dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C

Čermákovo jméno na škole odhaleno

Přesně 28 písmen v barvě zlata nad hlavním vchodem školy tvoří ode dneška její nový název: Základní škola Antonína Čermáka. Krátce před polednem jej odhalila starostka městské části Praha 6, Marie Kousalíková a společně s ní také americký velvyslanec v ČR – Normanem L. Eisen, vnuk Antonína Čermáka – Anton Kerner, radní Prahy 6 pro školství – Ondřej Balatka a ředitel základní školy – Petr Karvánek.

Příběh Antonína Čermáka, osobnosti, která je ztělesněním amerického i českého snu o člověku, který se vlastní pílí a umem z nuzných poměrů syna horníka stane slavným česko-americkým podnikatelem, politikem a veřejným činitelem, starostou tehdejšího druhého největšího „českého“ města na světě Chicaga je v historii výjimečný.

„Před 80 lety Antonín Čermák zemřel statečnou smrtí. A právě dnes si také připomínáme 140. výročí jeho narození. Dnes mám proto obzvláštní radost, že mohu být u slavnostního přejmenování zdejší školy. Největší zásluhu ovšem má radní Ondřej Balatka a jemu patří dík nás všech. Přeji Vám všem, aby nový název přinesl škole štěstí. Přála bych si, aby Vám všem navždy zůstal v myslích a srdcích příběh velkého českého rodáka Antonína Čermáka,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Pozvání přijal i americký velvyslanec

„Dnešní přejmenování školy je poctou, vzdání holdu významnému Čechoameričanovi, který doslova a do písmene položil svůj život při obraně prvního velitele ozbrojených sil USA a nově zvoleného prezidenta F. D. Roosevelta. Anton Čermák je legendou americké politiky a je legendou ve velkém českoamerickém městě Chicagu. Slavíme osobu Antonína Čermáka jako skutečné zosobnění amerického snu, v jehož duchu jsme všichni vychováváni. Jsem skutečně hrdý na to, že při této slavnostní příležitosti můžeme přivítat vnuka Antonína Čermáka,“ řekl Norman L. Eisen , velvyslanec USA v ČR.

Nejvíce zvědaví byli všichni hlavně na vnuka Atonína Čermáka, pana Antona Kernera. Ten přijel do Prahy vůbec poprvé v životě. Nově pojmenované škole věnoval portrét svého dědy s tehdejším prezidentem T. G. Masarykem.

„Je pro mě velkou ctí, že se můžu účastnit této slavnostní chvíle. Antonín Čermák věřil ve vzdělání a za školy, učitele se zasazoval po celou dobu svého působení. Neměl téměř žádné formální vzdělání, musel od útlého věku pracovat. Pracovat začal ve 12 letech se svým otcem v uhelných dolech, v 16 letech byl však propuštěn, když se pokoušel organizovat horníky do svazů ve snaze dosáhnout vyšší mzdy. Nakonec si vybudoval vlastní podnik na překlad vozíků s uhlím a dřevem. Během této činnosti si získal přátele,“ řekl Anton Kerner, vnuk Antonína Čermáka.


Adventní zpívání na Kozím plácku

Včera v 09:01

Praha 1 a radní pro oblast školství a spolků Eva Špačková zvou na Adventní zpívání na Kozím plácku ve čtvrtek 14. prosince od 17 hodin.

Praha 1: Přijďte si zabruslit na Ovocný trh

Včera v 08:47

Kluziště pro veřejnost se jako každý rok bezplatně otevřelo na pěší zóně na Ovocném trhu.

Umprum SHOP 2017

Včera v 08:35

Od 13. do 17. prosince se na náměstí Jana Palacha koná unikátní předvánoční akce, na které si můžete zakoupit originální dárky z dílen studentů a absolventů UMPRUM.

Při požáru rodinného domu v Praze 12 zemřela kočička

Včera v 08:16

Dnes ráno v 5 hodin zasahovali hasiči z Modřan, Krče a Radotína u požáru rodinného domu v ulici Na Šabatce v Praze 12. Hasiči pracovali v dýchací technice, plameny zničily veškeré vybavení v domě v prvním nadzemním podlaží a částečně se rozšířily i do druhého podlaží. Při požáru...

Praha 1: Oceněné osobnosti městské části uvidíte na výstavě

Včera v 07:55

Radnice Prahy 1 oceňuje osobnosti, které svou činností přispívají k českému uměleckému i vědeckému dědictví.

Praha 6: Ve čtvrtek začínají Vánoce na Náměstíčku

Včera v 07:30

Od 14. prosince najdete na Náměstíčku stánky s vánoční tematikou, dětské dílničky a celou řadu koncertů. 

Praha 3: Vánoční zvyky a tradice

9. prosince 2017 v 19:57

Koncertní program v dobových kostýmech s průvodním slovem určený pro rodiče s dětmi, na kterém vystoupí Smíšený sbor Josefa Vycpálka a sólisté za doprovodu varhan.

Praha 1: Večer plný zábavy a inspirace

9. prosince 2017 v 17:28

Christmans talkshov vznikne, když se dají dohromady dvě akce pro obyvatele Prahy 1. Čaj o sedmé a Vostrý kafe.

Farmářské produkty, vánoční sortiment, oslava Silvestra. Poslední letošní trhy na Náplavce

9. prosince 2017 v 11:32

Během adventních sobot 9. 12., 16. 12., 23. 12. zde najdete kromě klasického farmářského tržiště i dárky od českých designérů a tvůrců, kosmetiku a vánoční dekorace.

Zesílí policejní bezpečnostní opatření. U bankovních a obchodních domů

9. prosince 2017 v 09:09

Před letošními vánočními svátky zesílí Pražská policie bezpečnostní opatření týkající se bankovních domů, ale nejen jich.

Další krátké zprávy
Nahoru