dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C

Čermákovo jméno na škole odhaleno

Přesně 28 písmen v barvě zlata nad hlavním vchodem školy tvoří ode dneška její nový název: Základní škola Antonína Čermáka. Krátce před polednem jej odhalila starostka městské části Praha 6, Marie Kousalíková a společně s ní také americký velvyslanec v ČR – Normanem L. Eisen, vnuk Antonína Čermáka – Anton Kerner, radní Prahy 6 pro školství – Ondřej Balatka a ředitel základní školy – Petr Karvánek.

Příběh Antonína Čermáka, osobnosti, která je ztělesněním amerického i českého snu o člověku, který se vlastní pílí a umem z nuzných poměrů syna horníka stane slavným česko-americkým podnikatelem, politikem a veřejným činitelem, starostou tehdejšího druhého největšího „českého“ města na světě Chicaga je v historii výjimečný.

„Před 80 lety Antonín Čermák zemřel statečnou smrtí. A právě dnes si také připomínáme 140. výročí jeho narození. Dnes mám proto obzvláštní radost, že mohu být u slavnostního přejmenování zdejší školy. Největší zásluhu ovšem má radní Ondřej Balatka a jemu patří dík nás všech. Přeji Vám všem, aby nový název přinesl škole štěstí. Přála bych si, aby Vám všem navždy zůstal v myslích a srdcích příběh velkého českého rodáka Antonína Čermáka,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Pozvání přijal i americký velvyslanec

„Dnešní přejmenování školy je poctou, vzdání holdu významnému Čechoameričanovi, který doslova a do písmene položil svůj život při obraně prvního velitele ozbrojených sil USA a nově zvoleného prezidenta F. D. Roosevelta. Anton Čermák je legendou americké politiky a je legendou ve velkém českoamerickém městě Chicagu. Slavíme osobu Antonína Čermáka jako skutečné zosobnění amerického snu, v jehož duchu jsme všichni vychováváni. Jsem skutečně hrdý na to, že při této slavnostní příležitosti můžeme přivítat vnuka Antonína Čermáka,“ řekl Norman L. Eisen , velvyslanec USA v ČR.

Nejvíce zvědaví byli všichni hlavně na vnuka Atonína Čermáka, pana Antona Kernera. Ten přijel do Prahy vůbec poprvé v životě. Nově pojmenované škole věnoval portrét svého dědy s tehdejším prezidentem T. G. Masarykem.

„Je pro mě velkou ctí, že se můžu účastnit této slavnostní chvíle. Antonín Čermák věřil ve vzdělání a za školy, učitele se zasazoval po celou dobu svého působení. Neměl téměř žádné formální vzdělání, musel od útlého věku pracovat. Pracovat začal ve 12 letech se svým otcem v uhelných dolech, v 16 letech byl však propuštěn, když se pokoušel organizovat horníky do svazů ve snaze dosáhnout vyšší mzdy. Nakonec si vybudoval vlastní podnik na překlad vozíků s uhlím a dřevem. Během této činnosti si získal přátele,“ řekl Anton Kerner, vnuk Antonína Čermáka.


Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Dnes ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Divadlo pro děti v Crossu: Pinocchio zdarma

Dnes ve 14:01

Někdy se může splnit i nejnesplnitelnější sen, který můžete mít. Ale cesta k němu bývá dlouhá snad jako Pinocchiův nos. Divadlo pro děti od 3 let v neděli 18. listopadu v Crossu.

Aspoň na víkend: Připomeňte si československé svátky

Dnes ve 13:52

Chtěli byste si připomenout významné československé svátky a ukázat svým dětem, proč jsou některé dny tak důležité? Přijďte v sobotu 17. listopadu do Nové budovy Národního muzea na akci s názvem Aspoň na víkend si připomeňte československé svátky. Nejenže využijete sváteční vstup zdarma do...

Legionářský vlak můžete vidět do neděle

Dnes ve 13:27

Jedinečný projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií, stojí na dejvickém nádraží.

Mezinárodní prodejní výstava ručně šitých sběratelských medvídků

Dnes ve 13:18

Medvídci kam se podíváš, přijďte se před vánoci potěšit, inspirovat a nakupovat krásné, ručně šité sběratelské medvídky.

Kašpárek v rohlíku slaví narozeniny na Šestce. Otevře venkovní kluziště

Dnes ve 13:14

Centrum Šestka oslavuje narozeniny a celá sobota 17. listopadu se ponese ve znamení oslavy, kterou bude provázet principál pan Kašpárek: soutěže, šarády a mnoho dalšího. 

Audi srazilo dívku, policie hledá svědky

Dnes ve 13:09

Ve čtvrtek 8. listopadu se okolo 17. hodiny stala v Praze 9 na Černém mostě v křižovatce ulic Ocelkova a Generála Janouška dopravní nehoda, při které se střetlo Audi Q7 s nezletilou dívkou.

Kluziště na Letné 2018 se letos otevře prvního prosince

Dnes ve 13:02

Hlavní město pokračuje ve svém již tradičním projektu Kluziště Letná. Zahájení letošní bruslařské sezony se koná v sobotu 1. prosince a na děti čeká odpolední program na ledě.

Mikulášský charitativní bazárek V Exilu

Dnes ve 12:10

Nezisková organizace Azara sociální vás zve na charitativní bazárek ve čtvrtek 6. prosince od 10 do 17 hodin v kavárně V Exilu v Praze 12.

Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Dnes v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Dnes v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Ceny pohonných hmot v Praze klesly, zůstávají ale nejvyšší v ČR

Dnes v 11:49

Benzin Natural 95 zlevnil v hlavním městě o 12 haléřů na průměrných 34,34 Kč/l, nafta pak o osm haléřů na 34,30 Kč/l.

Praha 6: Taneční odpoledne pro seniory

Dnes v 11:15

Taneční klub Astra Praha zve k odpolednímu tanci. Výuka a opakování základních figur do společenských tanců s ukázkou dětských tanečních párů pro osoby starší 60 let.

Další krátké zprávy
Nahoru