 Jana Černochová a starosta Prahy 2 Alexander Bellu (oba ODS) na dnešní tiskové konferenci, na které představili návrhy ke zlepšení bezpečnosti v metropoli. Foto: JP

Černochová a Bellu chtějí vrátit starostům pravomoci vykázat problémové lidi z městských částí

Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) chce ve Sněmovně předložit novelu přestupkového zákona, která by znovu umožnila v případě trojnásobného spáchání vážného přestupku vyhostit provinilce z území obce nebo městské části. Společně se starostou Prahy 3 Alexandrem Bellu (ODS) také chtějí, aby obvodní ředitelé městské policie podléhali přímo starostům. Oba politici to dnes řekli novinářům.

Radnice ztratily možnost vykázat problémové lidi ze svého území novelou přestupkového zákona, která vstoupila v platnost loni v červenci. Podle starostky Prahy 2 Jany Černochové to byla chyba, protože městští strážníci tím ztratili jedinou možnost, jak efektivně postihovat dlouhodobě problémové osoby či drogově závislé. V minulosti se podle ní tato možnost využívala. „Byly to ojedinělé případy a ukázalo se, že to funguje," uvedla.

„Problém s drogově závislými a opilými bezdomovci není neřešitelný a nelze ho dále přehlížet. Pokud někdo soustavně porušuje veřejný pořádek a bezpečnost v obci, musíme ho zastavit. Proto přicházíme s pravidlem třikrát a dost a se sankcí zákazu pobytu. Za tři opakované přestupky totožného charakteru bude moci obec či městská část recidivisty ze svého území dočasně vykázat. Není to nic nového a v minulosti se to v praxi již osvědčilo,“ uvedl starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS).

Kvůli návrhu vrátit do zákona možnost vykázat problémové lidi ze svého území se Černochová sejde s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). „Jsme na startu, předpokládám, že k tomu najdu napříč politickým spektrem podporu," uvedla.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby osoby, které se dopustí třikrát totožného přestupku proti veřejnému pořádku a bezpečnosti, mohly být dočasně vykázány z území Prahy či dané městské části?

85.7%
(85.7%)
14.3%
(14.3%)
Zároveň spolu se starostou Bellu podporují další návrh poslance Jana Bauera (ODS), který už ve Sněmovně leží. Ten by rovněž v případě spáchání tří vážných přestupků umožnil provinilci odebrat dávky v hmotné nouzi.

Přehodnocení si podle obou starostů zaslouží také vztah mezi městskou policií a radnicemi městských částí. „Bylo by mnohem lepší, aby každý obvod měl městskou policii podřízenou danému statutárnímu zástupci, to znamená starostovi," uvedl Bellu.

„Problémům s drogovou kriminalitou, rušením nočního klidu či negativními projevy bezdomovectví jsou nejblíže starostové městských částí a je nezbytné, aby ve svých rukou měli silnější kompetence, jak zasáhnout. Proto chceme, aby starosta a Rada městské části měli vliv na výběr obvodního ředitele městské policie a současně mohli lokální městské policii určovat priority,“ doplnila Jana Černochová jeden z návrhů na zlepšení bezpečnostní situace. Doplnila pak, že tomuto kroku bude potřeba změna zákona o hl. m. Praze. Tu by si podle Černochové měla vzít nové vedení Prahy vzešlé z říjnových voleb na starost v rámci zákonodárné iniciativy, kterou Praha má.

Nyní je systém nastaven tak, že šéfové každého z 15 obvodních ředitelství podléhají řediteli městské policie, který se zodpovídá radě hlavního města, potažmo radnímu pro bezpečnost. Tím je v končícím volebním období Libor Hadrava (ANO).

Bezpečností situace je v metropoli komplikovaná zejména v centru města, kde se koncentrují služby pro bezdomovce a drogově závislé, kteří se tam stahují z celé země. Bellu řekl, že nejkrizovější je oblast, která kopíruje trasu tramvajové linky číslo 9, zejména pak v okolí hlavního nádraží a křižovatky Bulhar, kde se nachází centrum Naděje.

Městská policie dlouhodobě řeší nedostatek strážníků, v Praze 3 podle starosty chybí 20 strážníků, v Praze 2 to je 25 a v první městské části 38 strážníků. Městské policii se dlouhodobě nedaří nabírat dostatek nových lidí, a to i přes zvyšování platů či nabídku náborových příspěvků a dalších benefitů. Podle Černochové by bylo namístě, aby se strážníkům v Praze a dalších větších městech vyplácel vyšší rizikový příspěvek.                       


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Včera v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Včera v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru