dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Čep ze sdružení Praha1rodina: Turisty potřebujeme a chceme

Čep ze sdružení Praha1rodina: Turisty potřebujeme a chceme

Jan Václav Čep žije v centru Prahy. O každodenním životě, o geniu loci, o tom, jak se centrum vylidňuje a co starousedlíky trápí, ale i o kavárnách, turistech a pohledu na Prahu dětskýma očima si jednička na kandidátce sdružení Praha1rodina povídala s Pražským patriotem.

Co znamená Praha1rodina?

Jsme sdružení lidí, kteří na Praze 1 bydlí, kteří chtějí mít Prahu 1 hezčí, příjemnější pro každodenní život. Z Prahy 1 se odstěhovaly desítky tisíc lidí a další stále odcházejí. Je nás tady pět a půl, takže se už skoro všichni známe a navštěvujeme se.

Máme tady krásné hospody a kavárny, kde se můžeme potkávat, ale když se bavíme s hospodskými nebo kavárníky, tak slyšíme, že si nemůžou bez povolení dát ani kytku před podnik, aniž by nenaráželi na problémy byrokracie.

Nás už to nebaví. Jsme sdružení Liberálně ekologické strany, České pirátské strany a nezávislých kandidátů, ale hlavně jsme sousedi, kteří se dohodli, že to tady změníme. Chceme to tady mít zkrátka hezčí a už nevěříme, že to může udělat někdo jiný než my, kdo tady žijeme.

Když se losovala čísla kandidátek, přáli jsme si jedničku. A měli jsme štěstí a kandidujeme s číslem jedna. Věříme, že číslo jedna je pro Prahu 1 tou nejlepší volbou. A přáli bychom si, aby štěstí s novým zastupitelstvem měli i místní občané po volbách.

V Praze jste se narodil a vyrůstal, ale část svého života jste prožil v jiných evropských metropolích. Co vás tam inspirovalo?

Já jsem se narodil přímo na magickém Albertově, ale na Praze 1 jsem vyrůstal a byl jsem tam i pokřtěn.

Každopádně z těch středoevropských měst mě nejvíce inspiruje Vídeň. Obě města, Praha i Vídeň, toho mají hodně společného, ale zároveň jsou jiná.

Ve Vídni věci zkrátka fungují. Lidé, kteří navštívili Vídeň, vidí, že tam jsou ulice hezké. Vidí obchůdky, kde zelinář má svoji zeleninu a ovoce vystavené před krámem. Vidí čisté ulice okolo krámků, protože se o ně obchodníci starají. Vidí rozmanitost a služby pro místní, a to i v těch nejvyhlášenějších turistických oblastech. Vídeň se umísťuje pravidelně v žebříčcích nejlepších metropolí pro žití. A my chceme, ať se i na Praze 1 cítí rodiny dobře, když tady chtějí žít.

Takže by se měl regulovat příliv turistů?

To rozhodně ne. My turisty potřebujeme a chceme. Je to příjem pro město, ale vše musí být v rovnováze. Ostatní velké metropole umí s turisty daleko lépe pracovat, aby se turisté rádi vraceli, aby návštěvu města doporučovali dál, ale místní lidé tolik kvůli turistům netrpí, jako my, kteří žijeme a chceme vychovávat děti v Praze 1.

Jak se chová Vídeň ke svým živnostníkům?

Základní rozdíl oproti Praze 1 je v přístupu k malým živnostníkům. Můžeš být instalatér nebo malý topenář, který má krámek. Tak si dáš před krámek stůl, kde vystavíš svoje zboží. Dáš si tam pár kytek, aby to vypadalo hezky. Postavíš se mezi dveře a usmíváš se na kolemjdoucí a hned to vypadá jinak. Tu příjemnou atmosféru pak cítí místní i turisté.

Jenže udělat totéž na Praze 1 znamená absolvovat až absurdní byrokratické kolečko a zaplatit nesmyslné poplatky za zábor veřejného prostranství. Ale proč? Vždyť městu by mělo záležet na tom, aby se takto živnostníci chovali. Aby nabízeli své služby a zboží, aby přilákali lidi a hlavně aby se postarali o prostor před svým obchodem, restaurací nebo kavárnou.

Aby výměnou za tuto vstřícnost města zajistili, že chodník bude uklizený. Ne jednou denně, když projede městský čisticí vůz, ale po celý den. Aby dali ven květiny, aby byla ulice hezčí. Aby se postarali, že okolo projedou vozíčkáři a maminky s kočárky. Že nebudou mít problém projít nevidomí. To se přece městu vyplatí nejen finančně, ale bude to i hezčí než dnes.

Říkáte, že Praha je matkou měst, ale měla by se inspirovat od svých dětí. V čem ještě?

jvc-nahled Je dobré se na totéž zeptat i dětí. Když vedu synka ze školky, ptá se mně, proč je tady tolik hluku. Proč jezdí tolik aut. Proč jsou hřiště, kam s ním já jako otec nemůžu, protože tam mají zákaz vstupu dospělí. Proč se musí bát segwayů, které jezdí po chodnících.

Syn má s čím srovnávat, i on navštěvuje Vídeň. Ví, jak tam funguje město z pohledu malých dětí. Mě vadí, že musím svému synovi vysvětlovat věci, které by přece šly selským rozumem vyřešit. Já chci, aby měl Prahu 1 rád a neptal se, proč tady věci nefungují.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru