dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Od začátku roku byly odhaleny černé odběry vody za skoro tři miliony, podvodníků jsou stovky
Vodoměr. Ilustrační foto: archiv

Od začátku roku byly odhaleny černé odběry vody za skoro tři miliony, podvodníků jsou stovky

Za prvních šest měsíců letošního roku nafakturovaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod 2,7 milionů korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce. „Celkem jsme za toto období prošetřili 284 případů černých odběrů vody a produkce odpadních vod,“ sdělil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Z celkových 142 případů nelegálních produkce odpadních vod jich pracovníci PVK prokázali 83 procent. „Ve všech případech se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku či přímé napojení do revizní šachty,“ uvedl mluvčí.

U černých odběrů vody firma prošetřila 142 případů a prokázala jich sedmdesát procent. Nejčastěji se vyskytovala neoprávněná manipulace s vodoměrem (80 %) a neměřená odbočka před vodoměrem (15%).

PVK vytipovávají potenciální černé odběry kontrolou odběrných míst z vlastní databáze. Pokud stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních respektive srážkových vod kanalizací pro veřejnou potřebu, provedou v nemovitosti kontrolu.

Kontrolují se také objekty, které nejsou v databázi (jedná se o vlastní studně) s ohledem na napojení do veřejné kanalizace. O pomoc je žádán i příslušný místní úřad (státní stavební dohled). Stav vypouštění odpadních vod se zjišťuje také pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů.

Na základě přešetření je stanovena výše způsobené škody. „Pokud nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací a užívání nemovitosti trvá delší dobu, doba trvání podle zákona o vodovodech a kanalizací se vypočítává," pokračoval mluvčí Mrázek. U fyzických (nepodnikajících) osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění. U fyzických (podnikajících) a právnických osob čtyři roky zpětně.


Další články
Nahoru