dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C

Čermákovo jméno na škole odhaleno

Přesně 28 písmen v barvě zlata nad hlavním vchodem školy tvoří ode dneška její nový název: Základní škola Antonína Čermáka. Krátce před polednem jej odhalila starostka městské části Praha 6, Marie Kousalíková a společně s ní také americký velvyslanec v ČR – Normanem L. Eisen, vnuk Antonína Čermáka – Anton Kerner, radní Prahy 6 pro školství – Ondřej Balatka a ředitel základní školy – Petr Karvánek.

Příběh Antonína Čermáka, osobnosti, která je ztělesněním amerického i českého snu o člověku, který se vlastní pílí a umem z nuzných poměrů syna horníka stane slavným česko-americkým podnikatelem, politikem a veřejným činitelem, starostou tehdejšího druhého největšího „českého“ města na světě Chicaga je v historii výjimečný.

„Před 80 lety Antonín Čermák zemřel statečnou smrtí. A právě dnes si také připomínáme 140. výročí jeho narození. Dnes mám proto obzvláštní radost, že mohu být u slavnostního přejmenování zdejší školy. Největší zásluhu ovšem má radní Ondřej Balatka a jemu patří dík nás všech. Přeji Vám všem, aby nový název přinesl škole štěstí. Přála bych si, aby Vám všem navždy zůstal v myslích a srdcích příběh velkého českého rodáka Antonína Čermáka,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Pozvání přijal i americký velvyslanec

„Dnešní přejmenování školy je poctou, vzdání holdu významnému Čechoameričanovi, který doslova a do písmene položil svůj život při obraně prvního velitele ozbrojených sil USA a nově zvoleného prezidenta F. D. Roosevelta. Anton Čermák je legendou americké politiky a je legendou ve velkém českoamerickém městě Chicagu. Slavíme osobu Antonína Čermáka jako skutečné zosobnění amerického snu, v jehož duchu jsme všichni vychováváni. Jsem skutečně hrdý na to, že při této slavnostní příležitosti můžeme přivítat vnuka Antonína Čermáka,“ řekl Norman L. Eisen , velvyslanec USA v ČR.

Nejvíce zvědaví byli všichni hlavně na vnuka Atonína Čermáka, pana Antona Kernera. Ten přijel do Prahy vůbec poprvé v životě. Nově pojmenované škole věnoval portrét svého dědy s tehdejším prezidentem T. G. Masarykem.

„Je pro mě velkou ctí, že se můžu účastnit této slavnostní chvíle. Antonín Čermák věřil ve vzdělání a za školy, učitele se zasazoval po celou dobu svého působení. Neměl téměř žádné formální vzdělání, musel od útlého věku pracovat. Pracovat začal ve 12 letech se svým otcem v uhelných dolech, v 16 letech byl však propuštěn, když se pokoušel organizovat horníky do svazů ve snaze dosáhnout vyšší mzdy. Nakonec si vybudoval vlastní podnik na překlad vozíků s uhlím a dřevem. Během této činnosti si získal přátele,“ řekl Anton Kerner, vnuk Antonína Čermáka.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

V ulici Za zastávkou nepoteče voda

Dnes v 07:38

Zítra bude od 8 do 15 hodin přerušena dodávka pitné vody v ulici Za zastávkou parcelní čísla: 642/17, 644/8; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Strážníci s policisty nalezli v železničním koridoru ženu s duševní poruchou. Hrozila sebevraždou

Včera v 17:11

V pátek odpoledne přijali strážníci z Prahy 9 vyhlášení pátrání po mladé ženě s duševní poruchou, která vyhrožovala sebevraždou. Protože se žena měla pohybovat v okolí železničního koridoru směrem na Třeboradice, bylo na místo vysláno několik hlídek pražské městské policie a...

Technologie hlavního města Prahy správcem plynového osvětlení Královské cesty

Včera v 16:57

Správu, provoz a údržbu plynového osvětlení na Královské cestě nově převzala Technologie hlavního města Prahy, a.s. (THMP). Je to více jak 650 plynových svítilen veřejného osvětlení. Pracovníci THMP spolu se zástupci Pražské plynárenské a.s. (PPAS), která se na chodu těchto plynových lamp bude...

Dětská pouť v zahradě Neurologické a Psychiatrické kliniky

Včera v 15:17

V pátek 1. června od 14 hodin v zahradě Neurologické a Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, Ke Karlovu 11, Praha 2.

Kramářovu vilu navštívilo v rámci festivalu Open House přes dva tisíce návštěvníků

Včera v 15:07

Úřad vlády České republiky se zapojil do mezinárodního festivalu Open House a o víkendu 19. a 20. května otevřel veřejnosti Kramářovu vilu v Praze.

V ulici K sopce nepoteče voda

Včera ve 13:33

Od zítřka od 4 hodin až do 24. května do 17 hodin bude přerušena dodávka pitné vody v ulici K sopce 839/30; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

V Centrálním parku můžete grilovat

Včera ve 13:07

Nový grilovací spot se v polovině května objevil v Centrálním parku v Praze 13. Kousek od Kuželkárny je nainstalován kvalitní ocelový gril s šířkou roštu 80 cm, který dokáže uspokojit i opravdu velkou skupinu strávníků.

Sedlec, Suchdol: Přerušení dodávek vody

Včera ve 12:46

Zítra, 22. května, bude od 8 do 16 hodin přerušena dodávka vody v ulicích Při hranici (celá ulice); Suchdolská 74/24, 480/25, 95/26; U Nového Suchdola 127/15, 25/17.

Další krátké zprávy
Nahoru