dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Pražský život

Černé polepy na lampách mohou znesnadnit práci záchranářům, zakrývají totiž číselné štítky

Pozvánky na koncerty, nabídky bydlení, reklamní upoutávky na služby. Týdně jsou ze sloupů veřejného osvětlení v Praze odstraněny stovky nelegálních plakátů. V létě přitom přibývají nejrychleji.

Takzvané černé polepy často na sloupech zakrývají evidenční štítek, který je umístěn na každém sloupu. Číslo na štítku by přitom mělo být neustále viditelné, protože umožňuje rychle a přesně lokalizovat pozici, takže ho v případě úrazu, problému či autonehody stačí jen nahlásit záchranářům, policii či hasičům.

O štítkách na pražských sloupech jsme informovali zde: Štítky na lampách pomáhají zachránit život i dopadnout pachatele. Matěj by mohl vyprávět

Nejvíce výlepů se objevuje v létě, kdy se koná větší počet různých akcí a také letáky jdou lepit snadněji než v zimním období. „Z celkového počtu zhruba 135 000 sloupů veřejného osvětlení se nelegální výlepy víceméně pravidelně objevují asi na necelé desetině z nich,“ říká Pavel Donev ze společnosti Eltodo, která spravuje veřejné osvětlení v Praze.

Na sloupech visí například pozvánky na koncerty a do cirkusů, inzeráty hledající bydlení, nabídky různých finančních služeb, reklamní upoutávky na činnosti a mnohé další informace. V době voleb se objevují  i nelegální výlepy letáků některých volebních stran.

Sloupy firma kontroluje pravidelně v rámci běžného servisu a polepy průběžně odstraňuje. „Na frekventovaných místech se bohužel výlepy znovu objeví zhruba do týdne, v některých případech dokonce během pár hodin,“ komentuje situaci v Praze Pavel Donev.

Ještě masivnějšímu rozšíření polepů přitom pomáhá zabránit speciální nátěr Antiplakát. Má speciální strukturu, takže znesnadňuje vylepení plakátů, a pokud se je přesto podaří nalepit, tak usnadňuje jejich odstranění.

V některých případech stačí polepy nasucho strhnout, jinde se kvůli použitému lepidlu musí použít tlaková myčka.


Další články
Nahoru